Dlaczego warto podróżować z rodzicami jako osoba dorosła

Podróżowanie z rodzicami w dorosłym życiu może być korzystnym i uzdrawiającym doświadczeniem dla obu stron. Przekonaj się, jak może poprawić Twoje samopoczucie i wzmocnić więzi rodzinne.
Dlaczego warto podróżować z rodzicami jako osoba dorosła
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 02 marca, 2023

Kiedy usamodzielniłeś się, chciałeś cieszyć się nowo nabytą autonomią. Skupiłeś się na budowaniu swojej kariery, rodziny i nowych nawyków, a czas spędzany z rodzicami znacznie się skrócił. Dzisiaj omówimy ciekawy temat, a mianowicie: dlaczego warto podróżować z rodzicami w dorosłości.

Jako dorosły możesz spędzać z nimi weekend lub odwiedzać ich od czasu do czasu i pomagać im w niektórych codziennych obowiązkach, ale wspólne wartościowe chwile stają się coraz rzadsze. Z tego powodu sugerujemy, że warto podróżować z rodzicami jako osoba dorosła i korzystać ze wszystkich związanych z tym zalet.

Jest całkiem możliwe, że ostatnie wspólne doświadczenie tego rodzaju pochodzi z Twojej młodości, a może nawet z dzieciństwa. Od tego czasu to Twoi przyjaciele lub partner stali się Twoimi towarzyszami podróży.

Dlatego odkrywanie nowych kultur, poznawanie nowych miast i odwiedzanie różnych krajobrazów ramię w ramię z rodzicami może wydawać Ci się dziwne. Na początku mogą nawet nie być chętni, aby to zrobić. Istnieje jednak kilka powodów, aby to zacząć to robić. Podzielimy się nimi z Tobą.

Ojciec i dorosły syn na wędrówki
Podróżowanie z rodzicami w dorosłym życiu pomaga zacieśniać więzi między nami

Dlaczego warto podróżować z rodzicami?

Jeśli jesteś zapalonym podróżnikiem, znasz już wszystkie zalety małych i dużych wypadów. Ale doświadczanie ich z rodzicami może być jeszcze bardziej wzbogacające. Oto główne powody:

Poprawia samopoczucie i szczęście obu stron

Podróżowanie sprawia nam radość. Rzeczywiście, zostało to wielokrotnie udowodnione. Wyrwanie się z rutyny i zdobywanie nowych doświadczeń pomaga zredukować codzienny stres i doświadczać więcej pozytywnych emocji. Prawdę mówiąc, uczucie szczęścia pojawia się jeszcze przed wyjściem z domu. Badania wykazały, że planowanie i myślenie o podróży poprawia nasze subiektywne samopoczucie i poczucie satysfakcji z życia.

Ta dodatkowa dawka wrażeń może być szczególnie korzystna dla osób starszych. Dzieje się tak dlatego, że pewne wydarzenia, które mają miejsce na tym etapie (takie jak przejście na emeryturę, syndrom pustego gniazda lub utrata bliskich) mogą zwiększać ryzyko wystąpienia apatii, dystymii lub depresji. Tak więc oczekiwanie na podróż z dziećmi może naprawdę poprawić im nastrój.

Ale nie tylko rodzice odnoszą korzyści z tych doświadczeń. Mogą one być również doskonałym źródłem satysfakcji dla dorosłych dzieci. Choć często jest to postrzegane jako obowiązek, podróżowanie z rodzicami to świetna okazja do rozmowy z nimi, zacieśnienia więzi, robienia rzeczy będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i cieszenia się swoim towarzystwem. Całe doświadczenie może być niezwykle przyjemne, stymulujące i satysfakcjonujące.

Sprzyja poczuciu przynależności i celu

Jednym z najtrudniejszych aspektów starzenia się jest poczucie, że nie jesteśmy już potrzebni. Kiedy dzieci stają się niezależne, rodzice mogą doświadczyć prawdziwego wstrząsu w swoich tożsamościach, które tak długo były ściśle zbudowane wokół ojcostwa i macierzyństwa. Stopniowo zaczynają czuć się coraz bardziej oddaleni od swojego potomstwa, mniej dla niego przydatni i potrzebni, a nawet prawie niewidoczni.

Z tego powodu zaproponowanie wspólnego wyjazdu z własnymi rodzicami to doskonały sposób na wyrażenie tego, jak ważni są oni nadal w Twoim życiu. W końcu, pomimo tego, że nie jesteś już od nich zależny, nadal potrzebujesz i cenisz ich wsparcie, rady, doświadczenie i towarzystwo.

Pozwala zacieśnić więzi między Wami

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wartościowego czasu, który dzielisz z rodzicami w wieku dorosłym, jest zwykle coraz mniej. Praca, obowiązki rodzinne i osobiste obu stron mogą utrudniać znalezienie chwil na bycie razem. Dlatego jeśli chcesz dalej pielęgnować więzi między Wami, podróżowanie jest doskonałym sposobem na osiągnięcie tego celu.

Wspólne podróżowanie to doświadczenie, w którym nie ma żadnych harmonogramów ani presji. W rezultacie będziecie mogli ze sobą rozmawiać, poczuć się bliżej, odkrywać siebie na nowo i ostatecznie poświęcać sobie cenny czas. Ponadto poprawi to komunikację między Wami, wzmocnić więzi i zwiększyć ogólną satysfakcję ze Waszej relacji.

Nigdy nie jest za późno na naukę

Pomimo faktu, że osoby starsze są w ostatniej jednej trzeciej swojego życia, nie oznacza to, że nie mogą cieszyć się wzbogacającymi i transformującymi momentami. W gruncie rzeczy ten etap życia sprzyja refleksji, analizie wartości i priorytetów oraz poszerzaniu osobistych perspektyw. A nic nie jest bardziej odpowiednie dla rozwoju osobistego niż podróżowanie.

Kontakt z innymi kulturami, miejscami i rzeczywistościami może pomóc ludziom (w każdym wieku) rozwinąć tolerancję, empatię i krytyczne myślenie. Odkrywanie i doświadczanie historii, tradycji i sposobów życia innych miejsc jest również interesujące i wzbogacające na poziomie osobistym.

Co więcej, podróżowanie z rodzicami jako osoba dorosła pozwoli Ci prowadzić z nimi zdrowe rozmowy i debaty na różne tematy.

rodzina na plaży
Podróżowanie z rodzicami pozwala nam dzielić się opiniami i poszerzać perspektywy obu stron.

Podróżuj z rodzicami w wieku dorosłym i twórz trwałe wspomnienia

Wreszcie, oprócz wszystkich powyższych korzyści, jeśli podróżujesz z rodzicami jako osoba dorosła, będzie to doskonała okazja do wygenerowania wspomnień, które ostatecznie okażą się prezentem.

Zrozumiałe jest, że codzienne obowiązki lub odległość między Wami mogą utrudniać częsty kontakt. Kiedy jednak pogorszenie zdrowia związane z wiekiem w końcu uniemożliwi rodzicom dalsze zdobywanie nowych doświadczeń lub gdy w końcu odejdą, te wspólne chwile będą dla Ciebie prawdziwym skarbem, za który będziesz niezwykle wdzięczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castro Lizárraga, M., Ramírez Zamora, S., Aguilar Morales, L. V., & Díaz de Anda, V. M. (2006). Factores de riesgo asociados a la depresión del adulto mayor. Neurología, Neurocirugía y Psiquiatría39(4), 132-137.
  • Durko, A. M., & Petrick, J. F. (2013). Family and relationship benefits of travel experiences: A literature review. Journal of Travel Research52(6), 720-730.
  • Gilbert, D., & Abdullah, J. (2002). A study of the impact of the expectation of a holiday on an individual’s sense of well-being. Journal of Vacation Marketing8(4), 352-361.
  • Heimtun, B. (2019). Holidays with aging parents: Pleasures, duties and constraints. Annals of tourism research76, 129-139.
  • Roberson, D. N. (1999). The Impact of Travel on Older Adults: An Exploratory Investigation. https://www.cabdirect.org/cabdirect/abstract/20013132471

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.