Dobry psycholog - 8 najważniejszych cech

Dobry psycholog - 8 najważniejszych cech
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2023

Psychologia jest nauką badającą jednostkę z jej wszystkimi zachowaniami i doświadczeniami. Zapewne dostrzegasz, że to szerokie pole, które wymaga bardzo specjalistycznego szkolenia. Właśnie dlatego, niezależnie od specjalizacji, dobry psycholog musi posiadać pewne podstawowe cechy i umiejętności.

Zgodnie z etyką lekarską, jako profesjonalny psycholog, zawsze musisz mieć pełen szacunek do pacjenta, być odpowiedzialnym, uczciwym, szczerym, ostrożnym i kompetentnym człowiekiem. Musisz także zagwarantować, że Twoje sesje są obiektywne i oparte o wiedzę naukową. Ale tak naprawdę dobry psycholog musi umieć jeszcze więcej.

Dobry psycholog – jakie powinien mieć cechy?

Empatia

Ważne jest, aby dobry psycholog wiedział, jak postawić się w sytuacji pacjenta. Musi znać strategie i narzędzia mentalne, aby zrozumieć obawy i potrzeby tej osoby oraz specyfikę jej sytuacji. Dopiero gdy osiągnie taki poziom zrozumienia, będzie wiedzieć, jak poradzić sobie z problemem pacjenta i jak mu pomóc.

Wielu ludzi uważa, że ​​empatia jest mistyczną cechą. Ale psycholodzy tak głęboko pojęli ludzki umysł, że są w stanie dopasować swoje idee tak, by zrozumieć swoich pacjentów.

Oznacza to, że potrafią zrozumieć każdy inny sposób myślenia, bez względu na to, jak różni się od ich podejścia. To pomaga im przywiązywać taką samą wagę do idei innych ludzi jak do swoich własnych.

Otwartość umysłu

Dobry psycholog nie może trzymać się uprzedzeń, stereotypów czy z góry przyjętych poglądów i przekonań. Oznacza to, że musi być otwarty na nowe koncepcje, rzeczy, które są dla niego inne lub nieznane.

Ta cecha doskonale przydaje się każdemu, kto chce żyć pełnią życia, ale w przypadku psychologa jest absolutnie niezbędna. Nigdy nie wiadomo, kto przyjdzie do Twojego biura. Dlatego zawsze musisz być otwarty na poznanie tej osoby: jej esencjonalną część, kulturę, zainteresowania i przekonania.

Aby osiągnąć ten poziom tolerancji, psycholog musi już wcześniej wyjść ze swojej strefy komfortu. Jak wiesz, strefa komfortu to miejsce, w którym czujesz się bezpiecznie i pewnie, ponieważ otaczają Cię znajome rzeczy. Ważne jest, aby kwestionować, odkrywać i zagłębiać się w różne rzeczy. Trzeba także zaakceptować fakt, że wszystkie rzeczy wokół nas mogą być prawdziwym źródłem inspiracji.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w sensie cechy psychologa jest bardzo podobne do otwartości i oznacza, że ​​dobry psycholog jest pewny siebie i swoich zawodowych umiejętności. Jeśli nie wydajesz się pewny siebie, trudno będzie Ci przekazać to uczucie osobie, która przyszła do Ciebie po pomoc.

To nie znaczy, że trzeba być pretensjonalnym, nazbyt bezpośrednim lub całkowicie niewrażliwym. Oznacza to wyjaśnienie kroków, które pacjent musi podjąć w jasny, zwięzły i pewny sposób. Pacjentowi może zaszkodzić wahanie się psychologa, jego niejasne czy sprzeczne wiadomości lub poczucie, że jest postrzegany jako gorszy.

Introspekcja

Aby być bardzo otwartym, dobry psycholog musi wykonać bardzo ważną metodę, jaką jest introspekcja. Oznacza to patrzenie wgłąb siebie, analizowanie i rozumienie. Tylko dzięki lepszemu poznaniu siebie można zarządzać swoimi stanami mentalnymi.

Dostępność

Dostępność jest gdzieś pomiędzy komfortem a zrozumieniem. Ważne jest, aby pacjent czuł się swobodnie w towarzystwie swojego psychologa. Wtedy będzie mógł opowiedzieć mu o swojej sytuacji, problemach, intencjach i najgłębszych tajemnicach.

Inną cechą, która jest związana z dostępnością, jest wspomniana na początku tej listy empatia. Empatia jest niezbędnym elementem dostępności. To właśnie sprawia, że ​​pacjenci mogą łatwo i naturalnie powiedzieć psychologowi o swoich problemach.

Zdolności analityczne

Aby podjąć działanie, dobry psycholog musi wiedzieć, jak interpretować, co mówi jego pacjent. Ponieważ nie można po prostu przerwać czy powycinać przepływu rozmowy, trzeba wiedzieć, jak wybrać naprawdę ważne fragmenty. Trzeba trzymać się tego, co ważne i wiedzieć, co można pominąć.

Ta umiejętność również pomaga zastosować lepsze techniki mediacji, które zapewniają pomyślną terapię. Jest to też istotna część opracowania planu leczenia i oceny wyników.

Dobra komunikacja

Dobra komunikacja bywa jednym z największych wyzwań w codziennej pracy psychologa. Jest to jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku niedoświadczonych psychologów. Umiejętność odniesienia całej swojej wiedzy teoretycznej do prawdziwych przypadków nie zawsze jest łatwa do opanowania.

Dlatego dobry psycholog musi koniecznie opanować pewne rodzaje komunikacji i umiejętności społecznych. Ćwiczenie się w tej trudnej sztuce i umiejętność efektywnej interakcji z ludźmi to podstawowe cechy dobrego specjalisty.

Na przykład, dobrze jest wiedzieć, jakie pytania zadać podczas sesji, aby wychwycić, co może być główną przyczyną zaburzeń lub nerwic pacjenta. Ponadto trzeba być w stanie dobrze zorganizować czas podczas sesji i efektywnie wykorzystywać cenne minuty każdego spotkania.

Umiejętność słuchania

Ostatnia, choć równie ważna cecha to umiejętność stworzenia spokojnego otoczenia w biurze. To już połowa sukcesu! Dobry psycholog potrafi stworzyć poczucie bliskości, dzięki czemu druga osoba może zdobyć się na spokojną i szczerą rozmowę.

Umiejętność słuchania oznacza przedstawianie zaangażowanej i otwartej postawy oraz wykazywanie zainteresowania tym, co mówi druga osoba.

Innymi słowy, trzeba być dobrym słuchaczem i dać o tym znać pacjentowi. Najlepiej pozwolić pacjentowi swobodnie mówić i mu nie przerywać. W ten sposób pacjent będzie w stanie odpowiedzieć na własne pytania, gdy wymówi je głośno.

Pozostawienie miejsca na milczenie jest również bardzo pouczające. Warto obserwować, jak pacjent przeżywa te pauzy. Jego ruchy rąk, postawa, wyrażenia: jak wygląda w chwilach ciszy? To bardzo dużo mówi o jego problemach.

Jak widać, dobry psycholog nie tylko posiada pewne umiejętności, ale również potrafi się nimi posługiwać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.