Dlaczego nie możesz przestać myśleć o swoim byłym partnerze?

Dlaczego nie możesz przestać myśleć o swoim byłym partnerze? Minął miesiąc, sześć miesięcy, a nawet rok, a Twój umysł wciąż jest przywiązany do kogoś lub nieudanego związku. A co gorsza, te wspomnienia wciąż warunkują Twoją teraźniejszość. Dlaczego to się zdarza? Jaki mechanizm psychologiczny nie pozwala ci iść dalej?
Dlaczego nie możesz przestać myśleć o swoim byłym partnerze?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2022

Dlaczego nie możesz przestać myśleć o swoim byłym partnerze? Pewnie czasami chciałabyś mieć przycisk, który pozwoliłby Ci wymazać pewne wspomnienia i cierpienie wedle Twojej woli. Czy nie byłoby wspaniale po prostu go nacisnąć, zmniejszyć intensywność swoich uczuć i powstrzymać tę osobę przed zajmowaniem miejsca w Twoim umyśle w tak inwazyjny i bolesny sposób? Czasami miłość i złamane serce przyklejają się do Twojego mózgu, prowadząc do obsesyjnych i wyczerpujących stanów psychicznych.

Wszyscy znamy lub spotkaliśmy kogoś, kto pomimo bólu nie jest w stanie na dobre odciąć się od byłego partnera. Tego typu osoba rozpaczliwie czeka na odpowiedź na wysłane przez nią wiadomości. Nie może zaakceptować sytuacji, codziennie śledzi portale społecznościowe swojego byłego, cierpiąc przy każdym nowym zdjęciu, na którym widać, że druga osoba kontynuuje swoje życie, a nawet rozpoczyna nowy związek.

Co możesz zrobić, jeśli Ci się to przydarzy?

Smutna kobieta.

Dlaczego nie możesz przestać myśleć o swoim byłym partnerze?

Wiele osób rozpoczyna terapię, ponieważ zdają sobie sprawę, że osiągnęły ekstremalny stan stresu psychicznego, obsesji i wyczerpania. Czują, że potrzebują profesjonalnej pomocy, aby przestać myśleć o swoim byłym partnerze.

Takie sytuacje mogą naprawdę przeszkadzać w codziennym życiu. Praca, spędzanie wolnego czasu czy myślenie o przyszłości staje się dla wielu dużym wyzwaniem.

Próbując przestać myśleć o swoim byłym partnerze, niektórzy próbują odwrócić uwagę nowym hobby, sportem lub kursem samopomocy. Inni wchodzą w nowy związek w daremnej próbie zapomnienia. Niestety, jeszcze inni próbują zapomnieć, sięgając po alkohol, narkotyki i zachowania autodestrukcyjne.

Sytuacje te prezentują ten sam mechanizm psychologiczny, co uzależnienie. Mózg wykorzystuje te same mechanizmy, jak w przypadku kogoś, kto nie może rzucić palenia lub hazardu. Zobaczmy, dlaczego tak jest.

Czasami miłość jest jak hazard

Powyższa metafora nie jest zbyt poetycka, ale nadal ilustruje skalę problemu. Niektóre relacje przechodzą w obsesje. Sprawiają, że zachowujemy się jak osoba uzależniona, która codziennie uprawia hazard. Tak więc jedną z odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie możesz przestać myśleć o swoim byłym partnerze, jest mózgowy obwód nagrody dopaminy.

Kiedy jesteś ze swoim partnerem i wszystko jest między Wami dobrze, poziom dopaminy jest stabilny. Czujesz się usatysfakcjonowana, masz poczucie bezpieczeństwa, przyjemności i dobrego nastroju. Jednak, gdy dochodzi do rozstania, produkcja dopaminy i noradrenaliny jest drastycznie pomniejszona. Następują rozpacz i objawy odstawienia.

To, co powinnaś zrobić, to uciec, zerwać wszystkie kontakty, przestać sprawdzać sieci społecznościowe i usunąć jego numer z telefonu. Im bardziej się narażasz lub szukasz sposobów na zbliżenie się do byłego partnera, tym bardziej wzmacniasz swoje uzależnienie, syndrom odstawienia, a tym samym swoje cierpienie.

Lęk separacyjny: teraz kocham Cię bardziej!

Antropolożka Helen Fisher od dziesięcioleci bada mechanikę miłości (i złamanego serca). Jedną z rzeczy, która może rzucić nieco światła na to, dlaczego nie możesz przestać myśleć o swoim byłym partnerze, jest to, co Fisher nazywa „przyciąganiem frustracji”.

Czasami rozstanie prowadzi do czegoś więcej niż do obsesji. Ludzie często idealizują to, co stracili i mają większą potrzebę przywiązania. Sama Helen Fisher opisuje to w następujący sposób: „Lęk separacyjny jest jak szczeniak trzymany z dala od matki. Biega w kółko, szczeka i jęczy”.

Z drugiej strony badania takie jak te przeprowadzone na Uniwersytecie w Graz (Austria) mówią nam, że ta tendencja jest bardziej powszechna wśród mężczyzn. To oni z sentymentem patrzą na swoje byłe partnerki, a często nawet myślą, że chcieliby kontynuować związek. Kobiety, średnio, mają tendencję do skupiania się na bardziej negatywnych aspektach, aby umocnić się w decyzji o rozłące i zakończeniu relacji.

Co możesz zrobić w takich sytuacjach?

Najwłaściwszą rzeczą, którą możesz zrobić po zakończeniu związku jest racjonalizacja przyczyn, które Cię motywowały. Jeśli zostałaś porzucona lub jeśli druga osoba zdecydowała się zakończyć związek, nie jesteś już kochana. Chociaż to nie definiuje Twojej zdolności do bycia kochaną, jest to coś, z czym musisz się jak najszybciej pogodzić.

Smutny człowiek.

Ból emocjonalny – dlaczego nie możesz przestać myśleć o swoim byłym partnerze

Ethan Ross, profesor Uniwersytetu Michigan, przeprowadził badanie, w którym wykazał, że mózg interpretuje odrzucenie społeczne i rozpad związku w taki sam sposób, jak oparzenie. Innymi słowy, emocjonalny ból, którego doświadczamy, jest podobny do bólu fizycznego. To wyjaśnia również, dlaczego tak trudno jest Ci ruszyć dalej i przestać myśleć o swoim byłym partnerze.

Przywiązanie, wspomnienia z przeszłości i niemożność pogodzenia się z rzeczywistością podsycają Twój stan. Ból nie przynosi ulgi z dnia na dzień, ale staje się znacznie bardziej dotkliwy.

Co możesz zrobić?

Po każdym poważniejszym rozstaniu będziesz musiała pogrążyć się w żałobie. Smutek jest etapem, w którym można zostawić miejsce na cierpienie i ból, a następnie dać im upust. Po smutku przychodzi akceptacja. To ostatni krok, w którym zamykamy za sobą wspomnienia, by tworzyć nowe. Wejście na drogę do nowego etapu życia pełnego nowych projektów i celów jest zawsze najlepszą opcją.

Niemniej jednak nie wahaj się poprosić o pomoc eksperta, jeśli zdasz sobie sprawę, że nie możesz iść dalej, by wyleczyć ranę, a przede wszystkim pozostawić za sobą tych, którzy już o Tobie nie myślą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acevedo, B. P., Aron, A., Fisher, H. E., & Brown, L. L. (2012). Neural correlates of long-term intense romantic love. Social Cognitive and Affective Neuroscience7(2), 145–159. https://doi.org/10.1093/scan/nsq092
  • Athenstaedt, U., Brohmer, H., Simpson, J. A., Müller, S., Schindling, N., & Bacik, A. (2019). Men view their ex-partners more favorably than women do. Social Psychology and Personality Science. Advance online publication. DOI: 10.1177/1948550619876633

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.