Jest 3:30 rano, gdy Twoje oczy nagle automatycznie się otwierają. Dlaczego budzisz się każdej nocy o tej samej porze? Wiele osób zadaje to samo pytanie. Wydaje się, że nasze cykle snu zostają nagle przerwane o określonej godzinie. To tak, jakby nasz mózg miał wewnętrzny alarmy, który zmusza je do nagłego przejścia ze świata snu do świadomości.
Niektórzy przypisują to okresowe przebudzenie czynnikom nadprzyrodzonym, a nawet duchowym. Inni myślą, że to z powodu niepokoju. Według medycyny chińskiej wyjaśnienie może leżeć w cyklach oczyszczania przeprowadzanych przez organizm. Rzeczywiście, nie brakuje teorii i spekulacji na ten temat. Jedno jest jednak jasne: każda przerwa w nocnym wypoczynku przekłada się na zmęczenie i dyskomfort.
Nie możemy ignorować tego, że te nagłe i chroniczne przebudzenia mieszczą się w klasyfikacji zaburzeń snu. Jeśli to wystarczy, aby wpłynąć na jakość Twojego życia, możesz wypróbować kilka strategii, które pomogą Ci cieszyć się głębokim i nieprzerwanym snem.
Dowiedzmy się więc, co kryje się za tym zjawiskiem i co możesz z tym zrobić.
Dlaczego budzisz się każdej nocy o tej samej porze?
Każde przebudzenie w środku nocy lub po prostu przebudzenie na kilka godzin przed normalną porą liczy się jako zaburzenia snu. Może jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mogą później zasnąć. Jednak z reguły powrót do głębokiego snu jest dość trudny. Przekłada się to na stopniowe pogarszanie się Twojej równowagi fizycznej i psychicznej.
Wkrótce zacznie powodować problemy z pamięcią i koncentracją. Doświadczysz rodzaju psychicznej mgły spowodowanej bezsennością i, oczywiście, ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych. Dlatego, jeśli budzisz się każdej nocy o tej samej porze, musisz zdać sobie sprawę, że możesz mieć problem.
Będzie to bardziej prawdopodobne, jeśli zasypianie zajmie Ci więcej niż pół godziny.
Stan hipnogenny
Forma i cechy, które definiują każdą fazę tego okresu, są znane jako architektura snu. Każdy z tych etapów przechodzi przez fazę czuwania, następnie senność, lekki sen, fazę wolnego snu III i wreszcie fazę REM.
Jednym z powodów, dla których zawsze budzisz się o tej samej porze, może być stan hipnogenny. Jest to moment pomiędzy końcem jednego cyklu a początkiem nowego. W rzeczywistości przejście od snu do czuwania.
- Jeśli zawsze kładziesz się spać o tej samej porze, możliwe, że Twój pierwszy cykl również kończy się o tej samej porze.
- Co ciekawe, niektórzy ludzie budzą się na kilka sekund, a następnie przewracają się i kontynuują spanie. Inni budzą się całkowicie i pierwszą rzeczą, jaką robią, jest patrzenie na godzinę.
Bezsenność w środku nocy
Bezsenność w środku nocy to zaburzenie snu, które określa się również jako sen dwufazowy. Polega na nagłej przerwie w środku cyklu odpoczynku, powodującej podział nocy na dwie części. Jego pochodzenie polega na zmianie melatoniny, hormonu ułatwiającego nocny sen.
To nieoczekiwane przebudzenie prawie zawsze następuje w tym samym czasie.
Niepokój i czujność
Kiedy przechodzisz przez okresy wysokiego stresu i niepokoju, często doświadczasz nocnych przebudzeń. Co więcej, możesz zawsze budzić się w tym samym czasie. Dlaczego?
Ogólnie rzecz biorąc, osoby cierpiące na zaburzenia lękowe doświadczają wysokiego poziomu aktywacji fizycznej i emocjonalnej, która kumuluje się w ciągu dnia i pozostaje uśpiona w nocy.
Jednak to hiperpobudzenie nie tylko przykleja się do ciała. Mózg jest zawsze w stanie gotowości. Daje poczucie, że musisz albo uciec, albo się przed czymś obronić. Z tego powodu wysoki niepokój może sprawić, że obudzisz się w środku nocy, zlany potem, z tachykardią i uczuciem duszenia.
Fakt, że twoja godzina przebudzenia jest mniej więcej taka sama każdej nocy, wynika z tego, że twój umysł przyzwyczaił się do przywracania ci świadomości o tej godzinie.
Zmiany zdrowotne
Jeśli codziennie budzisz się o tej samej porze, powinieneś udać się do lekarza. Musisz wziąć pod uwagę, że mogą wystąpić pewne zmiany fizjologiczne, które powodują te nagłe przebudzenia.
Może to być spowodowane następującymi warunkami:
- Bezdech senny.
- Refluks żołądkowo-przełykowy.
- Zmiany hormonalne.
- Wahania glukozy.
To dziwne zjawisko budzenia się o tej samej porze każdej nocy niekoniecznie należy lekceważyć. W rzeczywistości, jeśli jest to coś, na co cierpisz stale, ważne jest, abyś poznał przyczynę i poprawił higienę snu. W końcu dobrze spać to lepiej żyć.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Contreras, A., & Pérez, C. (2021). Insomnio, en busca del tratamiento ideal: fármacos y medidas no farmacológicas. Revista Médica Clínica Las Condes, 32(5), 591-602. https://doi.org/10.1016/j.rmclc.2021.09.004.
- Hernández, O. M., Martínez, O. L., & Izquierdo, Y. B. (2019). Trastorno de insomnio. Consideraciones actuales. Revista Médica Electrónica, 41(2), 483-495. http://scielo.sld.cu/pdf/rme/v41n2/1684-1824-rme-41-02-483.pdf.
- Hernando-Requejo, O., Hernando-Requejo, V., & Requejo Marcos, A. M. (2020). Nutrition impact on insomnia treatment. Nutrición Hospitalaria. https://doi.org/10.20960/nh.03359.
- López de Castro, F., Fernández Rodríguez, O., Mareque Ortega, M., & Fernández Agüero, L. (2012). Abordaje terapéutico del insomnio. SEMERGEN – Medicina de Familia, 38(4), 233-240. https://doi.org/10.1016/j.semerg.2011.11.003.
- Poza, J., Pujol, M., Ortega-Albás, J., & Romero, O. (2022). Melatonina en los trastornos de sueño. Neurología, 37(7), 575-585. https://doi.org/10.1016/j.nrl.2018.08.002.
- Ramar, K., & Olson, E. N. (2013). Management of common sleep disorders. American Family Physician, 88(4), 231-238. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2013/0815/p231.html.