Bezsenność - farmakologiczne metody jej leczenia

W wielu przypadkach przestrzeganie zasad higieny snu nie rozwiąże problemu, jakim jest bezsenność. A to oznacza konieczność skorzystania z metod leczenia farmakologicznego. W tym artykule porozmawiamy sobie nieco bliżej o obecnych alternatywach leczenia bezsenności, ich skutkach i ryzyku, jakie się z nimi wiąże.
Bezsenność - farmakologiczne metody jej leczenia

Ostatnia aktualizacja: 10 marca, 2020

Bezsenność jest jednym z najczęstszych zaburzeń, które dotyka znaczną część naszej populacji. Z pewnością każdy z nas miał z nią do czynienia w tym, czy w innym momencie swojego życia. A to oznacza, że naprawdę warto dowiedzieć się czegoś więcej o farmakologicznych metodach leczenia tego problemu, a także o innych alternatywach pozwalających zwalczyć bezsenność.
Bezsenność można zdefiniować jako trudność w rozpoczęciu i / lub utrzymaniu snu. Czasami ten stan jest związany z innymi chorobami organicznymi lub problemami o charakterze psychologicznym albo też psychiatrycznym. Innym razem jednak może się ona przejawiać bez wyraźnej przyczyny.

Niektóre z symptomów, które można przypisać pojęciu „bezsenność”, są następujące:

  • Trudności z zasypianiem.
  • Niska jakość lub niezadowalająca długość snu.
  • Krótkotrwały, często przerywany sen.
  • Budzenie się w środku nocy.
  • Zmęczenie odczuwane zaraz po przebudzeniu.
  • Problemy w ciągu dnia związane z brakiem snu, takie jak zmęczenie, brak koncentracji, obniżona motywacja, ból głowy i niepokój.

Niektórzy eksperci zajmujący się tą dziedziną uważają, że aby zdiagnozować bezsenność, problemy te muszą trwać przez co najmniej miesiąc. Niemniej jednak istnieje wiele różnych klasyfikacji tego problemu, a kryteria diagnostyczne mogą się różnić u poszczególnych osób.

W wielu przypadkach przestrzeganie zasad higieny snu nie rozwiąże problemu, jakim jest bezsenność. A to oznacza konieczność skorzystania z metod leczenia farmakologicznego. W naszym dzisiejszym artykule porozmawiamy sobie nieco bliżej o obecnych alternatywach leczenia bezsenności, ich skutkach i ryzyku, jakie się z nimi wiąże. Zapraszamy do lektury!

Bezsenność to problem dotykający sporej części z nas

Według kilku badań około 30 procent dorosłych cierpiało na bezsenność na pewnym etapie życia. Częstość występowania tego zaburzenia wzrasta znacznie wraz z wiekiem i jest znacznie wyższa u kobiet niż u mężczyzn. Ponadto niektóre dodatkowe czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia bezsenności. Są to między innymi:

Bezsenność jest chorobą, która może wpłynąć na jakość życia chorego. W rzeczywistości prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, a nawet chorób sercowo-naczyniowych znacząco wzrasta u osób, które mają do czynienia z tym zaburzeniem snu.

Dostępne metody leczenia bezsenności

Aby móc ustalić odpowiednie metody leczenia tego problemu, należy najpierw uzyskać odpowiednio dobrą diagnozę od swojego lekarza. Tylko on będzie w stanie wskazać Ci bezpośrednie przyczyny wywołujące u Ciebie bezsenność.

Czasami bardzo trudno jest ustalić właściwy powód na własną rękę. W efekcie tego możesz mieć skłonność do nadużywania środków farmakologicznych leczących bezsenność, jednak bez odpowiedniego uzasadnienia ich stosowania.

Jednak dzisiaj mamy wiele narzędzi, które mogą pomóc nam w szybszym zdiagnozowaniu tego stanu. Ten proces jest niezbędny, ponieważ określa rodzaj bezsenności, na którą cierpi pacjent. Dzięki temu lekarz będzie mógł zastosować leczenie najlepiej dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.

Problemy ze snem

W rzeczywistości pierwszym krokiem w określeniu odpowiedniego sposobu leczenia bezsenności powinno zawsze być zidentyfikowanie podstawowych przyczyn tego problemu. Chodzi tutaj oczywiście o określenie zaburzeń, które mogą powodować lub wpływać na zaburzenia snu osoby chorej.

Leczenie powinno przede wszystkim koncentrować się na środkach niefarmakologicznych. To właśnie je nazywamy ogólnie „dobrą higieną snu”. Niektóre zalecenia dotyczące dobrej higieny snu obejmują między innymi:

  • Przestrzegaj odpowiedniej rutyny snu. Innymi słowy, wyznacz sobie konkretne godziny, o których kładziesz się spać i budzisz codziennie rano.
  • Upewnij się, że w Twojej sypialni jest cicho i spokojnie.
  • Unikaj picia napojów pobudzających przed snem, takich jak kawa, „energetyki” lub alkohol.
  • Nie spożywaj dużych ilości jedzenia przed pójściem spać.
  • Unikaj korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe lub telewizja, przed pójściem spać.
  • Spróbuj przećwiczyć nieco różne techniki relaksacyjne.
  • Unikaj drzemek w ciągu dnia.

Bezsenność – metody leczenia farmakologicznego

W wielu przypadkach sama tylko higiena snu nie wystarczy, aby skorygować to zaburzenie. Dlatego też konieczne będzie skorzystanie z leczenia farmakologicznego. Przede wszystkim tego rodzaju rozwiązanie powinno być stosowane tylko wtedy, gdy zostanie Ci ono jednoznacznie przepisane przez lekarza.

Bezsenność leczona na własną rękę może się pogłębić lub przekształcić w naprawdę poważny problem zdrowotny!

W leczeniu farmakologicznym na potrzeby bezsenności stosuje się wiele różnych środków. Do najpopularniejszych z nich należą następujące medykamenty:

Leki nasenne

Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim benzodiazepiny:

  • Działające przez krótki czas, jak na przykład alprazolam, lorazepam.
  • Działające przez średni czas – lormetazepam, klonazepam.
  • O przedłużonym działaniu. Na przykład bromazepam, chlorazepat.

Drugim rodzajem środków stosowanych na bezsenność są leki nasenne niebenzodiazepinowe, takie jak zolpidem.

Lekarstwa przeciwdepresyjne W tej grupie mamy na przykład:

  • Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.
  • Trazodon.
  • Mirtazapina.

Leki przeciwdrgawkowe

Najlepszym przykładem takiego lekarstwa jest gabapentyna.

Ponadto lekarze mogą zastosować także leki przeciwhistaminowe H1, takie jak doksyloamina i difenhydramina. Innym często wybieranym środkiem będzie melatonina i pochodne, a także waleriana i inne produkty naturalnego pochodzenia.

Problemy związane z leczeniem farmakologicznym bezsenności

Chociaż farmakologiczne leczenie bezsenności jest skutecznym rozwiązaniem, to jednak może ono powodować istotne działania niepożądane. To bez wątpienia jest sytuacja, która wciąż wywołuje wiele kontrowersji.

Na przykład benzodiazepiny są często związane z przypadkami takimi jak senność w ciągu dnia lub bezsenność pojawiająca się pod postacią efektu „jo-jo” po zakończeniu leczenia. Niektórzy eksperci kojarzą stosowanie takich leków z występowaniem następnie problemów z pamięcią.

Budzik

Problemy te mogą się nasilić, szczególnie gdy pacjent cierpi na inne choroby oprócz bezsenności. Jednak, gdy lekarz próbuje leczyć bezsenność bez wskazywania lub modyfikowania rzeczywistych przyczyn tego stanu rzeczy, działania niepożądane będącego efektem terapii mogą być jeszcze gorsze.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej zacząć od terapii niefarmakologicznych stosując do tego celu bardziej naturalne produkty, takie jak melatonina lub mniej problematyczne leki, takie jak leki przeciwhistaminowe H1.

W przypadku konieczności zastosowania leków nasennych benzodiazepinowych najlepiej zastosować u osoby chorej produkty o krótkim okresie półtrwania, takie jak alprazolam lub lorazepam.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, cierpi na bezsenność, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. Będzie w stanie Ci on pomóc i zalecić odpowiednie leczenie, które najlepiej pasuje do Twojego przypadku i indywidualnych potrzeb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrea, C. S. (2013). Insomnio: generalidades y alternativas terapéuticas de última generación. Revista Médica Clínica Las Condes24(3), 433-441.
  • Sarrais, F., & de Castro Manglano, P. (2007). El insomnio. In Anales del sistema sanitario de Navarra (Vol. 30, pp. 121-134). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud.
  • Romero, O., Sagales, T., & Jurado, M. J. (2005). Insomnio: diagnóstico, manejo y tratamiento. Rev. Med Univ Navarra49(1), 25-30.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.