Demencja – jak wpływa na pozostałych członków rodziny

Dłonie starszej kobiety.

W ostatnich latach oczekiwana długość życia znacznie wzrosła: żyjemy dłużej i lepiej. To ta pozytywna strona. Oznacza to jednak również, że zaczęły się pojawiać problemy zdrowotne, które wcześniej nie miały miejsca. Jednym z tych problemów jest demencja. Upływ czasu pociąga za sobą, w niektórych przypadkach, pogorszenie funkcji poznawczych. Utrudnia to samodzielne życie i wykonywanie codziennych zadań.

W rzeczywistości choroby takie jak demencja są w krajach rozwiniętych głównym powodem dla którego starsze osoby stają się zależne od innych. Jak zatem taka sytuacja wpływa na rodzinę?

“Demencja jest jak chwila zwątpienia, w której nie wiem, czy powinienem zaufać moim oczom, czy mojej pamięci, ponieważ obie wydają się zdolne do popełnienia tych samych podstępnych błędów”.

-John Katzenbach-

Demencja – konflikty pojawiające się, gdy choruje członek rodziny

Wszystkie rodziny napotykają na jakieś rodzaje konfliktów w swoim codziennym życiu. Zwykle są one rozwiązywane, lepiej lub gorzej, w zależności od umiejętności rozwiązywania problemów każdego członka rodziny. Ale gdy jeden z jej członków cierpi na demencję, kłótnie i napięcia mogą narastać.

Bywa tak, ponieważ demencja wiąże się z wieloma czynnikami wywołującymi stres, które wcześniej nie istniały. Po pierwsze – często brakuje informacji o tej chorobie. Ponadto ciężko stwierdzić, w którą stronę w i w jaki sposób się rozwinie. To z kolei stwarza niepewność w rodzinie.

“Demencja pożera myśli pacjenta, a w zamian niszczy uczucia tych, którzy go kochają i troszczą się o niego”.

Nolasc Acarin Tusell-Starsza kobieta z aparatem fotograficznym.

Z drugiej strony opieka nad osobą z demencją może być kosztowna. Zwłaszcza, że ​​może wymagać zatrudnienia pomocy, płacenia za członkostwo w ośrodku dziennym lub umieszczenia chorej osoby w domu opieki.

Konflikty mogą się pojawić, ponieważ jedna osoba w rodzinie wymaga tak wielu zasobów i czasu, że nie pozostaje już nic dla innych jej członków, którzy także mogą potrzebować różnego rodzaju pomocy.

Często pojawiają się także spory na temat tego, jak dbać o osobę z demencją. I nie tylko to, niektórzy mogą również dostrzegać, że nie są podejmowane właściwe decyzje, że różne czynności wykonywane są z poczucia egoizmu, a nie dla najlepszego interesu pacjenta.

Dlaczego konflikty się utrzymują?

Teraz, gdy już znamy źródła konfliktów, musimy zrozumieć, dlaczego tak trudno je rozwiązać. Następnie możemy dowiedzieć się, jak to zrobić. Problemy komunikacyjne są główną przeszkodą dla członków rodziny w znalezieniu alternatywy, która zadowoli wszystkich.

Ta blokada komunikacji często powoduje, że niektórzy z nich mają problem z wyrażeniem tego, co czują i co myślą o demencji. Boją się prosić o pomoc, a to może prowadzić do kłótni.

Ponadto, może zdarzyć się tak, że dzieci lub inni członkowie rodziny mogli mieć w przeszłości problemy z osobą, która jest teraz chora. Może to powodować poczucie winy i to, że niektórzy członkowie rodziny zareagują bardziej agresywnie niż inni.

Na koniec, dzieci mogą z sobą rywalizować, aby udowodnić, że są lepszymi opiekunami.

Demencja - starsza kobieta.

Co możemy zrobić, aby rozwiązać konflikty?

Kiedy członek rodziny cierpi na demencję, powoduje to złożoną sytuację dla całej rodziny. Jednak konflikty można zminimalizować.

Aby to zrobić, należy zmodyfikować całą szkodliwą dynamikę w procesie opieki nad osobą z demencją.

Ważne jest, aby pracować nad komunikacją. Umiejętność wyrażania naszych emocji i opinii w odniesieniu do choroby pomoże rozwiązać kłótnie.

Ponad to powinniśmy pamiętać, że rodzina, która rozmawia z sobą i jednoczy się w trudnej sytuacji, będzie mogła lepiej wspierać się nawzajem.

“Prosi o dłoń, która ujmie tę należącą do niego, serce, które będzie się o niego troszczyć i umysł, który będzie myślał za niego, kiedy nie będzie w stanie sam tego zrobić; kogoś, kto ochroni go podczas podróży przez niebezpieczne zakręty i zakamarki tego labiryntu.

-Diana Friel-

Ponadto bycie elastycznym wobec zmieniających się ról i rutynowych czynności związanych z opieką nad bliską nam osobą cierpiącą na demencję oznacza większe wsparcie.

Na koniec musimy nauczyć się podejmować decyzje w sposób skoncentrowany. Wszystko to pomoże rodzinie przystosować się do demencji o wiele lepiej oraz zminimalizuje cierpienie spowodowane przez tę straszną chorobę.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Cristiana Newmana, Tiago Muraro i Alexa Boyda

Scroll to Top