Rodzina może być przeszkodą udanego związku

Rodzina może być przeszkodą udanego związku

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2023

Można wybrać sobie osobę, z którą chce się spędzić resztę życia, ale nie ludzi, którzy się z nią wiążą. Rodzina i przyjaciele twojego partnera mogą stać się problemem w przyszłym życiu małżeńskim. W najgorszym przypadku rodzina może nawet doprowadzić do rozstania.

Zdanie, którym możemy podsumować tego rodzaju trudną relację, czy też dystans, jaki dzieli partnerów ze względu na ich krewnych, brzmi: “Nie zaręczyłem się z twoją rodziną, lecz z tobą”. Jednakże doskonale zdajemy sobie sprawę, że zaręczając się z kimś, zaręczamy się również z całym otaczającym tę osobę światem.

Nie musimy dogadywać się z każdym na świecie. Wypada jednak, abyśmy przynajmniej starali się pozostawać z nimi w serdecznych relacjach.

Z drugiej strony to, czy będziemy się z nimi dogadywać lub nie, zależy od wielu czynników. Musimy pamiętać, że każda rodzina jest inna. Co innego kiedy od twoich krewnych dzielą cię setki kilometrów, a co innego kiedy mieszkasz z nimi w tym samym domu, lub zaledwie kilka ulic dalej.

“Wszystkie rodziny są w pewien sposób do siebie podobne. Nieszczęśliwi są nieszczęśliwi na swój sposób.”

-Lew Tołstoj-

Kobiety na ogół tworzą silniejszą więź z rodziną męża, a kiedy obie strony o nią odpowiednio zadbają, to taka relacja może być wspaniałym źródłem szczęścia. Niestety bliskość zwiększa jednocześnie prawdopodobieństwo spięcia. (Valium)

Najgorszą sytuacją z jaką możemy się spotkać, to kiedy rodzina naciska na wybór pomiędzy jednym z uformowanych frontów. Nie mamy odwagi na zasugerowanie jednego słusznego rozwiązania tej sytuacji, ponieważ każda z nich wymaga odrębnej analizy. Możemy jednak zasugerować ci pewne ogólne postępowanie.

Jak rodzina wpływa na nasz związek

Nawet po takim krytycznym momencie, rzeczy mogą nadal się odwrócić. Nic dziwnego, że ludzie którzy zmuszają nas do wyboru oczekują naszej uwagi, lub starają się wyprzedzić drugą stronę. Jeśli im się uda przestaną rościć swoje pretensje bez dalszych komplikacji.

Z drugiej strony, kiedy musimy podjąć jakąś decyzję, to zazwyczaj w jej efekcie rodzi się seria sprzeczek, które nie ustają wraz z upływem czasu. Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, możesz napotkać na tysiące sytuacji i nadal ta którą opisuję, nie będzie wpasowywała się w to, z czym zazwyczaj się spotykasz.

Jest to jednak pewien najczęściej powtarzający się wzór. Dla wielu dorosłych już par, często powtarza się jeden powszechnie utarty schemat. Jest to sytuacja, w której jeden lub dwoje rodziców uważa swoje dziecko za kochanego, słodkiego synka lub córkę w świecie pełnym niebezpieczeństw.

Z tego względu nie wahają się nagminnie traktować ich protekcjonalnie, kontrolując, a w niektórych przypadkach wręcz dyktując im co mają robić. Dla partnera takiej osoby jest to niezwykle trudna sytuacja i często działania rodziców powodują u nich dyskomfort.

Wyobraź sobie na przykład planowanie wakacji. Informujesz rodziców partnera o waszych planach, a ci starają się je sabotować często używając psychologicznych strategii, takich jak szantaż emocjonalny.

Postać z materiału

Wtrącający się w wasze życie rodzic, nie będzie jednak miał na was żadnego wpływu. Będzie tak do momentu, kiedy nie pozwoli mu na to jego córka, czy syn. Zazwyczaj poważne problemy pojawiają się kiedy rodzice i ich dzieci nie są dostatecznie dojrzali. Jedni chcą chronić, podczas gdy drudzy chcą być chronieni.

Z drugiej strony, niektóre dzieci dystansują się od swoich rodziców kiedy zdadzą sobie sprawę, że mimo dobrych intencji, ci ingerują w ich własne szczęście.

Czy możemy dogadać się ze swoimi krewnymi?

Za spory rodzinne nie możemy jednak zawsze obwiniać naszych krewnych. Istnieje mnóstwo innych przypadków, kiedy to para jest źródłem różnych problemów. Jako typową sytuację tego rodzaju możemy podać okoliczność, kiedy w grę wchodzą małe dzieci. Wyobraźmy sobie wówczas, że para nie chce bez istotnego powodu spędzać czasu ze swoimi krewnymi.

Innym przykładem są różnego rodzaju święta oraz wykorzystywanie strategii psychologicznych, aby zawsze spędzać je tylko z jedną stroną rodziny.

Poza szczególnymi przypadkami odpowiedź brzmi tak. Nie ma powodu, dla którego nie miałabyś dogadywać się z krewnymi, czy członkami rodziny twojego partnera. Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, są jednak osoby, przez które ta relacja może być trudniejsza niż zazwyczaj.

Aby nieco uprościć sprawę, wyobraźmy sobie, że jesteśmy młodą dziewczyną, która przez jakiś czas spotyka się ze swoim chłopakiem. Oboje postanawiają, że nadszedł czas, aby poznać wzajemnie swoje rodziny. W rzeczywistości ta perspektywa stwarza duże napięcie, ponieważ każdy z partnerów obawia się bycia ocenianym przez rodzinę swojej wybranki.

Zazwyczaj ten niepokój przemija wraz z upływem czasu, aczkolwiek nie zawsze. Niektórzy mężczyźni, mimo wielu spotkań z krewnymi nadal obawiają się, że ojciec jego partnerki, któregoś dnia wybuchnie.

Jeśli takie przeczucie nie mija, to bardzo ciężko będzie o dobrą relację między partnerem, a rodziną. Nikt bowiem nie lubi sytuacji, kiedy stale się go ocenia. W takich chwilach większość naszych czynności będzie wymuszonych i nie będziemy czuli się sobą. Co więcej w takim kontekście bardzo ciężko o otwartą i szczerą rozmowę, która jest konieczna przy rozwiązywaniu konfliktów.

Ocieplanie wzajemnych relacji

W takiej sytuacji można utrzymać relację, ale będzie ona w naturalny sposób napięta. Ciężko jednak będzie uniknąć konfrontacji, gdyż nie zostały jeszcze utworzone właściwe kanały komunikacji do rozwiązywania konfliktów. Jeśli sytuacja nie stanie się dramatyczna, to często mamy do czynienia z nabudowaniem się negatywnych emocji.

Obie strony tworzą w głowach listę rzeczy, które w przyszłości zamierzają wygarnąć partnerowi ich córki, czy syna. To, czy taka sytuacja rozluźni się, bądź zaostrzy, w dużym stopniu będzie zależało od umiejętności interpersonalnych stron. Ważne będzie również ich ochota na otwarcie kanału wzajemnej komunikacji.

Musisz pamiętać, że utrzymanie dobrych relacji z rodziną partnera jest bardzo ważne. Szczególnie jeśli zamierzasz wymienić się z nim obrączkami i podpisać właściwą deklarację w urzędzie stanu cywilnego.

Niekoniecznie musisz uśmiechać się od ucha do ucha, za każdym razem kiedy zapraszasz ich na obiad. Musisz jednak zaakceptować to, że ludzi ci są od lat ważnym elementem życia twojego partnera. Prawdopodobnie byli dla niego ważni na długo przed tobą.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy dobre wzajemne relacje są możliwe dobrze jest spojrzeć na wszystko z odwrotnej perspektywy. Czy chciałabyś, aby twój partner zmusił cię do wyboru między swoją rodziną, a nim? Czy chciałabyś za każdym razem tłumaczyć mu, dlaczego chcesz aby odwiedzali was w niedziele, urodziny, czy święta Bożego Narodzenia? Jak zareagowałabyś gdyby twój mąż powiedział ci, że nie może znieść twoich rodziców?

Dobrze jest pozostać obiektywnym i pamiętać, że wszyscy mamy wady i zalety. Nie możemy oczekiwać, że inni zmienią się dla nas. Więc jeśli rodzina twojego partnera nie jest “doskonała” naucz się odnajdywać w nich pozytywy. Wszyscy bowiem mamy coś, co nas wyróżnia.

Rodzina partnera

Co mogę zrobić, aby lepiej dogadywać się z krewnymi?

Jeśli naprawdę kochasz swojego męża, lub żonę pamiętaj, że zdecydowałeś się na spędzenie z nim resztę życia pomimo wszelkich przeciwności. Chociaż wścibscy, wszędobylscy krewni mogą trafić na listę “problemów do rozwiązania” to dzięki nim możesz jeszcze bardziej wzmocnić łączącą was więź.

Skrajności nigdy nie są dobre. To niedobrze, kiedy twoi krewni są u was tak często, że spotykacie się w sypialni. Kiedy jednak nie widujesz ich wcale, to również nie oznacza nic dobrego. Para powinna być na tyle “wodoodporna”, aby nikt trzeci nie mógł wpływać na jej decyzje oraz wspólne życie.

Mamy jednak pewne wskazówki, które pomogą ci lepiej się z nimi dogadywać. Być może dzięki nim nie wszystko będzie zamieniać się w sprzeczkę, kłótnię lub napięte milczenie, które kończy się stresującym popołudniem.

Po pierwsze musisz dostrzegać pewne granice. Musisz wiedzieć na co możesz się zgadzać, a na co nie kiedy odwiedzasz rodzinę partnera, lub gdy ona odwiedza was. Od początku daj do zrozumienia, że zasady w waszym domu nie podlegają negocjacjom. Z kim będziesz rozmawiać na ten temat? Oczywiście, że ze swoim mężem lub żoną.

Możesz mieć wystarczająco pewności siebie, aby powiedzieć o tym swoim krewnym wprost, ale to nie zawsze jest dobry pomysł. Niektórzy mogą być dość wrażliwi, a to stworzy tylko niepotrzebne problemy. Bądź ostrożna.

Nie stawiaj swojego partnera w położeniu między młotem, a kowadłem zmuszając ich do wyboru rodzina, albo ty. Wszyscy mamy prawo do utrzymywania bliskich relacji z naszymi krewnymi. Koniec końców to w końcu nasi rodzice, a tego nie zmieni nic. Jeśli ta sytuacja stanie się bardzo niewygodna to po prostu unikaj kontaktu z nimi. Nie możesz jednak zmusić swojego partnera, aby całkowicie zerwał z nimi relacje, chyba że go krzywdzą.

Gniew kobiety

Nie koncentruj się tylko na sobie

Innym sposobem na tolerowanie krewnych jest skupienie się bardziej na nich, niż na sobie. Oznacza to, że kiedy idziesz na obiad z rodziną twojego partnera, to rób to dla jego szczęścia. Oni z pewnością to docenią.

Staraj się być sobą. Nie bądź sztuczna. Rodzina twojego partnera to wciąż ludzie z zainteresowaniami i potrzebami, którym zależy na szczęściu swojego syna, czy córki. Kiedy jesteś sobą twój partner dostrzeże to podczas wspólnych chwil z jego rodziną i okaże przy tym więcej zadowolenia.

Jeśli zazwyczaj jesteś wesołą osobą, ale stajesz się zgorzkniały w tych chwilach to sytuacja jest zupełnie przeciwna. Twój partner nie dostrzeże w tobie osoby, w której się zakochał i co więcej to wrażenie przeniesie na swoich rodziców.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.