Jak sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie podczas rozmowy?

Jak sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie podczas rozmowy?

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2020

Czasami musisz sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie podczas rozmowy. Na przykład kiedy musisz wziąć udział w negocjacjach lub stawić czoła trudnej sytuacji w pracy. Jednak pewność siebie nie przychodzi każdemu tak łatwo.

Istnieje ku temu wiele powodów. Czasami stoi za tym nieśmiałość lub brak asertywnych umiejętności komunikacyjnych. Z kolei kiedy indziej dzieje się tak ponieważ osoba, z którą rozmawiasz lub okoliczności sprawiają, że odczuwasz dużą presję. Bez względu na przyczynę możesz sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie podczas rozmowy.

Sekret tkwi w stosowaniu się do wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć swoją siebie podczas rozmowy. Dzięki temu osoba, z którą rozmawiasz, nie zauważy jak bardzo się boisz lub denerwujesz.

“Człowiek nie może czuć się komfortowo bez własnej zgody.”

-Mark Twain-

Kontakt wzrokowy pomoże Ci sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie podczas rozmowy

Bardzo często mowa ciała mówi o wiele więcej niż słowa. Właśnie dlatego Twoje oczy są bardzo istotne. Twój wzrok ujawnia wiele na temat tego, co czujesz. Uciekające lub szybko poruszające się oczy stanowią wyraźny objaw braku pewności siebie, dlatego powinnaś ich unikać za wszelką cenę.

Rozmawiająca para

Tym samym jeśli chcesz wydawać się pewna siebie podczas rozmowy, powinnaś nawiązywać bezpośredni kontakt wzrokowy. Patrz swojemu rozmówcy prosto w oczy. Nie oznacza to, że powinnaś wpatrywać się w nie bez mrugania. Jeśli to zrobisz, Twój rozmówca może uznać, że rzucasz mu wyzwanie i jesteś agresywna.

Możesz wyćwiczyć swój wzrok, aby przekazywał uczucie pewności siebie. Spójrz na siebie w lustrze, aby dowiedzieć się jak patrzysz na innych. Postaraj się spoglądać w sposób naturalny w oczy osobie, której możesz zaufać. Powoli zaczniesz uczyć się świadomie kontrolować swój kontakt wzrokowy.

Zwracaj uwagę na swój ton głosu

Czasami tego nie zauważamy, ale nasz ton głosu to kolejna kwestia, która mówi wiele o nas. Właśnie dlatego warto znać swój głos i nauczyć się nim władać. Dobre ćwiczenie to nagrywanie siebie i odsłuchiwanie nagrania, zwracając jednocześnie uwagę na szczegóły.

Dana osoba sprawia wrażenie pewnej siebie podczas rozmowy, gdy przekazuje swoją wiadomość bez krzyku. Pozwól, aby inni Cię usłyszeli, ale nie przyćmiewaj drugiej osoby swoim głosem. Dzięki ćwiczeniom możesz nauczyć się modulować swój ton głosu. Rozwój tej umiejętności to coś, co sprawi, że poczujesz się bardziej pewna siebie.

Wyrażaj się wyraźnie

Słowa w mózgu - jak sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie

To bardzo ważne, aby mówić na tyle głośno, by inni Cię usłyszeli. Jednak Twoja publika musi również zrozumieć, co mówisz. Brak pewności siebie może sprawić, że zaczniesz się wahać. Dlatego też inni ludzie mogą myśleć, że masz problemy z wyrażaniem swoich myśli. Może także sprawić, że zaczniesz mówić zbyt szybko, co również nie jest dobre.

Na szczęście właściwa wymowa to kolejna umiejętność, której możesz nauczyć się dzięki ćwiczeniom. Nie wahaj się ćwiczyć wymawiając przesadnie każde słowo. To pomoże Ci rozwinąć mięśnie odpowiadające za mowę.

Eksperci polecają również wypowiadanie łamańców językowych z różną prędkością. Właściwa wymowa pokazuje, że jesteś pewna tego, co mówisz.

“Najlepsza rzecz w życiu to rozmowa, a największy sukces to pewność siebie lub osiągnięcie idealnego porozumienia między szczerymi osobami.”

-Ralph Waldo Emerson-

Nie daj się opanować emocjom

Sposób, w jaki postrzegamy daną sytuację może odpowiadać za naszą pewność siebie. Jeśli wierzysz, że osoba, z którą rozmawiasz, jest silniejsza od Ciebie, będziesz czuła się bardzo zdenerwowana. Będzie Ci trudno sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie podczas rozmowy, jeśli będziesz poddawała się zbyt dużej presji.

Wystarczy, że będziesz dawała z siebie wszystko i pamiętała, że każdy człowiek popełnia błędy.

Możesz uniknąć błędów przygotowując się wcześniej. Jeżeli istnieje dana osoba, która sprawia, że jesteś zdenerwowana, skojarz ją z postacią fikcyjną, której nie lubisz. Poza tym myśl o sobie jako o aktorze, z którą ta osoba się zetknie.

Dzięki temu uwierzysz, że to nie Ty będziesz rozmawiała z tą osobą, ale wersja Ciebie, którą stworzyłaś w tym celu. To pomoże Ci zapanować nad emocjami i lepiej podejść do całej sytuacji.

Mężczyzna przed drzwiami

Te wskazówki sprawią, że będziesz przeprowadzała lepsze rozmowy w codziennym życiu. Skorzystaj z nich już dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.