Kompetencje społeczne - lista najlepszych książek

Kompetencje społeczne - lista najlepszych książek
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Czy czujesz się nieswojo lub niepewnie, gdy wchodzisz w relacje z innymi ludźmi? Czy nie czujesz się dobrze podczas spotkań towarzyskich? Nie wiesz, jak dostosować się do różnych sytuacji? Przedstawiamy ci najlepsze książki opisujące kompetencje społeczne, abyś mógł się ich nauczyć i je rozwinąć.

Ale przede wszystkim pamiętaj! Kompetencje społeczne przejawiają się w zachowaniach, które objawiają się, kiedy wchodzimy w interakcję z innymi. Są kluczem do tego, byśmy mogli zaadaptować się do różnych sytuacji, ponieważ pomagają nam odnosić się do innych w odpowiedni sposób. I wiesz, co jest w tym wszystkim najlepsze? Że można je zdobyć i wyćwiczyć!

“Świat w Twoich rękach: to nie magia, to inteligencja społeczna” autorstwa Elsy Punset

Jeśli chcemy porozmawiać o jednej z najważniejszych autorek książek dotyczących kompetencji społecznych, jest nim niewątpliwie Elsa Punset. Filozofka i dziennikarka, w 2014 r. opublikowała jej bestseller “Plecak dla wszechświata”. Dzięki tej książce wciąż jest w stanie przekazywać swój pozytywizm i entuzjazm.

“Świat w Twoich rękach: to nie magia, to inteligencja społeczna” zawiera serię strategii i prostych ćwiczeń, aby dbać, rozumieć i trenować swój umysł. W tym celu punktem odniesienia jest sport.

Uważa ona, że tak jak zajęło nam dekady zrozumienie, że sport znacząco poprawia nasze zdrowie fizyczne, nadal trudno jest nam przyswoić, że inteligencja społeczna wzbogaca nasze relacje międzyludzkie.

Dyrektorka treści w Laboratorium Nauk Społecznych i Emocjonalnych (LASE) uważa również, że kompetencje społeczne, emocjonalne i cyfrowe są podstawą, aby móc “reagować na wyzwania społeczne XXI wieku”.

 

“Mit charyzmy: jak udoskonalić sztukę magnetyzmu osobistego” autorstwa Olivii Fox Cabane

Jest to jedna z najbardziej zalecanych książek dotycząca kompetencji społecznych, jeśli chcesz zmienić uczucia, które generujesz w sobie i w innych podczas wydarzeń towarzyskich.

Została stworzona specjalnie dla osób, które uważają się za niepewne, nieśmiałe lub mają ogólne trudności ze swoimi umiejętnościami społecznymi. “Mit charyzmy” pozwoli ci wzmocnić zdolność wpływania na ludzi i pomoże ci poprawić zarządzanie emocjami.

Aby polepszyć samopoczucie nasze i ludzi z naszego otoczenia, Olivia Fox uważa, że istnieją trzy podstawowe klucze: obecność, moc i bliskość. To kompendium zabawy, nauki i praktyczności zamieni cię w kogoś bardziej towarzyskiego i pewnego siebie. Wydaje się to łatwe! Czemu nie spróbujesz?

“Pomysły, które się trzymają: dlaczego niektóre pomysły przetrwają, a inne umierają” autorstwa Chipa Heatha i Dana Heatha

Jest to przekład książki “Made to stick”, która stała się jedną z najlepiej sprzedających książek w dziedzinie psychologii społecznej. Obraca się wokół zagadnienia, jak się skutecznie komunikować.

Wydaje się, że autorzy odkryli sekret sukcesu komunikacji. Próbują wyjaśnić, dlaczego niektóre wiadomości stają się niezapomniane, a inne, które a priori mają lepsze perspektywy na sukces, nie przeżywają i szybko odchodzą w zapomnienie.

Ich realne przykłady pokazują, co robić, a czego nie, aby nasze pomysły wywierały wpływ na innych i zapadały w pamięć. Odkryjesz również najczęściej popełniane przez nas błędy podczas komunikacji. Ich rady zawierają wskazówki, jak wpływać na innych.

kreatywność

 

Kompetencje społeczne a książka “Siła introwertyków” autorstwa Susan Cain

Czy jestem nieśmiały czy introwertyczny? Może to być jedno z najczęściej zadawanych sobie pytań, które staje się jeszcze trudniejsze, gdy sami staramy sobie na nie odpowiedzieć. Susan Cain nie tylko odpowiada na to pytanie, ale również jest autorką jednego z najważniejszych odkryć w tej dziedzinie w ostatnich latach.

Wyjaśnia, dlaczego bycie introwertykiem nie zawsze jest cechą negatywną, ale naturalną i że może nawet grać na naszą korzyść i dawać nam przewagę na pewnych obszarach. W książce widać wyraźną walkę Susan z mitem: tym, który stwierdza, że ekstrawertycy są odważniejsi niż introwertycy.

Jednak autorka stara się wyjaśnić, że to, co odróżnia jeden profil od drugiego, jest “po prostu” potrzeba większej lub mniejszej stymulacji. Ponadto oferuje praktyczne wskazówki dla tych osób, aby ta funkcja nie uniemożliwiała im normalnego nawiązywania kontaktów.

“Jak zdobywać przyjaciół i wpływać na ludzi” autorstwa Dale Carnegie

Co takiego robią ludzie, którzy wydają się mieć przyjaciół wszędzie, gdzie tylko się pojawią? Ta książka pokazuje strategiczną wartość relacji międzyludzkich i daje ci klucz do polepszenia ludzkiej strony życia. Próbuje wyjaśnić, jak komunikować się emocjonalnie z innymi, ale bez utraty zdolności perswazji i asertywności.

Daje także porady, jak skutecznie wyrażać swoją opinię i jak w odpowiedni sposób bronić swojego punktu widzenia. Podkreśla znaczenie umiejętności negocjacji jako metody unikania konfliktów i rozwiązywania problemów.
Ponadto na koniec oferuje praktyczne streszczenie, które pomoże nam lepiej zrozumieć wszystkie wyjaśnione wcześniej koncepty. Niewątpliwie jest to klasyk w tej dziedzinie i jedna z najlepszych książek dotyczących umiejętności społecznych.

Przyjaźń

 

“Język ciała” autorstwa Allana Pease’a i Barbary Pease

Czy wiesz, że tylko 7% z tego, co przekazujesz, to przekaz werbalny? Oznacza to, że prawie wszystko, co przekazujesz, odbywa się przy pomocy twojego ciała. 93%, nie mniej. Jest to jedna z książek na temat umiejętności społecznych, która uczy nas, jak rozszyfrowywać język ciała.

Jest zabawna, konkretna, precyzyjna i bardzo ilustracyjna, ponieważ zawiera wiele praktycznych porad. Uczy nas aktywnego słuchania, to znaczy do zwracania uwagi nie tylko na słowa wypowiedziane przez drugiego, ale także na to, czego nie mówi, ale co próbuje i chce nam zakomunikować.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak interpretować innych, co myślą, nawet jeśli nic nie mówią lub jak zdradzają ich ich gesty, bez wątpienia jest to jedna z najlepszych książek, z której dużo się nauczysz.

“Jak poprawić twoje umiejętności społeczne” autorstwa Elia Roca

Empatia, ta umiejętność postawienia się na miejscu drugiego. Współczucie, rozumiane jako akceptacja i przebaczenie. Szacunek lub uprzejmość. Są to trudne kompetencje społeczne, ponieważ w naszej edukacji nikt nas ich nie uczy. Robi to Elia Roca, podkreślając także znaczenie przekonań, wartości i innych czynników poznawczych, które wpływają na ich rozwój.

Ponadto, autorka, ekspert w dziedzinie psychologii klinicznej stworzyła te 10 rozdziałów jako skuteczny program samopomocy (tj. program, który każdy może zastosować). Elia ma za sobą ponad dwie dekady badań w tej dziedzinie. Oznacza to, że techniki i zalecenia, które przedstawia nam w swojej książce, są poparte solidnym doświadczeniem i dobrą wiedzą.

“Magiczne nasiona cierpliwości” autorstwa Efrata Haddiego

Pielęgnowanie umiejętności społecznych od wczesnego dzieciństwa nadal stanowi jedno z największych wyzwań dla współczesnej psychologii. Co by było, gdybyśmy czytali naszym dzieciom bajkę na dobranoc, która nauczyłaby ich cierpliwości? Jest to jedna z książek na temat umiejętności społecznych, które pozwolą nam to zrobić.

Aby to zrobić, opowiada historię Daniela, chłopca, który otrzymuje tajemniczy prezent urodzinowy od swojego dziadka. Autorka stara się, aby nasi najmłodsi podróżowali razem z bohaterem dzięki licznym ilustracjom. W ten sposób będą mogły odkryć znaczenie i korzyści płynące z umiejętności społecznych.

Książka “Magiczne nasiona cierpliwości” jest zalecana dla dzieci powyżej 3 lat. Haddi jest matką trojga dzieci, a znaczna część książki jest wynikiem jej własnych doświadczeń. Dlatego jej dzieło staje się doskonałą alternatywą dla dorosłych. Oferuje zabawny i bardzo dydaktyczny sposób kształcenia pełnego wartości, które zawsze się rozwijają, gdy wprowadzamy je w życie, jak, na przykład, cierpliwość.

Dlatego też zarówno rozwój mózgu dziecka, jak i nauka umiejętności społecznych powinny być równoległymi i nieprzerwanymi procesami. Ponadto kompetencje społeczne dają większe szanse w pierwszych latach życia dziecka. Zwłaszcza na etapie przedszkolnym i podczas nauki w szkole podstawowej.

Z tego powodu ważne jest nauczenie ich od dzieciństwa, jak ważny może być rozwój społeczny dla rozwoju ich umiejętności społecznych, takich jak empatia, asertywność, cierpliwość lub aktywne słuchanie. Książki na temat umiejętności społecznych, które zaproponowaliśmy na pewno pomogą ci rozwinąć twoje kompetencje społeczne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lacunza, A. B. (2010). Las habilidades sociales como recursos para el desarrollo de fortalezas en la infancia. Psicodebate. Psicología, cultura y sociedad, (10), 231-248.
  • Roca, E. (2014). Cómo mejorar tus habilidades sociales. ACDE.
  • Verdugo Alonso, M. Á., Monjas Casares, M. I., San José Rodríguez, T., San Román Muñoz, M. E., & Alonso Alfageme, P. (2003). PHS: Programa de habilidades sociales: programas conductuales alternativos. Salamanca: Amarú, 2003.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.