Walden Two: utopijna powieść i wizja społeczeństwa

Walden Two: utopijna powieść i wizja społeczeństwa
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Powieść B.F. Skinnera Walden Two z 1948 roku to wizja nieznanej utopijnej społeczności. W książce Skinner promuje sprawiedliwość społeczną i dobre samopoczucie w ramach zdrowia, bogactwa i mądrości.

Latem 1945 roku B.F. Skinner napisał The Sun Is But a Morning Star, utopijną powieść, którą opublikował w 1948 roku pod nazwą Walden Two. Pomysł na tę książkę zrodził się wiosną 1945 roku w trakcie rozmowy z przyjacielem.

Skinner zastanawiał się z nim nad tym, co zrobi młodzież, gdy skończy się wojna. Kiedy jego przyjaciel zapytał go, co jego zdaniem młodzi powinni zrobić, Skinner odpowiedział: „Powinni eksperymentować, powinni odkrywać nowe sposoby życia, tak jak ludzie w XIX-wiecznych społecznościach”.

Walden Two to literacki debiut Skinnera, ukazujący całą jego wiedzę: zarówno tę naukową, jak i filozoficzną, dotyczącą sprawiedliwości społecznej i szeroko rozumianego ludzkiego dobrobytu. Początkowo sprzedawał około 700 egzemplarzy w rok. Było to dwa razy więcej niż swoją pierwszą książkę o nauce, The Behavior of Organisms.

W latach 50. poszerzył swoje badania nad działaniem ludzkich zachowań. Do tego czasu Walden Two lepiej zintegrował się z filozofią Skinnera i pisarz sprzedawał 250 000 egzemplarzy książki rocznie. Pod koniec życia Skinner nadal odnosił się do problemów utopijnych i humanistycznych.

Otwarta książka na stole

Walden Two: utopia społeczna

Walden Two to utór utopijny. Skinner starał się prezentować w książce „dobre życie”, które byłoby osiągalne dla większości osób. W ten sposób wskazał na pięć zasad, które nota bene współdzielił z Henrym Davidem Thoreau. Oto one:

  • Żaden sposób życia nie jest nieunikniony czy konieczny. Przyjrzyj się bliżej własnemu.
  • Jeśli ci się nie podoba, zmień go.
  • Nie próbuj go zmieniać poprzez działania polityczne. Nawet jeśli uda ci się zdobyć władzę, prawdopodobnie nie będziesz w stanie używać jej mądrzej niż twoi poprzednicy.
  • Zadbaj, aby działać na własną rękę, abyś rozwiązać swoje problemy na własny sposób.
  • Uprość swoje potrzeby. Naucz się być zadowolonym z mniejszej liczby posiadanych rzeczy.

Treść książki

Utwór Walden Two dotykał tematu zestawu praktyk, jakie angażowały Amerykanów w latach 40. XX wieku, zarówno dotyczących sfery materialnej, jak i emocjonalnej.

B. F. Skinner, autor Walden Two

Wśród pierwszych były praktyki, które gwarantowały dobre zdrowie i wolny czas. To, co Skinner zaoferował w Walden Two, to pomysły na zorganizowanie działań społecznych, które mogą mieć fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia zdrowia, bogactwa i mądrości.

Walden Two: o zdrowiu

Zdrowie w ujęciu Skinnera obejmowało szerszy zestaw praktyk. Składało się na nie także zdrowie psychiczne, społeczne i środowiskowe.

Zdrowie fizyczne

Skinner opisał szereg praktyk, mających utrzymać ludzi i społeczność z dala od chorób oraz promować fizyczne samopoczucie.

Minimalizowane miało być duże zagęszczenie ludności, a dzieci odizolowane w razie potrzeby, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się infekcji. Ważne było zapewnienie kontaktu z powietrzem w celu utrzymania prawidłowego działania układu odpornościowego, zorganizowanie codziennego wysiłku fizycznego i pożywne posiłki dla ogólnego zdrowia.

Zdrowie psychiczne

Walden Two wspierało także zdrowie psychiczne. Wszystkim członkom społeczności zapewniona została praca. Przypisane każdej osoby zadanie wykorzystało jej indywidualne atuty. Zapewniano również wystarczająco dużo wolnego czasu, aby członkowie społeczności mogli realizować swoje hobby i zainteresowania.

Godziny pracy były regulowane tak, aby generowała ona jak najmniej stresu. Zapewnione zostały dziania grupowe i, w miarę możliwości, prawo do prywatności.

Zdrowie społeczności

Zdefiniowane w kategoriach harmonii i współpracy, zdrowie społeczności promowano w Walden Two przez praktyki takie jak sprawiedliwy podział zasobów wspólnotowych. Honorowe stopnie naukowe według autora powinny zostać wyeliminowane, a wszyscy być zobowiązani do wykonywania również niewykwalifikowanych obowiązków.

Dzieci powinny być wychowywane we wspólnocie. Ludzie wokół mają wspólnie spożywać posiłki i często razem wychodzić, a także zaangażować się we wszystkie formy pracy, w tym pracę nieodpłatną. Na przykład zarówno ojciec, jak i matka na równi winni zajmować się obowiązkami domowymi oraz opieką nad dziećmi.

Zdrowie środowiska

Chociaż nie było to tak częste w latach 40., w Walden Two wyeksponowane zostało zdrowie środowiska – czyli praktyki, które dziś są coraz bardziej rutynowe i powszechne. Skinner opisał praktyki promowania zrównoważonego rolnictwa, na przykład utrzymanie zdrowych pastwisk.

Według autora powinniśmy ograniczyć wykorzystanie nieodnawialnych zasobów, zbudować energooszczędne mieszkania, wykorzystywać zwierzęta zamiast maszyn do kontrolowania trawy, dzielić domy, ustalać harmonogramy pracy.

A także projektować efektywne praktyki domowe, zachęcać do recyklingu, ograniczać ilość odpadów, powoli zmieniać style odzieży, aby unikać mody, i monitorować jakość wody (np. zrównoważyć poziom pH).

Nowoczesne osiedle

Walden Two: o bogactwie

Skinner był zaangażowany w idee rozwijania praktyk, które mogą zagwarantować bogactwo w całej społeczności i sprawiedliwy podział zasobów w jej obrębie. W rezultacie każdy członek, na przykład, musiał przyczynić się do wspólnej pracy. Współtworzył w ten sposób wystarczającą grupę zdolną zaspokoić własne potrzeby.

Zasoby zostały również wykorzystane przez wymiar sądowy w celu zapewnienia odpowiedniego kapitału, dóbr i usług społecznych, od kołyski do grobu. Zarówno dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń. Wreszcie, w Walden Two majątek rozdzielono równo i żaden członek nie korzystał z niego kosztem innego.

Walden Two: o mądrości

Walden Two to zasadniczo rozprawa o mądrości – mądrości rozumianej jako wiedza, będącej procesem i produktem nauki. Wspólnota musi angażować się w praktyki edukacyjne, które zapewniają jej realną wolność i pozwolą uniknąć ignorancji.

Bezpłatna i równa edukacja w Walden Two jest dostępna dla wszystkich członków, nie tylko w zakresie podstawowych umiejętnościach akademickich niezbędnych do przetrwania społeczności, ale także osobistych umiejętności potrzebnych do rozwinięcia indywidualnej i wspólnotowej harmonii.

Jednakże społeczność angażuje się w bardziej dalekosiężne praktyki niż edukacja poszczególnych członków. Ostatecznie zależy jej na znalezieniu i odkryciu wiedzy, która przynosi korzyści całej społeczności.

Mądrość jest w Walden Two najważniejszym tematem: wykorzystanie nauki, zarówno opisowej, jak i eksperymentalnej, do informowania i kierowania praktykami, które zapewniają wsparcie jej członków i skuteczność społeczności, a ostatecznie jej przetrwanie.

Równowaga

Praktyczne propozycje…

Utopijne Walden Two zajmuje się środkami maksymalizowania sprawiedliwości społecznej i ludzkiego dobrobytu poprzez zrównoważenie zdolności członków społeczności do zapewnienia przetrwania.

Skinner opisał szereg praktyk rozwiązywania problemów o znaczeniu indywidualnym, społecznym i kulturowym – wielu organizowanych na szeroką skalę. Na przykład w odniesieniu do ekonomii, edukacji, zrównoważenia środowiskowego i osobistego stylu życia.

Rozwiązanie opisane w Walden Two możne znaleźć w zastosowaniu terapii behawioralnej w celu promowania zdrowia jednostki i społeczności, zamożności i mądrości.

Artykuł napisała i zweryfikowała psycholog Cristina Roda Rivera.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.