Czy warto pogodzić się z partnerem?

Pogodzenie się z partnerem może być wyjątkową okazją do rozwiązania podstawowych trudności i poprawy relacji. Ale kiedy warto to zrobić?

Rozmowa pary, reprezentująca pogodzenie się z partnerem

Czasami po wielkim zamieszaniu, sporym nieporozumieniu lub poważnym problemie burza przechodzi i na horyzoncie pojawia się spokój. W innych momentach tak się nie dzieje. Niektóre wydarzenia pozostawiają po sobie znaczący ślad. Wtedy zastanawiasz się, czy warto pogodzić się z partnerem, czy może czas zakończyć związek.

To pytanie jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli doświadczasz powtarzających się trudności lub wydarzyło się coś, co podważa znaczenie Twojego związku. Tak czy inaczej, najważniejszą rzeczą jest zadać sobie pytanie, czy pogodzenie się z partnerem stanowi rozwiązanie, czy jest sposobem na kontynuowanie problemów.

Jeśli zamierzasz pojednać się z partnerem, musisz się zastanowić, jak to zrobisz. Czy wszystko zostanie rozwiązane bukietem kwiatów lub romantyczną kolacją, czy też należy pójść o krok dalej? Dowiedz się więcej tutaj.

„Pojednanie wymaga przemian serca i ducha, a także zmian społecznych i ekonomicznych. Wymaga zarówno symbolicznych, jak i praktycznych działań ”.

-Malcolm Fraser-

Zmartwiona kobieta myśli o pogodzeniu się ze swoim partnerem
Pogodzenie się z partnerem jest możliwe, o ile rozwiązanie jest wykonalne i nastąpiła zmiana w związku.

Czy warto pogodzić się z partnerem?

Problemy w związku są normalne. Są wręcz doskonałą okazją do poprawy. Wiele trudności w relacji nie prowadzi do rozstania, ale czasami tak się jednak zdarza. Niektóre sytuacje powodują nie tylko wyobcowanie, ale także dyskomfort i mogą znacząco zranić oboje partnerów. Istnieje również wiele drobnych problemów, które mogą się powtarzać i pogarszać relacje.

W takich przypadkach pojawia się pytanie, czy warto pogodzić się z partnerem, czy nie. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś wziąć pod uwagę, są Twoje własne uczucia. W szczególności chodzi o emocje, które generuje w Tobie Twój partner i czy miłość, którą do niego czujesz, jest nadal bardzo silna.

Czy warto się z nim pogodzić? Nie, jeśli zachodzi jedna z następujących okoliczności:

  • Twoją główną motywacją do pogodzenia się z partnerem jest obawa, że Wasz związek się skończy.
  • Wielokrotnie napotykałaś ten sam problem. Zwykle sytuacja kończy się pojednaniem, a potem pojawia się ponownie.
  • Żywisz urazę i chcesz się pogodzić tylko po to, by wyrównać rachunki ze swoim partnerem.
  • Czujesz się winna. Myślisz, że Twój partner naprawdę będzie cierpieć, jeśli się z nim nie pogodzisz.
  • Wierzysz, że przy odrobinie cierpliwości będziesz w stanie zmienić partnera.
  • Czujecie się zobowiązani do pojednania dla dobra Waszych dzieci.
  • Masz pewne interesy gospodarcze, które możesz uratować tylko wtedy, gdy się pogodzicie.
  • Martwisz się, co pomyślą inni.

We wszystkich powyższych przypadkach musisz bardzo dokładnie przemyśleć, co robić. Są to sytuacje, w których tak naprawdę nie chcesz pogodzić się ze swoim partnerem. W efekcie przedłużasz rzeczywistość, która jest dla Ciebie niewygodna, ale z tego czy innego powodu nie chcesz jej zostawić za sobą. Ostatecznie takie rozwiązanie nie zadziała. Prędzej czy później zdasz sobie sprawę, że ranisz zarówno siebie, jak i partnera.

Mężczyzna rozmawia ze swoim partnerem
Kiedy pojednanie wiąże się bardziej z przedłużaniem rzeczywistości, która tak naprawdę nie działa, wskazane jest zatrzymanie się i refleksja.

Jak się pogodzić?

Jeśli szukasz pojednania ze swoim partnerem z miłości i chcesz, aby wszystko działało lepiej, abyście mogli razem wzrastać i osiągnąć większą równowagę i harmonię, jesteś na dobrej drodze. To jednak nie wystarczy. Równie ważny jest wybór właściwej drogi rozwiązania sedna konfliktu. Po pierwsze daj sobie czas i nie spiesz się.

Musisz zaobserwować swoje uczucia. Zadaj sobie pytanie, co Cię niepokoi, jak się z tym czujesz i dlaczego czujesz się nieswojo. Połóż rękę na sercu i nie obwiniając się, uczciwie spróbuj określić, w jaki sposób uczestniczysz w konflikcie lub przyczyniasz się do niego. Czy robisz to przez działanie czy zaniechanie? Skoncentruj się na sobie, a nie na partnerze.

Kiedy uznasz, że wszystko już rozumiesz, powiedz swojemu partnerowi, że chcesz porozmawiać. Najlepiej znajdź czas i przestrzeń, w której oboje czujecie się komfortowo i nie spieszycie się. Najlepszym sposobem na pogodzenie się ze swoim partnerem jest opowiedzenie, co odkryłaś w swoim wnętrzu. Jak się czujesz, jak ta sytuacja na Ciebie wpływa i czego chcesz na przyszłość? Oczywiście ważne jest również, abyś była w stanie słuchać swojego partnera z szacunkiem.

Pojednanie jest konsolidowane, gdy osiągasz nowe porozumienie. Jeśli nie można rozwiązać wszystkich problemów, przynajmniej musi istnieć zobowiązanie do zmiany, ponownego dostosowania i poprawy. To nie jest proste, ale jeśli naprawdę chcesz zrobić to dobrze, daj szansę tej relacji. Wreszcie, pogodzenie się nie oznacza pójścia łatwiejszą ścieżką, ale przygotowanie się do wybrania lepszej niż poprzednia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Álvarez Ramírez, E., García Méndez, M., & Rivera Aragón, S. (2014). Medición de la culpa en la relación de pareja. Ciencias Psicológicas, 8(2), 115-128.
  • Castelló, A. S., Torres, C. R., Pérez, R. L., & Vayá, E. J. C. (2017). Efectos del conflicto parental postdivorcio en la adaptación y bienestar de los hijos. Información psicológica, (114), 83-97.
  • Cigoli, V., & Scabini, E. (2007). Construcción del ideal de pareja y procesos de reconciliación. El cuidado de los vínculos. Mediación familiar y comunitaria, 109-132.
Scroll to Top