Czy seks na zgodę naprawdę działa?

Seks na zgodę jest zasobem szeroko stosowanym w świecie filmów. Rzeczywiście, zarówno kino, jak i literatura regularnie wykorzystują go w swoich produkcjach. Co jednak dzieje się w rzeczywistości? Jak wygląda taki sposób łagodzenia konfliktów?
Czy seks na zgodę naprawdę działa?
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 05 marca, 2023

Seks na zgodę to bardzo popularna koncepcja, często spotykana w książkach i filmach. Zazwyczaj wygląda to tak, że p ara się kłóci, wybuchają emocje i partnerzy lądują razem w łóżku.

Niektórzy twierdzą nawet, że ten rodzaj zbliżenia jest lepszy niż „normalny”. Jak to jest możliwe? W końcu miłość i namiętność nie powinny iść w parze z kłótniami i wyzwiskami.

Poniżej omówimy dogłębnie ten temat, ponieważ jest to dość ciekawe zagadnienie.

Seks na zgodę

Seks na zgodę zwykle następuje po ostrej kłótni. To niezwykle namiętny moment, a ci, którzy go doświadczyli, twierdzą, że intensywne uczucia gniewu mieszają się z uczuciem miłości do partnera.

To właśnie intensywna natura tej praktyki sprawia, że wiele par uważa, że seks po sprzeczce lub kłótni jest lepszy. Nic dziwnego, że seks na zgodę jest bardziej powszechny w niestabilnych związkach.

Innym powodem, dla którego pary przychylnie patrzą na seks w trakcie lub po kłótni, jest to, że zbliżenie zmienia ich dominujące uczucia, zwłaszcza jeśli zostały one wywołane przez drobny konflikt. W efekcie tworzy to poczucie zamknięcia, a problem, o który ostatecznie nie warto było się spierać, zostaje rozwiązany.

Czy seks na zgodę jest pomocny?

Prawdziwe pytanie brzmi: czy seks naprawdę jest dobrym sposobem na zakończenie kłótni? Spróbujmy znaleźć odpowiedź.

Często jest używany jako prośba o przebaczenie

Seks służy jako narzędzie zbliżenia dla niektórych par. Dzieje się tak, ponieważ po kłótni między obojgiem partnerów powstaje emocjonalna przepaść. Często duma jest kamieniem na drodze do pojednania, a seks może w tym pomóc.

Jednak negatywna konotacja tej praktyki polega na tym, że gdy pojawiają się uczucia miłości i pojednania, oficjalne przeprosiny są często ignorowane. Może to później powodować problemy dla niektórych par.

Seks na pokaz może pogorszyć sytuację

Seks nie zawsze wychodzi. To nie jest niczyja wina i zazwyczaj można się po prostu zatrzymać i kontynuować w innym czasie. Jeśli zaczniesz uprawiać seks po kłótni i nie okaże się on satysfakcjonujący, prawdopodobnie pogorszy to sytuację.

Może stać się problemem samym w sobie

Jeśli uprawianie seksu podczas kłótni stanie się nawykiem, możliwe, że zaczniesz go normalizować jako sposób rozwiązywania problemów. Niektóre pary kłócą się, aby utrzymać związek. Lub uprawiają seks tylko po kłótni.

W większości przypadków kończy się to zawieszeniem problemów. W rezultacie nie są one rozwiązywane i stają się chroniczne. Pary mogą również popaść w niezdrową dynamikę, taką jak używanie seksu do maskowania negatywnych uczuć.

Zbliżenie nie sprawia, że konflikt znika

Chociaż prawdą jest, że pasja, w przeciwieństwie do kłótni, może sprawić, że na chwilę zapomnisz o konflikcie, nie zniknie on magicznie.

Nawet jeśli sytuacja się uspokoiła, dla wielu osób powrót do konfliktu jest nieprzyjemny. Rzeczywiście, zwykle powoduje to zakorzenienie się problemów w związkach.

Możliwości zbliżenia na zgodę

Pomimo niebezpieczeństw, jakie może nieść seks na zgodę, może on być skutecznym narzędziem rozwiązywania konfliktów międzyludzkich.

Czasami pary kłócą się o kwestie, które nie są tak naprawdę ważne. Na przykład coś, co jeden z nich zrobił w przeszłości, co nie jest już istotne. W takich przypadkach mogą pojawić się problemy, gdy akt seksualny zastępuje rozmowę i poszukiwanie rozwiązań. Z drugiej strony rozładowanie napięcia i intymności związanej z kontaktem seksualnym może ułatwić rozwiązanie konfliktu .

Seks na zgodę pomaga uspokoić się w duchu i oczyścić umysł. Dlatego partnerzy mogą potem prowadzić spokojną rozmowę, która zaczyna się od pozytywnych uczuć.

Wreszcie, podobnie jak w innych sprawach dotyczących par i płci: to, czy dana praktyka jest dobra, czy nie, zależy od zmiennych kontekstu. Co więcej, to, co działa na niektórych, nie działa na innych. Dlatego każda para musi znaleźć najlepszy sposób rozwiązania swoich problemów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Maxwell, J. A., & Meltzer, A. L. (2020). Kiss and Makeup? Examining the Co-occurrence of Conflict and Sex. Archives of Sexual Behavior49(8), 2883-2892.
  • Sprecher, S., & Cate, R. M. (2004). Sexual satisfaction and sexual expression as predictors of relationship satisfaction and stability. In The handbook of sexuality in close relationships (pp. 245-266). Psychology Press.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.