Oparte na dowodach strategie radzenia sobie z bólem emocjonalnym

Ból emocjonalny nie jest łatwy do opanowania. To dlatego, że często jest bardzo intensywny i towarzyszy mu brak energii lub dezorientacja. Istnieją jednak pewne strategie, które możesz zastosować, aby lepiej radzić sobie z tego rodzaju emocjami. O trzech z nich możesz dowiedzieć się tutaj.
Oparte na dowodach strategie radzenia sobie z bólem emocjonalnym
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia, 2023

Ból emocjonalny może być równie intensywny i powodować tyle cierpienia, co ból fizyczny. Problem polega jednak na tym, że podejście społeczeństwa do tej kwestii wcale nie jest pomocne. Możesz na przykład usłyszeć, że „wkrótce to minie” lub „jest to okazja do wzmocnienia charakteru”. Tego rodzaju porady, w ogóle nie zmniejszające intensywności bólu emocjonalnego, sprawiają, że jednostka dodatkowo czuje się niezrozumiana. Może to nawet sprawić, że zamknie się w sobie i stanie się emocjonalnie wycofana. Poniżej omówimy pewne strategie radzenia sobie z bólem emocjonalnym, które mogą być naprawdę pomocne.

Zarówno dla chorego, jak i dla bliskich, jego ból emocjonalny może wydawać się dziwny i nieuzasadniony. Co więcej, często towarzyszą mu między innymi uczucia smutku, rozpaczy, pesymizmu, poczucia pustki i gniewu.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją proste strategie radzenia sobie z bólem emocjonalnym. Nauka odkryła, że są to skuteczne sposoby zrozumienia i przezwyciężenia cierpienia. Ponadto zapobiegają poważniejszym konsekwencjom. Przyjrzymy się trzem takim strategiom.

„Po pierwsze, zaakceptuj smutek. Uświadom sobie, że bez przegranej zwycięstwo nie jest takie wspaniałe”.

-Alyssa Milano-

Strategie radzenia sobie z bólem emocjonalnym

1. Zidentyfikowanie swoich uczuć

Badanie obrazowania mózgu z 2007 roku, opublikowane w Psychological Science, wykazało, że dokładniejsze nazywanie emocji pomaga złagodzić ból emocjonalny.

Badania te sugerują, że wyrażanie uczuć w bogatszy sposób łagodzi cierpienie. Dlatego też wielu terapeutów zaleca swoim pacjentom/klientom pisanie. Proszą ich, aby ubrali w słowa to, co dzieje się z nimi poza przestrzenią terapii.

Pacjenci powinni starać się być precyzyjni w swoich opisach. Na przykład zamiast powiedzieć, że jest im smutno, mogliby powiedzieć: „Mam w sobie poczucie beznadziejności co do przyszłości. Czuję ucisk w klatce piersiowej i pustkę w żołądku”. Mogą to wyrazić na piśmie, w osobistym dzienniku lub liście. Pisanie ręcznie działa oczyszczająco. Ważne jest również wyrażanie swoich emocji podczas rozmów z zaufanymi osobami lub w grupie wsparcia.

Osoba zastanawia się na ławce, ponieważ doświadcza bólu emocjonalnego
Dobrym pomysłem jest zidentyfikowanie i ponowna ocena negatywnych refleksji, przekształcając je w przekonania bardziej przywiązane do rzeczywistości.

2. Uważność

Praktyki uważności są bardzo pomocne w radzeniu sobie z bólem emocjonalnym. Systematyczny przegląd uważności opublikowany w czasopiśmie Mindfulness wykazał, że proces ten pomaga rozpoznać, jak odczuwamy ból emocjonalny i jak przejawia się on w naszym zachowaniu. Od tego momentu rozpoczyna się proces, dzięki któremu osoba cierpiąca może spokojnie uwolnić się od tych emocji.

Doświadczając bólu emocjonalnego, jednostka zwykle odczuwa znaczną dezorientację. Uważność działa poprzez ponowne połączenie danej osoby ze sobą i oczyszczenie jej umysłu.

Tę strategię można zastosować w praktyce, zawsze i wszędzie. Najlepiej jednak zrobić to rano, tuż po przebudzeniu. Jeśli nie jest to możliwe, najlepiej wykorzystać czas, kiedy na coś czekamy lub wykonujemy czynności wymagające minimalnej uwagi.

Smutny mężczyzna wygląda przez okno
Bólowi emocjonalnemu towarzyszy kaskada szkodliwych myśli, które go potęgują.

3. Praca nad negatywnymi myślami

W swoim badaniu dr Steven Sultanoff doszedł do wniosku, że czynnikiem, który najbardziej nasila ból emocjonalny, jest kaskada negatywnych myśli, które mu często towarzyszą. Z reguły po doświadczeniu smutku osoba cierpiąca wzmacnia szereg przekonań, które są tylko w minimalnym stopniu adaptacyjne.

Jednostka może na przykład powiedzieć: „Nic już nie ma sensu. Już nigdy nie będę szczęśliwy” lub coś podobnego. Tego rodzaju myśli karmią jej emocjonalny ból i zmniejszają możliwość właściwego radzenia sobie z nim. To, co dana osoba musi zrobić, to zidentyfikować swoje negatywne refleksje i ponownie je ocenić. Co więcej, musi przekształcić je w bardziej realistyczne przekonania, takie jak: „To normalne, że czuję się smutny z tego powodu„ lub ”Mogę sprawić, by ta emocja była bardziej przydatna. Jeśli mi się to uda, nie będę sabotować wszystkich moich planów”.

Trzy powyższe strategie są proste. Jeśli jednak cierpisz z powodu intensywnego bólu emocjonalnego lub trwa on od dłuższego czasu, prawdopodobnie powinieneś oddać się w ręce profesjonalisty. Dzięki swojemu doświadczeniu będzie w stanie Ci pomóc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.