Duma - trucizna, która zniszczy każdy związek

Dumne serce stawia tylko siebie na pierwszym miejscu. Tacy ludzie postrzegają wszystko jako afront. Ponadto nie rozumieją języka pokory i wzajemności.
Duma - trucizna, która zniszczy każdy związek
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2022

Duma w związku to trucizna. Kiedy pojawia się między dwojgiem ludzi, związek staje się zabarwiony egoizmem. Nagle wszystko jest interpretowane jako atak. Wszystko staje się niezwykle bolesne, ponieważ samoocena dumnego partnera jest niezwykle niska i stara się chronić za wszelką cenę. W efekcie chce ustawić się ponad partnerem i mieć kontrolę nad każdą sytuacją.

Sokrates powiedział, że „Duma dzieli ludzi, a pokora ich łączy”. Właściwie nic nie może być bardziej prawdziwe. Co więcej, kiedy duma jest zintegrowana z romantycznym związkiem, więź staje się zarówno wrażliwa, jak i bolesna. To dlatego, że niewiele rzeczy wymaga tyle troski, pokory i wzajemności, co więź między dwojgiem ludzi, którzy chcą razem żyć.

Często mówi się, że duma jest jak drabina, po której niektórzy ludzie się wspinają, aby zawsze być ponad innymi. To dlatego, że tylko w tej pozycji czują się ze sobą dobrze. Jednak z tej wysokości nie mogą nic zrobić poza patrzeniem w dół na głowy pozostałych. Tam nic do nich nie dociera i stają się tak emocjonalnie zdystansowani, że rzadko udaje im się osiągnąć szczęście.

Kłótnia w związku. Duma

Duma w związku

Kiedy zaczynasz związek, twoje uczucia miłości i nadziei często nakładają potężny filtr na twoje spojrzenie. Masz tendencję do przypisywania pewnych zachowań i postaw ukochanej osobie z jej małymi dziwactwami. Co więcej, na wczesnych etapach nadmiernie koncentrujesz się na dawaniu wszystkiego, co najlepsze. Nie masz jednak tendencji do analizowania tego, co dostajesz w zamian.

Niemniej jednak prędzej czy później może nadejść dzień, w którym dostrzeżesz cień dumy w swoim partnerze. W rzeczywistości istnieją pewne zachowania, które wyraźnie ujawniają taką dumną osobę. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Zachowanie dumnego partnera

Dynamika przejawiająca się dumą w związku jest niezwykle zróżnicowana. Główną cechą jest to, że osoby takie są denerwujące i sprawiają ból. Są to reakcje i zachowania, które unieważniają partnera i stopniowo go wyczerpują. Oto niektóre z zachowań dumnego partnera:

  • Wierzy, że jego opinia jest jedyną, która ma znaczenie i jedyną, której należy słuchać.
  • Rzadko bierze pod uwagę rzeczywistość partnera. Priorytetowo traktuje własne potrzeby.
  • Trudno się z nim porozumieć. Albo wszystko przeinacza, albo bierze do siebie.
  • Na ogół nie słucha. Jeśli tak, to źle rozumie to, co zostało powiedziane.
  • Posługuje się zdaniami w rodzaju „Nie masz pojęcia, co się dzieje” lub „Ty zawsze/nigdy (…)”
  • Nigdy nie przyznaje się do swoich błędów i nie potrafi poprosić o przebaczenie.
  • Zawsze jest zły lub zraniony. Czuje się niedoceniany z powodu tego, co robi lub z powodu tego, czego partner nie robi.

Duma – dlaczego pojawia się w związku

Co kryje się za dumą w związku? W rzeczywistości w wielu, jeśli nie we wszystkich przypadkach, istnieje oczywisty brak poczucia własnej wartości. Kiedy ten psychologiczny substrat zawodzi, pojawiają się lęki, niedociągnięcia i nieufność.

Osobowość narcystyczna często wykazuje niską samoocenę, co przekłada się na postawę arogancką i dominującą. Oznacza to, że osoby takie zawsze traktują siebie priorytetowo. Istnieje jednak więcej czynników wywołujących dumę w związku:

  • Posiadanie samolubnych rodziców.
  • Posiadanie pewnych wrodzonych cech osobowości. Duma, jak wspomnieliśmy wcześniej, może być oczywistą wskazówką narcystycznego zaburzenia osobowości.
  • Osoby takie muszą mieć absolutną kontrolę w związku. W rzeczywistości jest wielu ludzi, którzy są przywiązani do dominującego zachowania.
  • Mogą być uwięzione we własnych lękach i kompleksach. W takich przypadkach ich zachowanie jest mechanizmem ochronnym, za pomocą którego ukrywają swoją nieskończoną niepewność.
Mężczyzna i kobieta trzymają się za rękę

Jak zatrzymać dumę w związku

Ważne jest, aby powstrzymać dumę w związku. W końcu żadna więź emocjonalna nie może zostać utrzymana, jeśli jeden partner ma obsesję na punkcie bycia ponad drugim.

Stawianie się ponad innymi, aby mieć pełną kontrolę, nie jest ani dopuszczalne, ani zdrowe.

Ponadto duma koroduje, niszczy i unicestwia wszelkie ślady szczęścia w związku. Ani dumna osoba, ani ci, którzy są jej bliscy, nigdy nie będą szczęśliwi. Dlatego tak ważne jest promowanie zmian.

Strategie osłabiania psychicznej dumy

Pierwszym kluczem jest to, że dumny partner musi chcieć zmienić swoje zachowanie. Bez tego zaangażowania nic nie zadziała. Kiedy już zademonstruje chęć zmiany, musi wziąć pod uwagę następujące punkty:

  • Zrozumieć, że duma jest murem, który utrudnia jakiekolwiek podejście i możliwość zbudowania szczęśliwego związku.
  • Nauczyć się, że bycie wrażliwym nie oznacza słabości. Wręcz przeciwnie, oznacza to, że ma odwagę otworzyć się na partnera.
  • Nauczyć się działać z pokorą. Oznacza to, że musi rozpoznać potrzeby partnera i przestać promować własne priorytety.
  • Pracować nad własną samooceną i zarządzaniem emocjami.
  • Porzucić obsesyjną potrzebę, by zawsze mieć rację.
  • Ćwiczyć empatię i wzajemność.
  • Odłożyć na bok zakłopotanie i wdrożyć pracę nad poczuciem humoru.
  • Nauczyć się przepraszać.
  • Zwracać uwagę na własne uczucia i emocje oraz na to, jak wpływają one na jej sposób działania. Samokontrola jest decydująca.

Taka transformacja nie jest łatwa, ale nie jest też niemożliwa. W rzeczywistości nie każdy jest w stanie to zrobić. Jednak jeśli chce się cieszyć zdrowymi relacjami towarzyskimi i romantycznymi, musi wejść na swoją ścieżkę doskonalenia. Co więcej, musi to zrobić samodzielnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Erol, Ruth & Orth, Ulrich. (2016). Self-Esteem and the Quality of Romantic Relationships. European Psychologist. 21. 274-283. 10.1027/1016-9040/a000259.
  • Farrell, Jennifer & Hook, Joshua & Ramos, Marciana & Davis, Don & Van Tongeren, Daryl & Ruiz, John. (2015). Humility and Relationship Outcomes in Couples: The Mediating Role of Commitment.. Couple and Family Psychology: Research and Practice. 4. 10.1037/cfp0000033.
  • Yasemin, Ruth, Erol Orth (2013) Actor and partner effects of self-esteem on relationship satisfaction and the mediating role of secure attachment between the partner. Journal of Research in Personality Volume 47, Issue 1, February 2013, Pages 26-35. https://doi.org/10.1016/j.jrp.2012.11.003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.