Czy potrafisz jeszcze zaskoczyć samego siebie w jakiś sposób?

Dodanie szczypty emocji, zabawy i niespodzianek w naszym codziennym życiu oferuje naprawdę wspaniałe korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Ale jeśli chcesz spróbować zaskoczyć samego siebie w jakikolwiek sposób, to musisz wiedzieć o tym, że nie jest to wbrew pozorom łatwym zadaniem. A jak możesz to zrobić? Poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, aby się tego dowiedzieć!
Czy potrafisz jeszcze zaskoczyć samego siebie w jakiś sposób?
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Z biegiem lat nasze życie może stać się coraz bardziej monotonne i nudne. Ten sam harmonogram pracy co tydzień, te same zajęcia w czasie wolnym, podobne sposoby spędzania weekendów… Stopniowo monotonia niepostrzeżenie wkracza do naszego życia i przejmuje nad nim władzę. A gdy się już rozgości na całego, to naprawdę bardzo rzadko zdarza się jej odejść. Czy to samo stało się w Twoim przypadku? Czy potrafisz jeszcze w jakiś sposób zaskoczyć samego siebie?

Dodanie szczypty emocji, zabawy i niespodzianek w naszym codziennym życiu oferuje naprawdę wspaniałe korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Ale jeśli chcesz spróbować zaskoczyć samego siebie w jakikolwiek sposób, to musisz wiedzieć o tym, że nie jest to wbrew pozorom łatwym zadaniem. A jak możesz to zrobić? Poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, aby się tego dowiedzieć!

Jak zaskoczyć samego siebie? Wykorzystać do tego mieszaninę nieświadomości i bierności

Niektórzy ludzie często czują się przytłoczeni swoimi uczuciami i otaczającą ich rzeczywistością. Ich pozorny brak perspektyw na przyszłość generuje u nich ponure nastroje, depresję lub pesymizm.

Na drugim biegunie możemy znaleźć natomiast osoby, które są w pełni świadome swoich emocji, ale akceptują je w sposób całkowicie bierny. Zawsze zachowują one postawę pełną rezygnacji i może nawet lenistwa.

Pośrodku obu biegunów żyją jednak inne osoby. Mamy tutaj na myśli kogoś, kto potrafi się nieustannie dziwić i co jakiś czas zdarza mu się zaskoczyć samego siebie. Taki ktoś opierają swoje życie przede wszystkim na akceptacji, świadomości i rozumieniu swoich uczuć. Jego życie emocjonalne jest dzięki temu bogatsze. W ten sposób czuje się on bardziej autonomiczny i pewny siebie.

Wydostanie się ze swojej strefy komfortu: najlepszy sposób, by zaskoczyć samego siebie

Jeśli uporczywie tkwisz w swojej strefie komfortu, to raczej rzadko będą zdarzać Ci się wszelkiego rodzaju niespodzianki. Wszyscy mamy naturalną tendencję do trzymania się tego, co najlepiej znamy.

Dlatego też w obliczu nieznanego wolimy miejsce, w którym czujemy się komfortowo i pewnie. A ponieważ nie czujemy się w nim zagrożeni, nie chcemy tego bezpiecznego schronienia opuszczać.

Musimy jednak przełamać tę strefę komfortu i wygody. Dzięki temu uda nam się zobaczyć to, co leży dalej. Taki krok pozwoli nam się dalej rozwijać. Każdy krok wykraczający poza naszą strefę komfortu da Ci nową perspektywę i w wielu przypadkach pozwoli Ci zaskoczyć samego siebie.

Niezależnie od tego, jak małe może to coś być, to zawsze zapewni Ci coś zupełnie nowego. Coś innego, atrakcyjnego lub wzbogacającego.

Sprawdź swoje granice, aby móc następnie zaskoczyć samego siebie

Kiedy przychodzi okazja, by zaskoczyć samego siebie, nie musisz robić niczego, co może zagrozić Twojemu zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu. Po prostu musisz sprawdzić granice swojego umysłu i ciała. Czemu jest to takie ważne? Ponieważ Twój mózg woli być konserwatywny.

W efekcie jego celem jest utrzymywanie znanych mu procesów automatyzmu i heurystycznych. Nie jest zbyt dobrze przeszkolony w eliminowaniu wcześniej narzuconych mu barier.

Z tego właśnie powodu, zanim podejmiesz jakąś śmiałą decyzję, Twój umysł zawsze zaprezentuje Ci więcej argumentów przemawiających za wyborem najmniej ryzykownej i najłatwiejszej opcji. Ale czyniąc to, sabotuje jednocześnie Twoje pragnienie poprawy.

Wolność i radość

Na przykład jeśli marzysz o zostaniu piosenkarzem, pierwszą rzeczą, którą zrobi, będzie próba wybicia Ci tego pomysłu głowy. Twój mózg wymyśli wszelkiego rodzaju wymówki, takie jak: „Jesteś już za stary”, „Bardzo trudno będzie Ci się przebić w świecie współczesnej muzyki pop”, „Nie jesteś tak naprawdę do tego przygotowany”, „Nie umiesz zbyt dobrze śpiewać”, czy też „Z pewnością się tylko rozczarujesz”. A to jedynie kilka przykładowych komunikatów, jakie wyśle Ci Twój mózg.

Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy zaprogramowani do tego, by chronić się przed niebezpieczeństwem. I do tego zachować czujność na wszelkiego rodzaju bodźce awersyjne. Dlatego też szkolenie świadomego umysłu tak, aby był w pełni pozytywnie nastawiony, jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakie przed nami stoi. Jednak korzyści uzyskane w ten sposób zapewnią coś o wiele więcej, niż tylko skompensowanie włożonego w to zadanie wysiłku.

Wróć do swojej przeszłości… i pokonaj ją

Zadaj sobie pytanie, czego zawsze chciałeś. Czego tak naprawdę żałujesz? Czego nie udało Ci się osiągnąć? Co najważniejsze, poszukaj powodów, dla których nie zrealizowałeś swoich marzeń. Co powstrzymało Cię przed ich realizacją?

Jeśli odpowiedzią na powyższe pytania okaże się uprzedzenie, to jest całkiem prawdopodobne, że znajdziesz jakiś sposób, aby zaskoczyć siebie samego nowymi wysiłkami i staraniami. Pamiętaj zawsze o tym, że Twój mózg zawsze decyduje się na decyzję, która wymaga mniejszego wysiłku. Jednak Twoja siła woli może skutecznie stawić czoła konformizmowi i walczyć z nim.

Zrób coś absurdalnie wręcz nieoczekiwanego

Wbiegnij na parkiet taneczny lub złap mikrofon w klubie karaoke. Przeczytaj książkę w jeden dzień. Zacznij robić coś nowego, takiego jak biwakowanie lub nurkowanie. Spróbuj jakiejś egzotycznej potrawy. Załóż ekstrawaganckie ubranie. Jest przecież tak wiele sposobów na dodanie trochę pikanterii do swojej nudnej codzienności.

Uśmiech na twarzy

Zlekceważ zupełnie takie myśli, jak „Co oni sobie o mnie pomyślą?”, czy też „Nigdy bym tego nie zrobił”. Jeśli chcesz coś zmienić w sobie, to musisz zrobić coś innego, nowego. Spróbuj na przykład zainteresować się zajęciami, które Cię bawią, motywują i wzmacniają Twojego ducha. Możliwe, że najlepsze dopiero nadejdzie.

Jeśli czujesz się zażenowany lub martwisz się zbytnio tym, co ludzie powiedzą, pamiętaj o tym, że tak naprawdę największy problem tkwi w Twojej strefie komfortu. To właśnie ona paraliżuje wszystkie Twoje wysiłki i nigdy nie pozwoli Ci zaskoczyć samego siebie.

Odzyskaj część swojego dzieciństwa

Dzieci mają godną pozazdroszczenia zdolność bycia zaskakiwanymi przez niemal wszystko. W zasadzie każda rzecz, czy sytuacja jest w stanie przyciągać ich uwagę. Ale ich niewinność i chęć eksploracji maleją wraz ze stopniem ich rozwoju. Zawsze jednak możliwe jest ponowne odnalezienie dziecka w sobie i odkrycie siebie na nowo.

W rzeczywistości, kiedy byliśmy mali i mieliśmy wybór między wieloma zabawkami, zazwyczaj wybieraliśmy te, który naprawdę lubiliśmy. Nasz wybór nie podlegał wpływom zewnętrznym ani zainteresowaniom jakiegokolwiek rodzaju.

Dlatego też, jeśli chcesz naprawdę zaskoczyć samego siebie, odłóż na bok swoje uprzedzenia, ograniczenia, obsesje i tabu. Pomyśl znów tak, jak to miałeś w zwyczaju robić wtedy, gdy byłeś wciąż jeszcze dzieckiem!

Odważ się myśleć poza utartymi szlakami. Pozwól zaskoczyć samego siebie. Pozwól swojej wyobraźni znów latać i wizualizować siebie w dowolnym innym miejscu na świecie. Stwórz życie, które chcesz, a nie prowadź tego, które Ci narzucono.

Niech na chwilę rozpadnie się cała skomplikowana geometria Twojej świadomości. Bądź kreatywny i innowacyjny. Wszystko, co jeszcze nie zostało wynalezione, prawdopodobnie zostanie odkryte w przyszłości. Zaskakiwanie samego siebie nie jest łatwe, ale to wręcz konieczne!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.