Czas. W rzeczywistości właśnie tak nazywa się najlepszy podarunek, jaki możesz sprawić swojemu dziecku. Czas, to wartość, której nie da się kupić ani w sklepach z zabawkami, ani przez internet. To wartość, o której możemy zadecydować wyłącznie my sami.
Ważna jest tutaj nasza dyspozycyjność. To my powinniśmy wiedzieć, że bajki nie czyta się w ciągu dwóch minut. Poświęcanie czasu dziecku nie ma nic wspólnego z podarowaniem mu telefonu komórkowego, tabletu, czy wybraniem jego ulubionego kanału w telewizji. Nie jest to także zapewnienie edukacji.
Czas bezcenny w dzieciństwie
Dzieciństwo to jeden z najważniejszych etapów w życiu, w którym tworzy się i splata istota człowieczeństwa, która w późniejszym czasie będzie poddawana wielu przemianom. Dzieci szczególnie w tym czasie przechodzą mnóstwo przemian, z których rodzice często nawet nie zdają sobie sprawy.
Przeczytaj również artykuł: Czas – najcenniejszy podarunek dla Twoich bliskich
Jeżeli w tym szczególnym czasie rodzice nie poświęcają dziecku odpowiedniej ilości czasu, wszystkie te bezcenne procesy i przemiany szybko odchodzą w zapomnienie. Dziecko rośnie, a rodzic nie może być przy tym obecny. Traci to, co najcenniejsze.
“Pośpiech jest negatywny. Nie wytłumaczenie ważnych spraw w spokoju może stworzyć miejsce na niepożądane pomyłki. Należy raczej stworzyć atmosferę, w której dzieci mogą swobodnie zadawać pytania, w której wszystko jest zaokrąglone i niczego nie da się porwać na strzępy. Jakikolwiek temat wyjaśniony w spokoju i z entuzjazmem przykuwa uwagę dzieci. Ale, by tak było, musisz sam to przeżywać, a następnie znaleźć odpowiednią ilość czasu, aby wydostać to z głębi Twej duszy i z pasją przekazać swemu dziecku.”
-Ana Etchenique-
Dzieciństwo bez wyścigu szczurów
Uczyć i dzielić wspólne chwile “na wolnym ogniu” oznacza, że respektujesz odpowiedni czas na daną sprawę. Zostawiaj więc miejsce na swobodny rozwój, niczego nie przyspieszaj. Niech poszczególne etapy dzieciństwa nie zmieniają swojej naturalnej kolejności. Nie potrzeba tu stresu i wygórowanych oczekiwań rodziców.
Przeczytaj również artykuł: Słodkie nieróbstwo – pozwolisz sobie?
Takie podejście do rozwoju jest zgodne z filozofią “slow” (z ang. dosł. “wolno”), która podkreśla znaczenie spokojnego rytmu życia, który pozwala osiągnąć dojrzałość, ewolucję i tworzenie się więzi wraz z naturalnym wzrostem dziecka, bez pośpiechu.
Przyjęcie takich wartości wychowawczych pozwala na uczestniczenie rodzica w najważniejszych krokach, które dziecko stawia na drodze rozwoju. To z kolei na etapie edukacji zapewnia mu psychologiczne bezpieczeństwo pozwalające w spokojnej atmosferze uczyć się tego, co niesie za sobą dziecięce życie.
Niech pośpiech nie niszczy magii dzieciństwa
Pośpiech jest naszym najgorszym doradcą. Jest on bezpośrednio odpowiedzialny za wykradanie najcenniejszych chwil występujących w dzieciństwie, które oczywiście nigdy się już nie powtórzą. Takie powtarzające się cykle straty powodują, że tak zakłócony proces dzieciństwa traci swoją niepowtarzalną magię.
Przeczytaj również artykuł: Spacer pomógł zmniejszyć moje zmartwienia
Jeżeli więc dysponujemy obszerną wiedzą na ten temat, to czy możemy coś zrobić, aby temu zapobiec? Oczywiście. Zadania domowe, sprzątanie pokoju, prysznic, piłka nożna o szóstej, urodziny kolegi o ósmej, kolacja o dziesiątej… Wszystko w pośpiechu… i w biegu. Co w rzeczywistości można w ten sposób osiągnąć? Czy dzieci naprawdę cieszą się z takiego gonienia za grafikiem? Czy jesteśmy świadomi tego, co właśnie tracimy?
Przypuszczalnie nie. Powinniśmy więc poświęcić kilka chwil na zastanowienie się nad tym tematem. Czy rzeczywiście poświęcam czas moim dzieciom? Czy bawię się z nimi każdego dnia? Czy organizujesz wspólny czas przeznaczony wyłącznie dla nich?
Kilka cennych uwag
Pamiętaj też o kilku podstawowych zasadach, czy też radach, które pozwolą Ci stworzyć spokojne środowisko pozbawione stresu i pośpiechu, który niszczy to, co dobre:
- Już od pierwszych godzin dnia wszelki pośpiech powinien odejść w zapomnienie. Obudź dzieci bez najmniejszego stresu, niech poczują spokojną atmosferę bezpiecznego domu. Następnie z miłością, z głębi serca przygotuj im smaczne śniadanie.
- Kiedy zbliża się pora posiłku, zadbaj przede wszystkim, żeby jeść go wspólnie. Niech ten czas będzie poświęcony właśnie Wam. Nie pozwól, by cokolwiek rozpraszało rodzinną atmosferę. Wyłącz telewizor, odłóż tablet i telefon komórkowy. Zadbaj natomiast o swobodną wymianę myśli.
Przeczytaj również artykuł: Rodzice, zasługujecie żeby o tym wiedzieć
- Bardzo dobrze jest skutecznie chronić te sekretne momenty, które spędzamy wyłącznie w gronie rodzinnym. Niech będzie to czas poświęcony wyłącznie na swobodną wymianę myśli, w którym zawsze możemy sobie pozwolić na zupełną szczerość.
- Możesz również zaplanować wycieczkę w spokojne miejsca, gdzie wspólnie będziecie mogli podziwiać naturę, piękne widoki. Takie wspólne eskapady zawsze zbliżają do siebie członków rodziny.
- Od czasu do czasu dobrze jest wziąć kąpiel zamiast zawsze używać prysznica. To doskonała metoda na wyciszenie się i wyhamowanie pędzącego czasu.
- To ważne, by pozostawiać dziecku wolną przestrzeń. Ponieważ wielokrotnie ingerujemy w jego pragnienia, oczekiwania i decyzje, warto dawać im również możliwość wyboru.
Przeczytaj również artykuł: Wysokie oczekiwania – niebezpieczeństwa
- Nie ograniczaj się wyłącznie do tego, że czas wypełnią gadżety. Pozwól sobie i dzieciom na czas bez zbędnej elektroniki, która niepotrzebnie absorbuje naszą uwagę.
- Od czasu do czasu wybierzcie sobie jakieś miłe miejsce i pozwólcie sobie na wspólne i absolutne nic nierobienie.
- Szukaj gier, które pobudzają kreatywność dzieci, które przyczynią się do kształtowania i skutecznego rozwoju ich inteligencji.
Nie pozwólmy, by wzrost naszych dzieci został naznaczony stałym pośpiechem czy złymi nawykami nowoczesnych czasów. Najlepszym podarunkiem nie są najnowsze gadżety, lalki zaprojektowane przez zespół Disney’a. Najlepsze, co możesz im dać, to wspólnie spędzone chwile, to więź, to radosne wspomnienia. Najlepszym darem pozostaje Twój czas!