Życie: po trudnych chwilach pora się nim cieszyć

Życie: po trudnych chwilach pora się nim cieszyć

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2017

Życie każdego z nas prędzej, czy później wkroczy w taki moment, kiedy będziemy mieli już dość dramatycznych chwil i zamieszania. Tego naszego własnego zamieszania, które tak skutecznie usadowiło się w naszych głowach i dramatycznych chwil, z którymi mamy do czynienia każdego dnia.

Czujemy się także bardzo zmęczeni ciągłym ocenianiem samych siebie. Naszych decyzji, naszych posunięć, naszych osiągnięć… Na dodatek wręcz tarzamy się w błędach z przeszłości i otwieramy dawno zagojone rany, przez co nasze codzienne życie wygląda jak marzenie przeciętnego masochisty.

Są jednak osoby wokół nas, które zawsze wiedzą, jak utrzymać tę delikatną równowagę emocjonalną. Pozornie bez większego wysiłku udaje im się unikać wkraczania do tych wszystkich dolin pełnych łez. Nietrudno jednak wskazać także osoby, dla których pobyt w tychże właśnie dolinach wydaje się być wręcz codziennością.

Marzenia

Ale nagle u niektórych osób pojawia się zmęczenie, bezbrzeżne wręcz lenistwo (choć może raczej lepiej to określić jako brak sił), które nie pozwala im wejść ponownie na tę dobrze im znaną ścieżkę emocji. Być może dotychczasowe życie pozwoliło im dojść do wniosku, że emocje te są dla nich już są zbyt silne. W efekcie zapewne doszli też do wniosku, że dłużej już nie są w stanie walczyć. A może po prostu stracili wiarę w to, że będą w stanie cokolwiek zmienić?

Niezależnie od przyczyny, osoby takie dotarły do psychologicznej ściany, wyczerpały swoje zapasy motywacji i energii do dalszej walki o swoje życie. Czytając te słowa zastanawiasz się zapewne, czy Tobie także przytrafiło się coś podobnego? Może czujesz, że zbliżasz się do własnej ściany i czujesz niepokój z tego powodu?

Ale musisz także wiedzieć o tym, że nietrudno będzie ujrzeć na horyzoncie zupełnie nowy cel, któremu towarzyszy energia do działania. Spróbujemy zaprezentować Ci tę możliwość w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Jak może wyglądać Twoje nowe, w pełni wolne życie?

“Wystarczy tylko wierzyć w siebie, oto cała tajemnica.
Nawet gdy byłem w sierocińcu, kiedy szwendałem się po ulicy starając się znaleźć coś, cokolwiek do zjedzenia, nawet wtedy ciągle myślałem o sobie jako największym aktorze na świecie. Musiałem poczuć ten entuzjazm, który wywodzi się z całkowitej ufności w siebie i swoje możliwości. Bez tego jesteś na prostej drodze prowadzącej bezpośrednio do porażki.

Życie jest grą, która nie daje czasu na testowanie. Zatem powinieneś śpiewać pełną piersią, krzyczeć, tańczyć, śmiać się i żyć intensywnie, zanim kurtyna opadnie,
a Twój spektakl zakończy się bez oklasków.”

Charlie Chaplin

Poniżej przedstawiamy Ci kilka zalet, jakimi może cechować się Twoje nowe życie. Wystarczy po prostu odciąć się całkowicie od przeszłości i wybrać swoją własną, indywidualną ścieżkę.

 • Zaczniesz postępować nie tak, aby zyskać sobie uznanie i akceptację w oczach innych ludzi, ale tak, aby odnieść z tego jakieś korzyści dla siebie.
 • Jeśli ktoś nie zadzwoni lub nie napisze do Ciebie, przestaniesz się z tego powodu obwiniać i uważać, że to z Tobą jest coś nie tak. Uznasz po prostu, że ta konkretna osoba nie jest dla Ciebie na tyle interesująca, by się nią przejmować. A następnie po prostu zajmiesz się własnymi sprawami kształtującymi Twoje własne życie.
 • Będziesz mniej myśleć o rzeczach negatywnych lub przykrych. Za to zaczniesz odczuwać więcej pozytywnych emocji.
Unoszenie się na wodzie
 • Zaczniesz doceniać wszystkie te małe rzeczy w swoim życiu.
 • Nauczysz się zamykania na klucz poszczególnych, niechcianych etapów swojego życia.
 • Myślenie o sobie samym nie będzie już wywoływać u Ciebie poczucia winy z powodu bycia egoistą.
 • Przestaniesz na okrągło porównywać siebie samego z innych ludźmi. Będziesz w stanie spojrzeć w lustro z zadowoleniem. Nauczysz się dostrzegać wszystkie te aspekty, które wypadałoby skorygować i poprawić, co pozwoli Ci nieustannie udoskonalać swoje własne życie. Będziesz mieć jakiś punkt odniesienia – a będzie nim Twoje własne szczęście.

Jak podchodzić do krytyki?

 • Będziesz wdzięczny innym za każdą konstruktywną krytykę, a także dowiesz się, jak robić to samemu. Nie będziesz już traktować każdej krytycznej uwagi jako ataku na Ciebie.
 • Będziesz wystarczająco asertywny, by umieć odmówić pójścia na imprezę, która Cię nie interesuje z z ludźmi, których nie lubisz.
 • Nauczysz się dawać innym coś od siebie, nie oczekując przy tym niczego w zamian. Ale jednocześnie dowiesz się, jak odróżnić czystą, szczerą szczodrość od interesowności.
 • Będziesz w stanie powstrzymywać się od dogłębnego analizowania każdej z uwag i zniewag rzuconych w Twoim kierunku. Zamiast tego wykorzystasz zaoszczędzony w ten sposób czas na zaplanowanie innych, ważnych dla siebie rzeczy.
 • Będziesz umiał zmienić swoje życie w taki sposób, w jaki tylko zechcesz. Bo w końcu uda Ci się zdać sprawę z tego, że jeśli nie zrobisz tego na własną rękę, to nikt nie zrobi tego za Ciebie.
 • Nieustające stawianie siebie w roli ofiary uznasz wreszcie za całkowicie bezcelowe. Weźmiesz ster swojego życia we własne ręce i ze stoickim spokojem będziesz w stanie zaakceptować ewentualne porażki. Są one tylko Twoje i nie ma potrzeby wciągania w ich wyjaśnianie innych ludzi.
 • Możesz poprosić o pomoc tylko wtedy, gdy wiesz, że będziesz jej potrzebować. A także, że są w Twoim otoczeniu ludzie, którzy zrobią to z głębi serca.

Przyjaciele i znajomi. Ilu ich potrzebujesz?

 • Dowiesz się, że jedynie kilku z Twoich najbliższych znajomych będzie w stanie zaoferować Ci dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa w trudnych chwilach. Duża liczba przyjaciół nie oznacza automatycznie mniejszego stopnia osamotnienia.
 • Twoje wartości będą wzmacniane każdym kroku.
Jesień w parku
 • Będziesz w stanie zastąpić lenistwo poprzez motywację ukierunkowaną na swoje własne (a nie cudze) cele.
 • Będziesz korzystać z technologii do komunikowania się, ale nie będziesz już więcej jej niewolnikiem.
 • Destrukcyjna krytyka zostanie przez Ciebie jedynie odczytana, ale nie pozostawi w Twojej psychice żadnych negatywnych myśli.
 • Będziesz się wiele razy dziwić samemu sobie, w jaki sposób udało Ci się stracić tyle czasu na przebywanie z ludźmi, na których tak naprawdę Ci zupełnie nie zależy. A także to, w jaki sposób udało im się mieć na Ciebie tak ogromny wpływ. Ale od tego momentu takie sytuacje będą trwały tylko kilka minut, ponieważ szybko będziesz w stanie zdać sobie sprawę z tego, jak szczęśliwe jest obecnie Twoje życie.

Pogoda ducha pozwoli ci rozwiązać wszystkie problemy

 • Oczywiście wiele razy napotkasz na swojej drodze różne problemy, ale Twoje doświadczenie będzie w stanie pomóc Ci je posegregować i skutecznie rozwiązać. Nie martw się nimi na zapas, po prostu będziesz w stanie sobie z nimi poradzić bez większego problemu.
 • Zapewne uważasz, że życie jest niesprawiedliwe, skoro dostarczyło Ci do tej pory tak wielu rozczarowań, na które nie zasługiwałeś. Musisz jednak zrozumieć, że taki ból wykształcił u Ciebie naprawdę godną podziwu dojrzałość, spokój i pogodę ducha.

“A teraz, właśnie w tej chwili w moim życiu, tak naprawdę ja nie chcę absolutnie niczego. Tylko czułości ze strony mojej miłości i wspaniałego towarzystwa moich przyjaciół.
Tych wszystkich napadów śmiechu i opiekuńczych słów, zanim pójdę do łóżka.
Słodkich wspomnień o tych, którzy już odeszli.
Kilku drzew za oknem i części nieba, która pokazuje słońce w dzień i gwiazdy w nocy. Najlepsze wersy na świecie i najpiękniejszą muzykę.
W takim przypadku mogę nawet jeść same tylko gotowane ziemniaki i spać na podłodze, podczas gdy moje sumienie jest całkowicie spokojne.”
Ángeles Caso

Teraz, gdy jesteś już osobą wiodącą szczęśliwe życie, doskonale znającą siebie i innych (chociaż te inne osoby nie mają już dla Ciebie tak istotnego znaczenia, jak kiedyś), to z pewnością uznasz, że Twoje nowe “ja” jest czymś, czemu trudno się oprzeć. Bo nie ma niczego bardziej przyciągającego i atrakcyjnego, niż dobre samopoczucie w swojej własnej skórze i oczywiście głowie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.