Słodkie nieróbstwo - pozwolisz sobie?

Słodkie nieróbstwo - pozwolisz sobie?

Ostatnia aktualizacja: 27 września, 2021

Jakiś czas temu 4-letnie dziecko zapytało mnie i moich przyjaciół o t0, czy pobawimy się z nim w słodkie nieróbstwo. Wiadomo, że 4-letnie dziecko może mieć w sobie więcej energii niż kilku dorosłych razem wziętych… Tak więc zgodziliśmy się, żeby po prostu bezczynnie poleżeć… i czerpać z tego radość.

Czasem coś lub ktoś daje nam lekkiego szturchańca, dzięki któremu zdajemy sobie sprawę, że ciągły pośpiech, w którym żyjemy prowadzi donikąd, nie czyni nas szczęśliwszymi, ani nie pomaga niczego osiągnąć. Czy urocza prośba dziecka, żeby po prostu poleżeć i nic nie robić nie jest jednocześnie bezcenną radą? A Ty, pozwolisz sobie na słodkie nieróbstwo?

słodkie nieróbstwo

To dziecko nauczyło mnie, że słodkie nieróbstwo może być radosne. Takie nicnierobienie to niesamowita terapia eliminująca codzienny stres, z którego czasem nie zdajemy sobie sprawy. Żyjemy pod ciągłą presją. Biegniemy na autobus, żeby być gdzieś na czas, rano wyskakujemy szybko z łóżka, jemy w szybkim tempie, ponieważ musimy szybko wrócić do pracy.

Zostawmy to wszystko i zacznijmy się cieszyć “nicnierobieniem”. Znajdź czas na to, żeby wyłączyć się z codziennego życia, zmartwień, bieganiny i pośpiechu. Czy taki styl życia ma sens, jeżeli jego efektem jest zszarzała cera, przyspieszony puls i uczucie wypompowania pod koniec dnia?

Podczas odpoczynku aktywuje się prawa półkula mózgu. To obszar, który kontroluje wyobraźnię, kreatywność i odczuwanie radości. Chcesz, żeby to wszystko cię ominęło? Prawa półkula naszego mózgu jest wspaniała!

Słodkie nieróbstwo – jak się nim cieszyć?

  • Poleż bezczynnie w łóżku, po prostu bądź!
  • Idź do parku, połóż się na trawie, ciesz się ze słońca, zapachu trawy i śpiewu ptaków.
  • Usiądź na skałach nad brzegiem morza, poczuj fale głaskające twoją skórę, poczuj jak świeże powietrze otwiera twój umysł, a zapach oceanu otwiera twoją duszę oraz zmysły i powoduje, że przybliżasz się do prawdziwego sensu życia.
  • Idź na spacer do lasu i przytul się do drzewa. Bez względu na to czy będziesz sam czy z kimś innym poczujesz, że ty także jesteś częścią natury. Słodkie nieróbstwo otwiera Ci tyle drzwi…
  • Połóż się na kanapie i nie rób nic może poza słuchaniem np. takiej pięknej muzyki.
  • Medytuj. To prosty sposób na wyciszenie umysłu i poćwiczenie głębokiego oddechu. Liczne badania potwierdzają, że częsta medytacja może zmieniać struktury mózgu i uodparniać nas na depresję, stres i stany lękowe.
Medytacja
  • Zapomnij o tym co “powinieneś zrobić“. Jedyne, co powinieneś robić to właśnie słodkie nieróbstwo.
  • Ciesz się swoim czasem wakacji. Wyłącz telefon komórkowy, gotuj mniej i nie wplątuj się w bezsensowne kłótnie. Wakacje i letni upał to zdecydowanie dobry czas na słodkie nieróbstwo.
  • Śpij więcej. Postaraj się spać dłużej na weekendzie tak, aby nadrobić niewyspanie. Przestań myśleć, że jesteś leniwy. Sen doskonale wpływa na umysł i ciało.

na łące

Pamiętaj, że jesteś jedyną osobą, która może naprawdę o siebie zadbać, dlatego kochaj siebie i pozwól się czasem rozpieścić. Nie pozwól by ktokolwiek pozbawił cię prawa do snu i dbania o własne zdrowie. Uświadom sobie, że nieróbstwo może być słodkie i zdrowe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.