Wysokie oczekiwania - niebezpieczeństwa

Wysokie oczekiwania - niebezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2016

Czasami mamy w stosunku do pewnych osób wyjątkowo wysokie oczekiwania. Jest to nieuniknione, to coś co każdy z nas robi raczej często: oczekując, że nasz partner powinien wspierać nas we wszystkim co robimy, bez sprzeciwów, oczekując, że nasi przyjaciele lub rodzina rozwiążą wszystkie nasze problemy. Oczekując, że będą tam zawsze gdy będziemy ich potrzebować…

Wysokie oczekiwania, jakie stawiamy ludziom w naszym otoczeniu mogą być również formą wymuszenia i niemalże moralnego obowiązku, by spełnili oni nasze pragnienia. Jest to sposób na odebranie im wolności, podczas gdy w rzeczywistości, jedyną osobą, na której powinniśmy polegać jesteśmy my sami.

korzenie

Oczekiwania – dobre czy złe?

Większą część naszego życia spędzamy na oczekiwaniu czegoś, na czekaniu aż pewne rzeczy się wydarzą, oczekiwaniu, iż inni zachowają się w taki sposób, jaki od nich oczekujemy. Jednakże, nie zawsze jesteśmy świadomi, że “oczekiwania” są czasem synonimem “żądań”, a to sugeruje odrobinę manipulacji.

Zawsze lepiej jest, gdy ludzie będący częścią naszego życia, zachowują pełną swobodę i postępują zgodnie z własnym życzeniem. Gdy robią oni coś dla nas, to dlatego, że naprawdę z głębi serca tego chcą i za to też im dziękujemy. Ale jeżeli nie zrobią oni tego co byśmy chcieli, nie jest to coś, czym powinniśmy się martwić lub by nas to prześladowało.

To ty jesteś tą osobą, od której powinieneś mieć wszelkie oczekiwania, to ty powinieneś być w stanie rozwiązać własne problemy, bez potrzeby angażowania w to innych, to ty sam powinieneś stawić czoło własnym lękom i nie przekładać ich na inne osoby.

Oczekiwania mają niebezpieczną moc

Nie oczekuj niczego od nikogo; oczekuj wszystkiego od samego siebie. To stwierdzenie może wydawać się przytłaczające, ale jesteśmy pewni, że będziesz w stanie znaleźć sytuację, którą idea ta idealnie opisuje. Ludzie każdego dnia stawiają oczekiwania, które często do pewnego stopnia są iluzją.

twarz-drzewo

Na przykład, możesz mieć pewne oczekiwania od swojego partnera, jak przykładowo, by zawsze z tobą był, by wszystko dla ciebie porzucił i żebyś stała się dla niego największym priorytetem. Jednakże, powiedzmy, że ma on właśnie zamiar wziąć sobie urlop i powie ci, iż chce pojechać na wakacje z przyjaciółmi.

Część ciebie nie może oprzeć się poczuciu rozczarowania, gdyż pewna mała część twoich oczekiwań została zerwana i nie wiesz jak sobie z tym poradzić.

Czy znaczy to, że twój partner cię nie kocha? Oczywiście, że nie. Oznacza to, że zbudowałaeś oczekiwania, które są zbyt idealistyczne, objęły one pewne przewidywania, w których założyłeś, że jakieś określone rzeczy się wydarzą, a teraz okazują się nieprawdą.

Ludzie maja tendencję do przewidywania przyszłych wydarzeń i do przypuszczeń na temat innych osób, w oparciu o to, jakimi chcą by te osoby były. A gdy założenia te okażą się nieprawdziwe, pojawia się rozczarowanie. Chcesz wiedzieć co zazwyczaj staje się źródłem rozczarowań? Nagromadzone oczekiwania i nadzieje, w które włożyliśmy wiele pewności.

Nigdy niczego nie zakładaj. Będziesz mniej rozczarowany, gdy porzucisz wysokie oczekiwania i zbytnio się do nich przywiążesz, w zamian, będziesz w stanie zaofiarować więcej swobody innym. Oczekuj wszystkiego jedynie od siebie, gdyż to ty jesteś twórcą swego życia.

Zaakceptuj to, co nieoczekiwane

Wiemy, że wiele to kosztuje, że nie łatwo jest zaakceptować fakt, iż życie podlega ciągłym zmianom, to że osoba, którą chcesz zatrzymać dziś, może nie być tą, której będziesz potrzebować jutro, ze ten kto dziś cię popiera, może zmienić swoje zdanie w przeciągu godziny. Ale jak radzić sobie z takimi codziennymi niepewnościami?

wieloryb

Dzięki pozostaniu zrównoważonym i poprzez przejęcie kontroli nad swym własnym życiem. Jesteś jedyną osobą, której zawsze możesz zaufać, i tą która powinna stawić czoła tym lękom i nie dać się zawładnąć poczuciu pustki. Nie nakładaj tego obowiązku na innych i nie każ im znaleźć dla ciebie rozwiązania, nie uzależniaj ich od swoich oczekiwań dlatego, że boisz się, iż w pewnym momencie przyniosą ci oni rozczarowanie.

Pozwól im swobodnie cię kochać, bez podporządkowania ich twojej woli. pozwól by robili oni rzeczy dla ciebie z własnej woli, nie popycha ich i nie rozczulaj się nad sobą. Pozwól im by byli tym kim chcą. I ty bądź tym kim chcesz; naucz się przechodzić przez życie z poczuciem bezpieczeństwa i dojrzałością i stwórz swe własne szczęście. Oczekuj wiele od samego siebie i żyj w zgodzie z innymi.

Zdjęcie, dzięki uprzejmości Viccolatte


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.