Wolność - możesz ją osiągnąć przez odpowiednie myślenie

Wolność - możesz ją osiągnąć przez odpowiednie myślenie

Ostatnia aktualizacja: 11 września, 2017

Jednym z największych pragnień człowieka jest wolność. Wolność jest niezmiernie cenna, a czasem bardzo trudna do zdobycia. Ile razy zdarzyło CI się czuć skrępowanie z powodu związku z jakąś osobą lub przez własną karierę? Czy kiedykolwiek wydawało Ci się, że tkwisz w miejscu, bez możliwości poruszania się naprzód?

Okoliczności i inni ludzie nie zawsze są powodem utraty naszej wolności. W wielu przypadkach to my sami poświęcamy naszą wolność lub ustalamy za nią bardzo niską cenę.

Bycie wolnym ma więcej wspólnego z postrzeganiem niż z rzeczywistością. Dlatego osoba, która mieszka w więzieniu może czuć się bardziej swobodna niż ktoś otoczony przez swoich bliskich.

Jest to szczególnie dobrze widoczne podczas podróży. Wielu ludzi uzależnia się od podróżowania. Dzieje się tak ponieważ skakanie z jednego kraju do drugiego sprawia, że czują się jakby robili to z własnej woli, a nie z powodu ogólnie przyjętej konwencji.

„Wolność oznacza odpowiedzialność. Dlatego większość ludzi się jej boi”.
-George Bernard Shaw-

Przestań nosić ciężar rzeczy materialnych

Dominująca mentalność we współczesnym społeczeństwie jest materialistyczna. Doceniamy nagromadzenie bogactwa i innych rzeczy, które, prawdę mówiąc, nie są nam potrzebne. Jednak prosty fakt ich posiadania daje nam szczęście?

Oddawanie odzieży, zabawek, użytecznych przedmiotów i innych rzeczy do różnych organizacji może być świetnym doświadczeniem. Dzięki temu nie tylko oczyścisz swój dom i wyrzucisz wszystko, co niepotrzebnie zajmuje miejsce.

Postępując w ten sposób, dajesz innym osobom możliwość faktycznego wykorzystywania przedmiotów, które u Ciebie do niczego nie są potrzebne.

Ptak siedzący na dłoni człowieka

Z drugiej strony Ci ludzie mogą czuć się znacznie bardziej wolni niż Ty. Aby znaleźć wolność, nie potrzeba wiele rzeczy ani pieniędzy.

Uważamy, że ubrania w szafie są niezbędne, ale czy prawda nie jest taka, że nosisz te same ubrania niemal każdego dnia? I na pewno gdzieś na dnie szafy leży kilka ubrań, których nigdy nie nosisz.

„Łańcuchy niewolnictwa mogą związać tylko ręce. To umysł czyni człowieka wolnym lub niewolnikiem”.
-Franz Grillparzer-

W Twoim umyśle pojawiają się myśli pełne obaw i wątpliwości: „może przyda mi się to któregoś dnia?”. „co jeśli, zechcę nałożyć to na specjalną okazję?”.

Takie myślenie ogranicza Twoją wolność. Lepiej wypełnij swoje życie rzeczami, których potrzebujesz, ale zostaw tylko te, których naprawdę zamierzasz użyć. Pozbądź się wszystkiego, co niepotrzebnie zajmuje Twoją cenną przestrzeń.

Wolność zdobędziesz, będąc sobą

Nikt nie jest bardziej zniewolony niż ten, kto nie zna sam siebie. W naszych umysłach istnieje wiele łańcuchów, których musimy się pozbyć. Ale nie możemy tego zrobić, dopóki nie poznamy siebie, dopóki nie wyrazimy na to zgody. Nie bój się stawiać małych kroków na drodze do swojej wolności.

Żyj zgodnie ze swoimi wartościami. Kiedy działasz wbrew im, oszukujesz sam siebie. Możesz nawet poczuć się nieswojo. Zdradzasz sam siebie, a to stopniowo odbiera Ci wolność. Czasami trudno jest podążać za własnymi wartościami, pozostawać w zgodzie z nimi.

Niemniej jednak, jeśli fundamentami Twoich działań nie będą wyznawane przez Ciebie wartości, wolność odbiorą Ci lęki.

Odłóż oczekiwania na bok. Doprowadzą Cię one do rozczarowania. Lepiej jest mieć realistyczne cele, zarówno średnio jak i długoterminowe. Nie czekaj na cud, ponieważ sukces jest budowany krok po kroku.

Skoncentrowanie się na chwili obecnej wyjdzie Ci na korzyść, ponieważ czerpanie radości z dążenia do celu daje więcej swobody.

Nigdy nie rezygnuj z gotowości na zaskoczenie. Ludzie mogą się z Ciebie śmiać, gdy zaskoczą Cię okoliczności, które oni uważają za normalne, ponieważ są „dorośli”. Ale jest to błędne podejście, ponieważ jest to raczej próba uwięzienia Ciebie. Nie wstydź się swojego zdumienia, nawet z powodu drobnych rzeczy.

Jak zapewnić sobie wolność

„Gdy istnieje wolność, nic innego nie ma znaczenia”.
-José de San Martín-

Nie przestawaj marzyć, podróżować i odkrywać. Ludzie często żyją zamknięci w małym pudełku. Wewnątrz jest to, co uważają za „poprawne” i akceptowalne przez innych.

Mimo to ludzie odczuwają niepohamowaną wolność, gdy rzucą bezpieczną posadę na rzecz pracy, która naprawdę daje poczucie spełnienia. Robienie tego, co daje Ci szczęście daje Ci wolność.

Dziewczyna z ręką za oknem

Wszyscy się boimy, że zejdziemy z bezpiecznej drogi, która została nam wyznaczona. Podążanie tą drogą może nawet prowadzić do nagród. Kształtują nas nasze przekonania o tym, co jest dobre, a co złe, o tym, co zostało nam przedstawione jako prawidłowy sposób zdobywania różnych rzeczy.

Niemniej jednak wolność dla każdej osoby może oznaczać coś innego. Dziś masz możliwość wejścia na drogę do wolności. Czy odważysz się podjąć pierwszy krok?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.