Magnetyczne umysły: ludzie chętni do uczenia się i emocjonalnych więzi

Magnetyczne umysły: ludzie chętni do uczenia się i emocjonalnych więzi
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Magnetyczne umysły bardzo pociąga wiedza, doświadczanie rzeczy, ich odczuwanie i tworzenie emocjonalnie intensywnych związków z innymi ludźmi. Zasadniczo ci ludzie posiadają serca, które pragną znaleźć sens w życiu. Ale kiedy nie znajdują wystarczająco dużego znaczenia, są narażeni na depresję lub poważne rozczarowanie.

Może to określenie “magnetyczne umysły” jest dla ciebie nowe – być może nawet dziwne. Wszyscy uwielbiamy przylepiać etykietki różnym typom osobowości, zachowań i życia w ogóle temu, co nas otacza. Ale ten, o którym mówimy dzisiaj, nie jest tak nowym pomysłem, jak mogłoby się to wydawać.

Po raz pierwszy termin ten pojawił się w 2000 roku w książce psycholog Mary-Elaine Jacobsen, zatytułowanej “The Gifted Adult: A Revolutionary Guide For Liberating Everyday Genius” (“Utalentowany dorosły: rewolucyjny przewodnik pozwalający wyzwolić w sobie codziennie geniusza”).

“Kiedy zdobywamy wiedzę, rzeczy nie stają się bardziej zrozumiałe, ale bardziej tajemnicze”

Albert Schweitzer

To, co owa pani psycholog oraz wielu innych od lat dostrzegało u swoich pacjentów, to jeden bardzo specyficzny typ osobowości. Aż do niedawna nikt nie nadał mu nazwy. Są to ludzie, którzy błyszczą, i olśniewają innych nie tylko swoją wiedzą, ale jeszcze bardziej swoją niesamowitą wrażliwością, intensywną pasją wobec życia i wysokimi (czasami zbyt wysokimi) ideałami.

Chcą zbudować dla siebie satysfakcjonującą przyszłość zawodową zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Pragną relacji, w których mogą doświadczyć intensywnych emocji i stworzyć sensowne wspólne życie. A także szukają przyjaciół, z którymi mogą się połączyć na poziomie intelektualnym, a zwłaszcza emocjonalnym.

Moglibyśmy powiedzieć, że ludzie tacy jak oni nie uznają żadnych kompromisów. Wszystko musi być intensywne, wszystko powinno mieć jakieś znaczenie i niemal magiczne uczucie, które mogą wykorzystać do stworzenia czegoś.

Jak można sobie wyobrazić, ten rodzaj osobowości ciągle zaprzecza sam sobie. Magnetyczny umysł i jego wysokie oczekiwania nieustannie rozbijają się o surową rzeczywistość.

Smutny mężczyzna.

Magnetyczne umysły i ich charakterystyka

Wielu ludzi myli magnetyczne umysły z wysokim IQ. Powinniśmy wyjaśnić, że nie zawsze tak jest. Są to ludzie o ogromnej zdolności do osiągania rzeczy. Są ciekawi, chętni do gromadzenia wiedzy i doświadczeń, a przede wszystkim do czerpania emocjonalnej przyjemności z całego procesu.

Teraz spójrzmy na więcej charakterystycznych cech.

Magnetyczne umysły pracują bardzo szybko

Magnetyczne umysły charakteryzują się sposobem myślenia typu “gałęzie drzewa”. Wspinają się od jednego pojęcia do następnego, a potem przeskakują do innego pomysłu, potem kolejnego itd. Interesują się wieloma rzeczami naraz i zgłębiają je z czystej ciekawości. Noszą w sobie niespokojną potrzebę poznania i odkrycia.

Ich umysły działają bardzo szybko i są bardzo świadome bodźców. Czasem czują się sfrustrowani, ponieważ nie mogą analizować wszystkich tych sygnałów naraz.

Prawie bolesna empatia

Jedną z ich najbardziej charakterystycznych cech jest umiejętność łączenia się z ludźmi. Jak sama nazwa mówi: w “magnetyczny” sposób. Bardzo łatwo przychodzi im rozumieć potrzeby innych ludzi, czytać ich emocje i wyczuwać zainteresowanie. Przez cały czas mają nadzieję, że druga strona zareaguje w ten sam sposób z tą samą intensywnością emocjonalną.

Ale nie zawsze tak się dzieje i dlatego głęboko odczuwają rozczarowanie. Krytyka, kłamstwa i chłód emocjonalny mogą być bardzo niszczycielskie i bolesne.

Magnetyczne umysły zawsze słyszą tę samą krytykę. Umysły magnetyczne nieustannie słyszą takie rzeczy jak “jesteś zbyt entuzjastyczny”, “jesteś zbyt wrażliwy”, “jesteś zbyt dramatyczny”, “poruszasz się zbyt szybko.” Jak widać, słowo “zbyt” tworzy tutaj wspólny motyw.

Kobieta z czerwonym serduszkiem.

Ale uważają, że “nigdy dość”

I tu pojawia się w magnetycznych umysłach wieczna sprzeczność. Gdzieś w głębi duszy, mimo że ludzie wokół nich myślą, że żyją w ciągłym nadmiarze (szczególnie emocjonalnym), sami sądzą, że czegoś im brakuje. Czują lukę i potrzebę cięższej pracy. Jest tak wiele do zrobienia.

Są wiecznie niezadowoleni. Dlaczego? Ponieważ nie mogą znaleźć znaczących relacji międzyludzkich, ponieważ życie biegnie przed siebie bez żadnego sensu, a może dlatego, że powinni byli pracować ciężej i nauczyć się więcej…

Są głębokimi myślicielami o wrażliwych sercach

Jeśli istnieje coś, czego potrzebują magnetyczne umysły, to jest to partner życiowy, który rzuci im wyzwanie psychiczne i emocjonalne. To zdecydowanie jeden z ich największych celów, ale także jedna z największych frustracji.

Więc często zdarza się, że przeżywają ciężkie, pełne niepokoju czasy, a może nawet depresję. Są bardzo wrażliwi. W dniach lub miesiącach izolacji wielu z nich pogrążą się jeszcze bardziej w swoich myślach, próbując zapomnieć o swoim rozczarowaniu dzięki książkom lub nowym zajęciom. Zasadniczo polega to na dalszym gromadzeniu wiedzy.

Kobieta czytająca książkę.

Podsumowując to, czego najbardziej potrzebują umysły magnetyczne, to czuć się pełnym i akceptowanym. Nie jest łatwe, jeśli ciągle żyjesz z tak wysoką częstotliwością emocjonalną, z niekończącym się pragnieniem gromadzenia wiedzy i odnajdywania sensu życia.

Znalezienie magnetycznej “północy” nie jest łatwe, wiemy o tym. Muszą więc nauczyć się twardo stąpać po ziemi i znaleźć równowagę. Muszą zrozumieć, że życie nie zawsze ma znaczenie, które chcesz by miało. A w końcu muszą zobaczyć, że często odpowiedzi nie znajdują się gdzieś na zewnątrz ani w innych ludziach. Są w nich samych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.