Były partner - co robić, gdy wraca?

Wiadomość, telefon i już: nasi byli partnerzy znów wrócili. Właśnie wtedy, gdy wypędziliśmy ich imiona z naszego umysłu i dotleniliśmy nasze serca.
Były partner - co robić, gdy wraca?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2024

Wiadomość, telefon i już – twój były partner powraca. Właśnie kiedy wymazałaś jego imię i napełniłaś swoje serce świeżym powietrzem, były partner powraca jak uzależniony szukający swojej dawki ego.

Pojawia się niczym sprzedawca i przywołuje dobre chwile, które razem spędziliście, idealizując miłość, która nigdy nie była doskonała. To nie było idealne, ani nawet zdrowe.

Brzmi jak tytuł z horroru klasy B – Powrót byłych partnerów. Ale nie martw się – rzeczy nie są takie złe na jakie mogłyby wyglądać. Są różne relacje emocjonalne – niektóre są szczęśliwe, niektóre dojrzałe, a inne nie. Wszystkie mają bohaterów, którzy charakteryzują się różnymi osobowościami i wzorcami zachowań.

“Ja – Chcę – spokoju. Ja to ego, Chcę jest pragnieniem; usuń ego i pragnienie, a pozostanie ci spokój.”

-Sri Sathya Sai Baba-

Są tacy, którzy powracają, oczywiście, ale są też tacy, którzy znikają na zawsze. Tak jak łzy, które wylewałaś z ich powodu. Są też tacy, którzy pozostają w waszym kręgu towarzyskim, aż uformujecie miłą i przyjazną relację. Każda istota ludzka znajduje się w swoim własnym świecie, a każdy świat ma własną psychologiczną “różnorodność biologiczną”.

Ale istnieje wzór, który często się powtarza. Mówimy o byłym partnerze, który decyduje się wrócić i wszystko zepsuć. Wraca głodny uznania i puka do twoich drzwi w ten sam sposób, w jaki odszedł – samolubnie.

Gdy twój były partner powraca.

Kiedy twój były partner pojawia się, aby odzyskać to, co stracił

Czasami twój były partner powraca, by odzyskać coś, co jak mu się wydaje należy do niego. Strategie psychologiczne, których używa do stworzenia swojej emocjonalnej przestrzeni, są tak samo powtarzalne, jak wyczerpujące. Nie waha się powiedzieć, że tylko on wie, jak cię uszczęśliwić. Nikt cię nie zna tak dobrze, jak on, a to, co było między wami, było wyjątkowe i nie można z tego tak po prostu zrezygnować.

Puka do twoich drzwi psychologicznych i woła tak cicho, że przypominasz sobie fragmenty przeszłości, które ponownie otwierają twoje rany, infekują je i odbierają równowagę, na którą tak ciężko pracowałaś. Jest mnóstwo ludzi, którzy będą ci przypominać, że “jeśli odejdzie sam, a nie wyrzucony przez ciebie, wróci bez pytania”. 

Zaczniesz się zastanawiać, czy aby na pewno określiłaś w jasny sposób, że związek się zakończył, że być może czegoś nie wyjaśniłaś i dlatego twój ex wierzy, że może wrócić, kiedy tylko zechce.

Zakończyć związek

Niektórzy ludzie nie rozumieją zakończeń. Sami nie będą umieli żyć dalej, ale nie pozwolą na to również drugiej stronie sądząc, że mają całkowite prawo do odzyskania tego, co uważają za swoje. Są to sytuacje, które mogą być bardzo szkodliwe, a nawet gwałtowne. Zdarzają się z powodu złożonego, niebezpiecznego mechanizmu mózgu.

Znamy autorów, takich jak antropolog i biolog Helen Fisher, która twierdzi, że niektórzy ludzie nie są w stanie przetwarzać i radzić sobie z rozpadem związku.

Neurony w mózgu.

Ich mózg zwykle wykazuje nadpobudliwość w określonych obszarach. Te dwa regiony mają powiązania z nałogiem, obsesją i systemem nagradzania, który nasila się, gdy występuje nadmierne uwalnianie bardzo specyficznego neuroprzekaźnika – dopaminy.

Czasami mówisz “dość”, masz dość życia w stałym emocjonalnym kołowrotku, układania życia z kimś, kto dramatyzuje i wykańcza każdą część ciebie. Ale nawet jeśli byłaś bardzo zdecydowana i wyraziłaś w jasny sposób, że związek się skończył, twój były partner powrócił, by odzyskać to, co jego zdaniem należy do niego. Atakuje twoją przestrzeń i psuje wszystko z powodu swojej niezdrowej obsesji.

Nie otwieraj ponownie drzwi, które powinny pozostać zamknięte na zawsze

Czasami twój były partner wraca, gdy przechodzi przez jakieś problemy ze swoim nowym partnerem. To niezwykle powszechne. W chwili, gdy nie zwraca na niego wystarczającej uwagi lub poziom jego ego jest niski i wysyła ostrzegawcze sygnały, były partner szykuje kwiecisty, wypełniony nostalgią przekaz, kiedy najmniej się tego spodziewasz. A czasami dajesz się na to nabrać.

Całkowicie zrozumiałe jest, że wpadasz w tę pułapkę. Ale nie jest dobrym pomysłem podążanie za przynętą, dopóki nie złapiesz się na haczyk. Kiedy oboje zdecydowaliście się pójść inną drogą i zaczęliście zmieniać swoje życie, nie jest zdrowym objawem, aby któreś z was pukało do drzwi drugiej osoby, nakładając piękną warstwę farby na coś, co zostawiliście za sobą. Nie jest również słuszne lub do zaakceptowania, aby spróbować zwrócić uwagę byłego partnera tylko dlatego, że nie czujesz się doceniony w obecnym związku.

“Emocjonalni terroryści” to realna sprawa, która dotyczy obydwu płci. Wracają do ciebie, aby zniszczyć wszystko, co zbudowałeś po rozpadzie związku. Pojawiają się z fałszywymi prezentami, podstępnymi słowami i pochlebstwami. Musisz więc wyostrzyć swoje zmysły i zawsze utrzymywać swój radar w gotowości. Aby obserwować, jak były partner wraca dla swojego ego, zamiast miłości. Ponieważ kiedy tak robią, oznacza to, że po prostu karmią swój własny egoizm, a nie prawdziwe uczucie.

Czasem można spróbować ponownie

Smutny mężczyzna patrzy przez okno.

Każda para ma swój własny świat. Zdajemy sobie z tego sprawę i jest całkiem możliwe, że relacja, którą pozostawiłaś za sobą, jest warta podjęcia kolejnej próby. Jest to coś, na co musisz zdecydować się po głębszym zastanowieniu, nigdy pod wpływem impulsu. Ale jeśli jest jedna rzecz, którą musisz wyjaśnić, jest to fakt, że istnieją drzwi, które nigdy nie powinny się otworzyć ponownie, progi, które nigdy nie powinny zostać przekroczone.

Już to zrobiłaś, próbowałaś i zdobyłaś doświadczenie, które zostawiło cię z większą ilością blizn niż uśmiechów. Wykaż się więc mądrością, bądź ostrożna i zamknij drzwi przed każdym, kto nie ma do zaoferowania nic oprócz nieszczerości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.