Ćwiczenia fizyczne, które twój mózg pokocha

Ćwiczenia fizyczne, które twój mózg pokocha
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 17 maja, 2018

Wszyscy wiemy, że ćwiczenia fizyczne są świetne dla mózgu. Aktywność fizyczna dotlenia krew i stymuluje krążenie, co ma na niego korzystny wpływ. Poprawia i wyostrza funkcje intelektualne oraz percepcję. Ale to nie wszystko. Hamuje również produkcję kortyzolu, hormonu stresu, dzięki czemu twoje emocje będą bardziej zrównoważone.

Ćwiczenia fizyczne sprzyjają również stanowi dobrego samopoczucia i szczęścia. To dlatego, że ćwiczenie stymuluje produkcję serotoniny. Ta chemiczna zmiana sprawia, że ​​czujemy się lepiej.

“Taniec jest niczym marzenie przy użyciu stóp”

-Constanze-

Przeprowadzono ciekawe badanie na ten temat. Naukowcy chcieli zobaczyć, jakie korzyści płyną z chodzenia, tańca i rozciągania się. Zastanawiali się, które z tych trzech działań przynoszą najbardziej pozytywne efekty. Aby się tego dowiedzieć, przeprowadzili eksperyment za pomocą grupy ochotników. Przyjrzyjmy się ich wnioskom i zobaczmy, jakie ćwiczenia fizyczne uwielbia twój mózg.

Ćwiczenia fizyczne, które twój mózg pokocha: eksperyment

Pierwszą rzeczą, jaką zrobili naukowcy, było znalezienie grupy ochotników, w sumie 174. Wszyscy byli osobami powyżej 60 roku życia, a niektórzy mieli ponad 70 lat. Powszechnie wiadomo, że w tym wieku występuje degeneracja istoty białej w mózgu. Pociąga to za sobą wiele różnych skutków, takich jak utrata pamięci i ogólne osłabienie funkcji poznawczych.

Mózg.

Wszyscy wolontariusze prowadzili raczej siedzący tryb życia. Większość z nich nie wykonywała żadnej aktywności fizycznej. Ci, którzy ćwiczyli, robili to bardzo sporadycznie i przez krótki czas. Była to idealna grupa do zaobserwowania tego, jakie zmiany zachodzą w mózgu z powodu aktywności fizycznej.

Na początku wszyscy uczestnicy zostali przetestowani aerobowo. Przeszli również testy w celu określenia ich zdolności poznawczych i szybkości przetwarzania danych. Testy te służyły jako punkt wyjściowy dla ochotników.

Aktywności fizyczne, które twój mózg kocha: porównanie

Grupa ochotników została podzielona na trzy podgrupy, z których każda została umieszczona w losowej podgrupie. Pierwsza z tych grup rozpoczęła program chodzenia. Członkowie musieli iść szybkim marszem przez godzinę, trzy razy w tygodniu.

Chodzenie na spacery.

Druga podgrupa się została poddana ćwiczeniom rozciągającym. Wykonywali ćwiczenia rozciągające mięśnie trzy razy w tygodniu. Przeprowadzali również nadzorowane ćwiczenia związane z utrzymaniem równowagi i inne podobne czynności.

Trzecia grupa musiała chodzić do studia tańca trzy razy w tygodniu. Nie tylko musieli tańczyć, ale także nauczyć się choreografii. Choreografia stopniowo stawała się coraz bardziej złożona. Jako bazy użyli prostego rytmu: muzyki country.

Ćwiczenia fizyczne, które twój mózg kocha: wnioski

Eksperyment trwał sześć miesięcy. Pod koniec tego czasu naukowcy wykorzystali tomografie i MRI, aby zweryfikować rodzaje zmian, które nastąpiły w mózgu. Niektóre wyniki były zgodne z oczekiwaniami, ale inne były naprawdę niesamowite.

Na początku, najbardziej niezwykłą rzeczą było to, że biała istota mózgu uległa dalszemu pogorszeniu u uczestników, którzy prowadzili bardziej osiadłe życie przed eksperymentem. Ale widoczna poprawa dotyczyła wszystkich uczestników. Każdy z nich uzyskał lepsze wyniki w testach kognitywnych i pamięciowych niż na początku eksperymentu.

Tańcząca dziewczyna.

Wielkim zaskoczeniem były wyniki trzeciej grupy. To była grupa, która spędziła czas na nauce złożonej choreografii tanecznej. Ich wyniki były lepsze od pozostałych.

Eksperci wskazali, że stało się tak, ponieważ aktywności fizycznej towarzyszyła aktywność umysłowa, społeczna i rekreacyjna. Dlatego były one bardziej kompletne. W rzeczywistości u wielu uczestników zaobserwowano wzrost gęstości istoty białej w mózgu.

Agnieszka Burzyńska, jedna z dyrektorów nadzorujących projekt, powiedziała, że ​​podobne badania przeprowadzono w 2014 r. Wówczas udowodniono, że im dłużej dana osoba siedziała, tym bardziej pogarszał się stan jej mózgu, nawet jeśli wykonywała jakieś ćwiczenia.

Dlatego ogólny wniosek jest dwojaki. Po pierwsze, prowadzenie siedzącego tryb życia wpływa na mózg. Po drugie, aktywność fizyczna reaktywuje mózg. A dodatkowy wniosek? Spośród wszystkich aktywności fizycznych, które kocha twój mózg, taniec jest najbardziej skuteczny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.