Ćwiczenia fizyczne powodują, że stajesz się mądrzejszy

Ćwiczenia fizyczne powodują, że stajesz się mądrzejszy

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2019

Ćwiczenia fizyczne są niezwykle zdrowe zarówno dla Twojego ciała, jak i dla umysłu. Oprócz korzystnego wpływu na utrzymanie dobrego stanu zdrowia i sprawności fizycznej, ćwiczenia pomagają również poczuć się lepiej.

Wynika to z tego, że dzięki nim masz poczucie większej ilości energii i chęci do działania. Dodatkowo wysiłek fizyczny obniża poziom stresu, a także pomaga skutecznie walczyć z depresją i lękami.

Jednak ćwiczenia fizyczne nie tylko wywierają dobroczynny efekt na Twój organizm. Twój umysł także jest w stanie uzyskać dzięki nim naprawdę sporo korzyści. Wyniki jednych z ostatnich badań naukowych wykazały, że aktywność fizyczna jest również korzystna dla zdrowa i kondycji Twojego mózgu.

Poprawia ona nie tylko zdolność do zapamiętywania nowych faktów, jak również usprawnia procesy uczenia się i kojarzenia.

“Im wyższy poziom Twojej energii, tym bardziej wydajny jest Twój organizm. Im bardziej sprawne jest Twoje ciało, tym lepiej się poczujesz. A im lepsze masz samopoczucie, tym skuteczniej będziesz wykorzystywał swój talent do uzyskania doskonałych wyników”.
Tony Robbins

Ćwiczenia aerobowe przyśpieszają proces uczenia się

W kilku badaniach naukowych powiązano kwestię poprawy kondycji fizycznej ze znacznym polepszeniem pamięci i możliwości uczenia się.

Na przykład wyniki jednego z tych badań pozwoliły stwierdzić niezbicie, że dzieci, które uzyskiwały dobre wyniki w ćwiczeniach aerobowych osiągnęły także lepsze rezultaty w testach badających pamięć, niż dzieci cechujące się niskim poziomem sprawności fizycznej.

Starsza para na rowerze

Naukowcy wykazali również, że ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć. Sprawiają jednocześnie, że przyswajanie wiedzy staje się mniej wymagającym zadaniem. Jest to szczególnie zauważalne zwłaszcza wtedy, gdy musisz stawić czoła złożonym i wymagającym problemom.

Najprostsze wyjaśnienie tego zjawiska polega na tym, że dzięki aktywności fizycznej usprawnia się funkcjonowanie układu krążenia. Przez to większa ilość tlenu z płuc dostarczana jest do wielu komórek i narządów Twojego ciała.

Wśród nich znajduje się także mózg, a powszechnie wiadomo, że do jego sprawnego działania niezbędna jest przede wszystkim woda i właśnie tlen.

Ćwiczenia fizyczne stymulują wzrost i rozwój komórek mózgu

Zdaniem ekspertów ćwiczenia dedykowane układowi sercowo-naczyniowemu nie tylko poprawiają zdolności do uczenia się.

Powodują także istotne, rzeczywiste zmiany w mózgu. Hormony wydzielane wskutek zmęczenia spowodowanego wysiłkiem fizycznym powodują jednocześnie korzystne efekty w kwestiach koncentracji uwagi i zwiększania zdolności poznawczych.

Ćwiczenia układu sercowo-naczyniowego stymulują także wzrost komórek Twojego organizmu. Dodatkowo przekładają się na poprawę ogólnego nastroju.

W trakcie wysiłku fizycznego Twój organizm przyśpiesza procesy uwalniania różnych hormonów. Należą do nich między innymi dopamina, serotonina i norepinefryna (potoczne, niezbyt prawidłowe określenie dla noradrenaliny).

Gra w piłkę

Ponadto badania wykazały także, że intensywne ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, mogą stymulować procesy neurogenezy (czyli narodzin nowych komórek nerwowych). Oznacza to zwiększenie szansy na to, że te nowo powstałe komórki przeżyją i będą się rozwijać w prawidłowy sposób.

Stwierdzono również, że ćwiczenia fizyczne stymulują produkcję neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF). Pomaga on chronić komórki mózgowe i stymuluje jednocześnie proces tworzenia i rozwoju neuronów.

Ćwiczenia poprawiają zdolności poznawcze

Badania wykazały także, że korzyści wynikające z ćwiczeń fizycznych mają charakter kumulatywny, tzn. wpływają pozytywnie na rezerwę poznawczą (zdolność do tolerowania zmian w strukturach mózgu związanych z określonym wiekiem lub przebytymi chorobami).

A opisywany powyżej wzrost rezerwy kognitywnej może zwiększyć efekt ochronny przeciwko niektórym chorobom o charakterze neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera.

Choroba Alzheimera przedstawiona jako porośnięta kwiatami twarz

W Instytucie Beckmana na Uniwersytecie w Illinois (USA), zajmującym się zaawansowanymi technologiami i nauką, przeprowadzono badania mające na celu ocenienie wpływu ćwiczeń fizycznych na ludzki mózg. Okazało się, że osoby ćwiczące regularnie mają większą pojemność mózgu niż te, które unikają wysiłku fizycznego.

Oznacza to, że ćwiczenia fizyczne są w stanie zapobiegać chorobom degeneracyjnym mózgu, takim jak Alzheimer czy demencja. Skoro więc naukowcy potwierdzają niezwykły wpływ aktywności fizycznej na ludzki umysł, musimy teraz przyjrzeć się najskuteczniejszym ćwiczeniom dla zdrowia mózgu.

Jaki jest najlepszy rodzaj ćwiczeń fizycznych poprawiających pracę mózgu?

Chociaż ćwiczenia fizyczne są ogólnie niezwykle korzystne dla Twojego mózgu, to jednak niektóre rodzaje treningu faworyzują niektóre aspekty jego funkcjonowania znacznie mocniej, niż inne.

Wynika to bezpośrednio z tego, że każdy rodzaj ćwiczeń wpływa nieco inaczej na nasz organizm, a zatem i na nasz umysł, zawsze w ten sam określony sposób.

Naukowcy odkryli niedawno, że teoria ta ma potwierdzenie w praktyce, a zatem że różne rodzaje ćwiczeń mają zdolność wpływania na mózg na różne sposoby.

Przeważająca większość wyników przeprowadzonych badań wskazuje, że ćwiczenia układu sercowo-naczyniowego stanowią największą korzyść dla Twojego mózgu. Dzięki nim możesz skutecznie zwiększyć pojemność swojej pamięci i znacząco poprawić zdolności do uczenia się.

Aktywność mózgowa

Istnieją jednak dowody, że także i trening siłowy może przynieść korzyści Twojemu mózgowi, jednak nie ukierunkowane na konkretne zdolności, ale poprawiając jego ogólną sprawność. Nawet umiarkowane ćwiczenia o charakterze ogólnorozwojowym mogą prowadzić do usprawnienia pracy tego jakże ważnego organu.

Naukowcy odkryli także, że aktywność fizyczna o umiarkowanym natężeniu, jak na przykład chodzenie i podnoszenie niewielkich ciężarów w celach tonowania sylwetki, mogą pomóc uniknąć późniejszych problemów związanych z zanikami pamięci.

Jest to szczególnie istotne w przypadku chorób związanych z wiekiem, jako że dzięki temu można znacząco opóźnić moment wystąpienia problemów z pamięcią.

Jedno z badań wykazało również, że osoby starsze, u których rozpoznano łagodne zaburzenia funkcji poznawczych, wykazały zauważalną poprawę pamięci i umiejętności językowych już po pierwszym zaliczeniu programu ćwiczeń fizycznych składającego się z dwóch tygodniowych sesji trwających 90 minut, a zawierających odpowiednie proporcje ćwiczeń aerobowych, treningu siłowego i ogólnorozwojowego na okres co najmniej jednego roku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.