Cud chłopak, opowieść o zespole Treachera Collinsa

To historia odważnego chłopca, który pokazuje nam swoją siłę, odwagę i waleczność. Poruszająca opowieść, która wzmacnia siłę naszych najmłodszych.
Cud chłopak, opowieść o zespole Treachera Collinsa
Cristina Calle Guisado

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Calle Guisado.

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2024

Cud chłopak” to prosta, rodzinna opowieść, która pojawiła się w czasach, gdy czytelnicy wydawali się zafascynowani czarem książek fantasy i mrocznych historii. Książka została opublikowana w 2012 roku i trafiła na listę bestsellerów w wielu krajach.

Bohater opowieści “Cud chłopak” to August Pullman, dziesięcioletni chłopiec z poważnym zdeformowaniem twarzy spowodowanym zespołem Treachera Collinsa. Oprócz tego faktu, August to całkowicie normalne dziecko.

August stawia czoła tym samym wyzwaniom, z którymi zmierza się każdy inny dzieciak przed zostaniem nastolatkiem. Ale urodził się z dziwną twarzą, co sprawia, że to wszystko staje się dwa razy trudniejsze. Na szczęście ma wsparcie rodziny i przyjaciół.

“… a wszechświat nas nie porzuca. W niewidoczny sposób dba o swoje najbardziej delikatne stworzenia. Na przykład, za pomocą rodziców, którzy ślepo Cię kochają … “

-Justin-

August rzadko kiedy wychodzi na zewnątrz, a całe jego życie toczy się w przytulnych pomieszczeniach jego domu w towarzystwie rodziny i psa Daisy. Nie wspominając już o niesamowitych opowieściach Gwiezdnych wojen “.

Jednak wszystko się zmienia, gdy po raz pierwszy musi iść do szkoły. Wkrótce odbierze najważniejszą lekcję swojego życia. Lekcję, której nie nauczysz się w klasie ani nie znajdziesz w podręczniku.

Lekcja dorastania w obliczu przeciwności losu, akceptując siebie takim, jakim jesteś. Uśmiechając się w trakcie trudnych dni i wierząc, że koniec końców zawsze znajdzie się pomocna dłoń.

August odbędzie długą i żarliwą podróż przez piątą klasę, aby nauczyć się tych ważnych lekcji. Lekcji, które każdy z nas musi sobie przypomnieć.

“Uważam, że musi istnieć zasada, że ​​każdy człowiek na świecie przynajmniej raz w życiu powinien dostać owację na stojąco. Ponieważ wszyscy podbiliśmy świat.”

-August Pullman-

Kadr z filmu "Cudowny chłopak"

Cud chłopak: podnoszenie świadomości na temat nękania i zespołu Treachera Collinsa

“Cud chłopak” to pierwsza opublikowana przez Raquela Jaramillo Palacio książka. To pierwsza część tego, co później stanie się całą sagą, sagą “Cud chłopak”. W innych książkach tę samą historię opowiadają inne postacie z różnych punktów widzenia.

Książka “Cud chłopak” jest używana w szkołach, aby podnieść świadomość na temat nękania i wytłumaczyć dzieciom, czym jest zespół Treachera Collinsa.

Niektórzy rodzice z dziećmi dotkniętymi tym syndromem twierdzą, że książka w pełni odzwierciedla chorobę i trudności, które jej towarzyszą.

Nie chodzi tak naprawdę o chorobę, ale o ciężar bycia innym lub nie postrzeganym za “normalnego”. August zostaje odrzucony przez niektórych kolegów z klasy, szczególnie przez najbardziej popularne dzieci.

Zwłaszcza przez Juliana, który stara się postawić na jego drodze jak najwięcej przeszkód.

“Czasami niemożliwe jest bycie tylko kolejną osobą w tłumie, bez względu na to, jak bardzo się starasz.”

-August Pullman-

W Internecie można znaleźć liczne podręczniki, dzięki którym studenci mogą głębiej przeanalizować treść sagi “Cud chłopak”. Te książki mogą pomóc im w zrozumieniu bohaterów oraz nauczyć się akceptować siebie i innych. Oprócz tego, oryginalna książka i film są wysoce zalecane dla wszystkich.

Co więcej, łatwo jest się zidentyfikować z wieloma postaciami. W tym właśnie tkwi cały geniusz tej opowieści, że choć istnieje główna postać, historia nie będzie opowiadana tylko przez nią. Istnieją również inni bohaterowie, które wyświetlą opowieść z własnej perspektywy.

Kimkolwiek jesteś, cokolwiek robisz – August dotknie Twojego serca.

Kadr z filmu "Cudowny chłopak" - August z przyjacielem

Kto napisał “Cud chłopak”

Autorka, R.J. Palacio, zainspirowała się tytułem piosenki Natalie Merchant – “Wonder”. Historia bierze swoje pochodzenie z incydentu, który wydarzył się prawie dziesięć lat temu.

Jej najmłodszy syn miał trzy lata i wpadł w panikę na widok dziewczyny z zespołem Treachera Collinsa. Ta nieprzyjemna sytuacja wywarła ogromny wpływ na autorkę. Zainspirowało to ją do napisania swojej pierwszej książki.

Przedtem, R.J. Palacio była projektantką okładek książek dla setek autorów, przez cały czas marząc o napisaniu własnej powieści.

Była przekonana, że ​​ten dzień nigdy nie nadejdzie, dopóki nie zrozumiała, że jedynie, co musi zrobić, to po prostu zacząć pisać. I w ten oto sposób narodził się “Cud chłopak”, pierwsza książka przyszłej sagi.

Inne książki z tej serii to:

  • The Julian Chapter
  • Pluto
  • Shingaling
  • 365 Days of Wonder. Kiedy autorka podjęła decyzję o napisaniu tej książki, poprosiła swoich czytelników o pomoc. W ciągu dwóch tygodni otrzymała ponad tysiąc listów z całego świata.

R.J. Palacio twierdzi, że na świecie jest więcej dobrych ludzi niż złych. Jest to sprzeczne z tendencją wielu ludzi do skupiania się na negatywach.

Autorka podkreśla znaczenie doceniania i wdzięczności za życie. A szczególnie za szlachetnych, miłych, dobrodusznych ludzi, którzy pojawiają się w naszym życiu.

August Pullman w filmie

“Cud chłopak”, film

Film “Cudowny chłopak” wyszedł w grudniu 2017 roku. Reżyserem został Stephen Chbosky z polecenia autorki Raquel Jaramillo. Jego celem było, aby film był zgodny z książką i ideą autora.

W filmie pojawiają się aktorzy Julia Roberts i Owen Wilson jako rodzice głównego bohatera oraz Jacob Tremblay w roli Augusta.

“Oto, co myślę: jedynym powodem, dla którego nie jestem zwyczajny, jest to, że nikt inny nie postrzega mnie w ten sposób. Niech się gapią, jeśli im się chce. Nie możesz się wtopić w otoczenie, jeśli urodziłeś się, by się wyróżniać.”

-August Pullman-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Trainor, P. A., Dixon, J., & Dixon, M. J. (2009). Treacher Collins syndrome: Etiology, pathogenesis and prevention. European Journal of Human Genetics. https://doi.org/10.1038/ejhg.2008.221
  • Posnick, J. C., Tiwana, P. S., & Costello, B. J. (2004). Treacher Collins syndrome: Comprehensive evaluation and treatment. Oral and Maxillofacial Surgery Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.coms.2004.08.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.