Zaakceptować siebie - dobry cel na dobry początek

Zaakceptować siebie - dobry cel na dobry początek

Ostatnia aktualizacja: 18 lutego, 2018

Zaakceptować siebie może każda osoba. Co więcej, powinna to zrobić. W przeciwnym razie nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. Aby jednak w pełni zaakceptować siebie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Życie płynie swoim rytmem, z każdym dniem pozostawiając nam coraz większe nabyte doświadczenie. Wiedza ta odnosi się do nas samych, do wszystkich i wszystkiego, co nas otacza.

Niektóre doświadczenia mogą być stymulujące, ciekawe, pozytywne i niezwykle ważne. One szczególnie wnoszą to, co dobre do naszego życia. Inne jednak mogą być bolesne, ponieważ nikt na tym świecie nie jest wolny od problemów, zmartwień i towarzyszącej im frustracji. Kiedy nie jesteśmy w stanie się z tym pogodzić, dochodzi do wytworzenia się w nas lęku, braku zaufania, a nawet pesymizmu. Zaczynamy się obwiniać.

Jeśli taka sytuacja ma miejsce również w Twoim życiu, koniecznie musisz pogodzić się z własną osobą. Innymi słowy musisz dowiedzieć się kim w głębi duszy jesteś i w pełni zaakceptować siebie taką osobą, jaką w rzeczywistości jesteś.

“Nikt nie może czuć się dobrze, jeśli nie udało mu się zaakceptować siebie w pełni”

-Mark Twain-

Jednym z powszechnie stosowanych narzędzi terapeutycznych, które przynoszą bardzo dobre rezultaty jest obserwacja połączona z wysokim stopniem pobłażliwości. Nie jest to łatwe, ale na pewno bardzo ważne, aby nauczyć się akceptować własne ograniczenia, a także to, co stanowi, że jesteśmy odrębni i różnimy się od pozostałych osób. Nie musimy być ze sobą zbyt surowi, nie powinniśmy uważać, że nasza osobowość jest zła.

Zaakceptować siebie – na początek spójrz w lustro

Prawdopodobnie kiedy staniemy na przeciw swojego lustrzanego odbicia w pierwszej chwili nie spodoba nam się to, co zobaczymy. Przynajmniej w pewnej części. Być może mamy tendencję do nadmiernego krytykowania samych siebie i widzimy się zawsze w negatywnych barwach.

Wielokrotnie nawet nie patrzymy na siebie w sposób neutralny, ale porównujemy się z wyobrażeniem, które zamieszkuje nasz umysł. Właśnie dlatego na dobry początek musimy nauczyć się patrzeć na siebie ze spokojem, z uwagą, z czułością. Powinniśmy w pełni zaakceptować siebie i to kim jesteśmy. Pomoże nam w tym podziwianie naszego ciała. Jest ono jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowa.

Innym dobrym pomysłem jest spoglądanie na swoje lustrzane odbicie z punktu widzenia naszego wewnętrznego świata. Właśnie w nim znajdują się nasze zdolności i ograniczenia, takie, które występują u wielu innych ludzi. W ten sposób uda się nam w pełni zaakceptować siebie wraz z wszystkimi tymi cechami. Zaakceptujemy pamiętając, że wszystkich bez wyjątku wypełnia niedoskonałość.

To bardzo ważne zagadnienie, ponieważ jeśli nie potrafimy zaakceptować siebie, nie będziemy też w stanie akceptować innych. Kluczową cechą tych, którzy w pełni się akceptują jest to, że doceniają również innych. Kto natomiast toczy wewnętrzną walkę z samym sobą, projektuje ten konflikt na innych i nie może się w pełni pokojowymi relacjami z otoczeniem.

Nie trzeba wybierać się do Tybetu, aby odnaleźć siebie w ciszy, spokoju i koncentracji. Aby w pełni zaakceptować siebie na początek trzeba z głębi duszy chcieć to zrobić. Musimy w pełni poznać samych siebie, dowiedzieć się kim tak naprawdę jesteśmy. Następnie powinniśmy spojrzeć na siebie z perspektywy dobroci i zrozumienia.

Wybaczaj sobie popełniane błędy

Czasem nie jesteśmy w stanie zaakceptować siebie w pełni, ponieważ nie pozwala nam na to stale towarzyszące nam poczucie winy. Nie postrzegamy błędów jako wspólnej rzeczywistości wszystkich żyjących ludzi. Wręcz przeciwnie, zadręczamy się, ganimy, surowo oceniamy, czego rezultatem jest to, że popełniane błędy stają się dla nas stałym wyrzutem sumienia, który zawsze nam towarzyszy.

Nie potrafimy przebaczyć sobie popełnianych błędów, przez co zachowujemy się zupełnie tak jakbyśmy byli swoim własnym wrogiem.

Co jednak ciekawe każdy człowiek posiada wątpliwości na temat swojej własnej osoby. Z tego powodu tak ważne jest odkrycie własnego sposobu na identyfikowanie się z własnymi przemyśleniami. Koniecznie trzeba odnaleźć źródło negatywnego i autodestrukcyjnego zarazem sposobu myślenia. Przezwyciężenie takich myśli sprawi, że odzyskasz wolność.

Chłopak - poczucie winy

To nieistotne jak bardzo zmierzasz do perfekcji. Natura ludzka odznacza się tym, że popełniamy błędy, czy tego chcemy, czy nie. Być może właśnie to czyni nas jeszcze bardziej atrakcyjnymi, ponieważ każdego dnia odczuwamy konieczność zmiany czegoś na lepsze.

W podobny sposób zaakceptowanie własnych ograniczeń stanowi bardzo istotny krok na drodze ku dojrzałości i mądrości. Co więcej: tworzy podstawę do bezpośredniego doświadczania, na której każdy człowiek żyje na swój własny sposób.

Uczciwe podejście do własnej osoby

Kiedy działamy niezgodnie z tym, co w rzeczywistości odczuwamy, nasze ciało się wyraża. W rzeczywistości możemy się zamienić w samoistną przyczynę powstających w nas chorób.

Tak więc działając w ten sposób nie tylko robimy coś wbrew sobie, ale również tracimy łączność z równowagą, która istnieje we wszechświecie. Pomyśl, że wiele chorób, z którymi ludzie borykają się każdego dnia znajduje podstawę w emocjach i prawie wszystkie mają związek z autoakceptacją i miłością własną.

Wręcz przeciwnie do tego, jak może to wyglądać, czasem nie potrafimy zaakceptować siebie w pełni, ponieważ odczuwamy potężną wewnętrzną pustkę. Jedni nazywają to “narcyzmem“. Nie jest dla nas najważniejsze to, by być sobą, ale raczej to, by byś lepszym od innych. To jeden z powodów, dla których nie potrafimy zaakceptować popełnianych błędów.

Mężczyzna - narcyz

Zrozum zatem, że błędy to nie element nieuchronnie przybliżający nas do porażki. To raczej element nabywanego przez nas doświadczenia. Największą pomyłką jest natomiast żałowanie popełnionych wcześniej błędów. Stanowią one coś, co zawsze można w jakiś sposób zrekompensować. Wszystko to stanowi część zmieniającej się świadomości, którą trzeba rozszerzać aby w pełni zaakceptować nasze ograniczenia.

Podstawą wszystkiego jest zaakceptować siebie w pełni i dać sobie szansę stać się tym, kim w rzeczywistości jesteś.

Zdjęcia z WikiHow


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.