Ślepe plamki - jak zidentyfikować je w miłości

Ślepe plamki - jak zidentyfikować je w miłości
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czasami robimy to, gdy rzucamy się w nieznane z zamkniętymi oczami i otwartymi sercami, pragnąc kochać i być kochanymi. Bywa, że wszystko idzie dobrze… ale może być też odwrotnie. To nasze ślepe plamki są tego powodem. Utknęliśmy w naszym oszustwie jak ofiara w pajęczej sieci.

Aby zrozumieć, czym są te ślepe plamki, zaczniemy od szybkiego eksperymentu. Zamknij oczy na kilka sekund, otwórz je i wyjrzyj przez okno. Pozwól, by światło słoneczne padało na twoją twarz jeszcze przez kilka sekund.

Teraz skoncentruj wzrok na innym miejscu. Nie zauważysz tego, ale w twoich neuronach są fotoreceptory, maleńkie komórki nerwowe, które wychwytują światło i wysyłają informacje do twojego mózgu niemal natychmiast.

Zaprzeczanie jest praktyczne, szlachetne i wierne, gdy działa jako przejście do nowej akceptacji.

-Ortega y Gasset-

Ale istnieje także część twojej siatkówki, gdzie nie ma fotoreceptorów; nazywa się je ślepymi plamkami. Ponieważ oko nie rejestruje żadnych obrazów, normalnie dzieje się tak, że widzimy świat z małymi białymi fragmentami, które pochodzą z tych martwych punktów. Ale to, co widzimy, nie traci żadnych szczegółów. Jest doskonałe, cudowne, ponieważ pokazuje nam wszystkie odcienie czyjejś twarzy lub piękny krajobraz…

Ale jak to możliwe? Jeśli istnieje ta pusta przestrzeń, ślepa plamka w naszej siatkówce, jak możemy tak wyraźnie widzieć świat? Odpowiedź jest zarówno prosta, jak niepokojąca: nasze mózgi “wypełniają” puste miejsca.

Choć może to zabrzmieć dziwnie, to samo dzieje się w sferze psychologicznej. Są rzeczy wokół nas, których nie widzimy. Są to puste przestrzenie, zazwyczaj negatywne fakty, które znikają na horyzoncie naszych świadomych umysłów.

Po raz kolejny mózg przejmuje kontrolę i filtruje otrzymywane informacje. Dlatego twoje negatywne postrzeganie zostaje przytępione. W związku z tym mózg opuszcza zasłonę dla złagodzenia ciosu rozczarowania. Ta wspaniała sztuka samooszustwa jest szczególnie powszechna w świecie miłości i związków.

Cierpiąca para.

Ślepe plamki lub nasza niechęć do akceptowania rzeczy, jakimi są

“Moja dziewczyna nie kontroluje mnie ani nie jest zazdrosna. Po prostu się o mnie martwi, ponieważ tak bardzo mnie kocha.” “Nie, nie zerwaliśmy ze sobą. Po prostu naprawdę jest zestresowany pracą i potrzebuje przerwy. Ma wiele rzeczy na głowie, więc rozumiem… ale nie dzieje sie nic złego, kochamy się tak samo jak zawsze.”

Ślepe plamki to łodzie ratunkowe dla ludzi, którzy przylgnęli do nich, aby utrzymać się na powierzchni. Bo ludzka sztuka oszukiwania samego siebie jest jedną z naszych najbardziej wyrafinowanych strategii. Używamy jej do tłumienia stresu. Do tej pożogi wrzucamy nasze zmartwienia.

Ta mentalna mgiełka stworzona przez ślepe plamki ustanawia strategie ruchu, od klasycznej negacji poprzez racjonalizację, aż do selektywnej uwagi, gdzie skupiasz się tylko na tym, na czym chcesz, ignorując resztę.

Poeta Antonio Machado miał rację, kiedy powiedział, że jest coś gorszego niż zobaczenie ciemnej strony rzeczywistości: nie dostrzeganie jej wcale. Bardzo często robimy to, gdy obawiamy się wielkiego labiryntu miłości. Uważamy, że lepiej “nie dostrzegać” tego, kogo kochamy, niż “stracić” go.

Mężczyzna i więzy z kwiatów.

Jak zapewnić światło ślepym plamkom

Robert Trivers jest socjobiologiem i antropologiem, znanym z pracy nad samooszukiwaniem. Według niego, ta dobrze dostrojona strategia, która jest tak powszechna w ludziach, jest o wiele bardziej wyrafinowana niż zwykłe kłamstwo. Oznacza to, że akt okłamywania siebie ma znacznie głębszą i delikatniejszą strukturę.

Ponadto, kiedy uda ci się wysłać dowody do nieświadomego umysłu i okłamać świadomy umysł, koszt poznawczy jest ogromny. Staniesz się swoją własną ofiarą.

“Kłamstwo nie miałoby sensu, gdyby prawda nie była uważana za niebezpieczną”

-Alfred Adler-

Jeśli zastanawiasz się, jak zapewnić światło ślepym plamkom, odpowiedź brzmi – będzie to bardzo trudne. Kiedy staramy się otworzyć oczy kogoś, kto jest zakochany, prawdopodobnie zareaguje zaprzeczając wszystkiemu.

Dlatego najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, zanim wpadniesz w tę samą pułapkę, jeśli czujesz, że masz problemy z uczciwością, poczuciem własnej wartości i oceną samego siebie, postaraj się zwracać uwagę na najczęstsze ślepe plamki w związkach.

  • Nie należy wpadać w najpowszechniejszą w każdym związku ślepą plamkę: idealizację.
  • Musisz zobaczyć drugą osobę taką, jaką jest, bez znieczulenia i sztucznych środków słodzących. Nie powinieneś bagatelizować tego, co ci się nie podoba, lub przeceniać rzeczy, które robisz, żeby poczuć się lepiej. Wszystko to doprowadzi do nieporozumień i zrani drugą osobę.
  • Nie zniekształcaj rzeczywistości, przekształcając swoje pomysły w takie, które nie pasują do twojego otoczenia, myśli i uczuć.
  • Nie odkładaj dzisiejszego rozczarowania na jutro.
Kobieta i las w tle.

Jak kiedyś powiedział Albert Camus, “prawda, jak światło, oślepia. Z drugiej strony, kłamstwo jest pięknym mrokiem, który wzmacnia każdy obiekt…”. Nie żyj więc w mroku, bo w ten sposób po prostu odkładasz ból na później. Zamiast tego miej odwagę otworzyć oczy na prawdę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.