Zaburzenia neurologiczne - 3 ciekawe przykłady

Zaburzenia neurologiczne - 3 ciekawe przykłady

Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia, 2019

Wszelkie zaburzenia neurologiczne są związane z układem nerwowym. Mózg to złożony narząd odpowiedzialny za większość naszych zachowań, ale jest także domem naszych myśli i emocji.

Badanie biologii mózgu jest istotną częścią zrozumienia procesów poznawczych.

Jednak jego złożoność oraz wszystkie związane z tym trudności metodologiczne znacznie utrudniają naukowcom badanie systemu nerwowego. Zaburzenia neurologiczne dają możliwość zrozumienia skomplikowanych procesów zachodzących w mózgu.

Zazwyczaj uszkodzenie układu nerwowego wywiera znaczący wpływ na nasze zachowanie. Jeśli połączymy te konsekwencje z konkretnymi obszarami, które zostały dotknięte, możemy zlokalizować określone funkcje i procesy.

W związku z tym, musimy być ostrożni, gdyż ludzie cierpiący na zaburzenia neurologiczne wymagają specjalnych warunków. Warunki te mogą powodować odchylenia i “zanieczyszczać” wnioski.

Przykłady takich odchyleń można zaobserwować u osób, których mózg został uszkodzony w kilku obszarach lub które przyjmują leki ze skutkami ubocznymi.

W tym artykule będzie mowa o trzech nietypowych zaburzeniach neurologicznych. Wyjaśnimy czym jest ślepota, zespół nieuwagi stronnej i zespół rozdwojonego mózgu.

Zaburzenia neurologiczne – ślepowidzenie

Wyobraź sobie, że jesteś w pokoju z kimś, kto niedawno przeżył wypadek i doznał uszkodzenia mózgu. Mówi Ci, że absolutnie nic nie widzi. Jest teraz ślepy. Ale coś jest nie tak: jego oczy wciąż podążają za Tobą. Więc podejmujesz decyzję, że trzeba coś sprawdzić.

Mózg człowieka

Kiedy prosisz tę osobę, aby złapała pewien przedmiot, wyciąga rękę i chwyta ją tak, jakby go widziała. I to jeszcze nie koniec. Jeśli poprosisz ją, by zgadła, ile pokazujesz palców, zgaduje bezbłędnie. Nie wygląda na to, żeby po prostu zgadywała. Jak to jest możliwe?

Takie osoby rzeczywiście widzą wszystko wokół siebie, ale ciągle mówią, że są ślepi. Czy oznacza to, że ​​kłamią? Odpowiedź brzmi “nie”.

Problem polega na tym, że nie są w stanie zrozumieć tego, co widzą. Nieświadomie przetwarzają bodźce wizualne, ale “wyskakuje” błąd i dane te nie są wysyłane do świadomego umysłu.

Ślepowidzenie z pewnością należy do kategorii “najciekawsze istniejące zaburzenia neurologiczne”. Ludzie cierpiący na to zaburzenie są żywym dowodem, że niektóre procesy mózgowe nie wymagają interwencji naszego świadomego umysłu.

Zespół zaniedbywania lub zespół nieuwagi stronnej

Zespół nieuwagi stronnej to kolejne schorzenie na liście “zaburzenia neurologiczne uwagi”, podobnie jak ślepowidzenie. Jest ono związane z uszkodzeniem prawej kory przedczołowej lub PFC.

Jednym kluczem do zrozumienia tego jest to, że lewa kora przedczołowa, czyli lPFC, jest odpowiedzialna za uwagę prawej części pola widzenia.

Podobnie, rPFC odpowiada za uwagę lewej części pola widzenia. Tak więc, uszkodzenie prawej kory przedczołowej pozostawia osobę z brakiem uwagi lewostronnej.

Ale jakie mogą być konsekwencje niemożności dostrzegania czegokolwiek po jednej stronie swojego pola widzenia? Cóż, byłbyś w stanie widzieć jedynie prawą stronę każdej rzeczy.

Jadłbyś tylko z prawej strony talerza, nakładałbyś makijaż tylko na połowę twarzy i rysowałbyś tylko prawą połowę przedmiotów. Najbardziej niewiarygodną częścią tego zaburzenia jest to, że nie zdajesz sobie sprawy, że masz w ogóle jakikolwiek problem.

Wszystko wydaje się być normalne i spójne.

Inną interesującą rzeczą jest to, że ta choroba wpływa nie tylko na to, co pobierają Twoje oczy. Wpływa także na Twoją wyobraźnię. Powiedzmy, że masz wyobrazić sobie siebie na placu w Mediolanie i opisać tę scenę.

Wymieniłbyś tylko rzeczy znajdujące się po prawej stronie. Ale gdyby ktoś poprosił Cię o odwrócenie się, nie byłbyś w stanie wspomnieć o obiektach, które były wcześniej po Twojej prawej stronie: teraz znajdują się po lewej stronie.

Więc teraz opisałbyś rzeczy, których nie mogłeś dostrzec, gdy stałeś odwrócony w przeciwną stronę.

Półkule mózgu

Zespół rozdwojonego mózgu

Naszym ostatnim zaburzeniem, które można śmiało wpisać na listę “najbardziej fascynujące istniejące zaburzenia neurologiczne”, jest zespół rozszczepienia mózgu: rozszczepione półkule. Przypadki takie stwierdzano po nieudanym zabiegu zwanym kalozotomia.

Ten zabieg wiąże się z przecięciem ciała modzelowatego, które jest największą strukturą między dwiema półkulami. Innymi słowy, chirurg rozłącza dwie połówki mózgu.

Jednym z najciekawszych symptomów stanu rozdwojonego mózgu jest zespół obcej ręki. W tym przypadku lewa ręka pacjenta wydaje się mieć własne życie, a on z kolei nie jest w stanie powiedzieć, co ta ręka robi.

Powodem jest to, że obszar odpowiedzialny za dowolne ruchy lewej ręki znajduje się w prawej półkuli. Ale obszar odpowiedzialny za język znajduje się już po lewej stronie.

Zespół obcej ręki pokazuje, jak każda półkula działa całkowicie samodzielnie. Od pacjentów można usłyszeć wiele śmiesznych historii na ten temat. Na przykład, pacjent czytał książkę, podczas gdy jego lewa ręka próbowała ją zamknąć.

A to dlatego, że prawa półkula nie umiała czytać, wiec się nudziła. W innym przypadku pacjent próbował lewą ręką uderzyć małżonka, starając się temu zapobiec za pomocą prawej ręki. Fascynujące zaburzenia neurologiczne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.