Co Twoja postawa mówi o Tobie?

Twoja postawa nie tylko odzwierciedla to, co czujesz w tej chwili, ale także Twoje nastawienie do tego, co dzieje się wokół Ciebie. Dowiedz się tutaj, co możesz projektować poprzez swój niewerbalny język.
Co Twoja postawa mówi o Tobie?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Język niewerbalny odgrywa ważną rolę w komunikacji. Gesty i pozy używane w trakcie rozmowy pomagają uchwycić nastroje, osądy i intencje rozmówcy, nawet jeśli tylko na poziomie nieświadomym. Jednak informacje, które otrzymujesz w ten sposób, mogą wykraczać poza dany moment i pokazać, jaka naprawdę jest dana osoba. Jeśli chcesz wiedzieć, co Twoja postawa mówi o Tobie, czytaj dalej!

Nie można zaprzeczyć, że Twoje ciało w dość wierny sposób odzwierciedla Twoje stany psychiczne. Wielu terapeutów polega na mowie ciała, aby zrozumieć i pracować nad dyskomfortem swoich klientów.

Niemniej jednak zazwyczaj nie zwracasz uwagi na ten aspekt swojego zachowania. Pamiętaj jednak, że Twoja postawa jest na tyle charakterystyczna, że Twoi bliscy mogą Cię rozpoznać z daleka, patrząc na nią. Czy wiesz, co projektujesz za pomocą mowy ciała?

Twoje emocje są zakotwiczone w Twoim ciele

Łatwo zauważyć, jak język niewerbalny zmienia się w zależności od naszych emocji. Na przykład, kiedy jesteś szczęśliwy, jesteś otwarty i zrelaksowany. Z drugiej strony kurczysz się i wycofujesz w obliczu strachu lub smutku.

Tak jak te przejściowe stany znajdują odzwierciedlenie w Twoim ciele, tak kiedy przyzwyczaisz się do pewnych typów emocji, będą one kształtować Twoją postawę. Na przykład osobę nieśmiałą i ekstrawertyczną można odróżnić na pierwszy rzut oka, tak jak można odróżnić osobę sztywną od elastycznej lub osobę pewną siebie od lękliwej.

Nie wiedząc naprawdę, dlaczego, zwykle możesz wychwycić te niuanse w swoich interakcjach z innymi. Więc co tak naprawdę daje Ci te niezbędne wskazówki?

kobiety rozmawiają
Ciało działa zgodnie z wyrażoną emocją.

Co Twoja postawa mówi o Tobie?

Oto niektóre elementy posturalne, które dają nam wskazówki na temat czyjejś osoby.

Rozszerzenie lub skurcz

To jeden z najbardziej widocznych i uderzających aspektów. Czy osoba wydaje się otwarta na świat lub wycofana? Ci, którzy mają dobrą samoocenę, ufają sobie i innym, mają pogodną i optymistyczną osobowość, przyjmują ekspansywne postawy. Wydaje się, że chcą przejąć więcej miejsca swoim ciałem i powitać innych we własnej przestrzeni.

Faktycznie – ci, którzy „napuszają się”, robią to zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Natomiast niepewni, bojaźliwi i nieufni ludzie mają tendencję do kurczenia się, jak w akcie ochrony przed zewnętrznym światem, który uważają za wrogi.

Napięcie lub relaks

Napięcie mięśni mówi również o elastyczności danej osoby na poziomie psychologicznym. Ci, którzy przyjmują zbyt sztywne postawy, są prawdopodobnie krytyczni i wymagający zarówno wobec siebie, jak i innych. Mogą mieć trudności z otworzeniem się emocjonalnie i mają tendencję do noszenia maski przed innymi.

Zrelaksowana i nieformalna postawa oznacza osobę elastyczną, z dobrą zdolnością radzenia sobie ze stresem i taką, która zwykle pokazuje wprost, jaka jest.

Jednak nadmierny brak napięcia mięśniowego może wskazywać na wewnętrzne poczucie słabości. Ludzie, którzy doświadczyli porzucenia w przeszłości, zwykle prezentują tę typologię ciała. Wykazują potrzebę oparcia się na innych i poczucie niemożności stania na własnych nogach.

Kierunek spojrzenia

Prawdopodobnie słyszałeś, że oczy są zwierciadłem Twojej duszy. Chociaż nie można tego udowodnić, z pewnością są one oknem na Twoje emocje.

Na przykład, jeśli widzisz kogoś stale patrzącego w ziemię, możesz wywnioskować, że jest nieśmiały i niepewny. Jeśli ich spojrzenie jest wymijające, może to wskazywać na pewien strach przed wrażliwością i emocjonalnym połączeniem, a jeśli jest stałe i wyzywające, pokazuje kontrolującą, podejrzliwą i pewną siebie postawę.

Mężczyzna rozmawia ze swoją partnerką
Stałe spojrzenie wskazuje na pewność siebie, choć może być również postrzegane jako onieśmielające.

Pozycja ramion

Czy znasz osobę, której typowa postawa obejmuje pochylone ramiona i głowę i która często cierpi na bóle pleców? Prawdopodobnie jest ona wrażliwa, ma niską samoocenę i boi się, że zostanie zraniona.

Wręcz przeciwnie, ci, którzy trzymają plecy prosto, a nawet odrzucają ramiona do tyłu, wykazują odważną i często wyzywającą postawę. Mogą również mieć tendencję do obrony i nie unikać konfliktów.

Pracuj ze swoją postawą, aby wykształcić swoje nastawienie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Twoje ciało odzwierciedla Twoje nastawienie, ale jest to również relacja dwukierunkowa. Oznacza to, że przybrana postawa wpływa również na odczuwane emocje. Na przykład, czy kiedykolwiek słyszałeś, że zmuszanie się do uśmiechu może pomóc Ci poczuć się szczęśliwszym? W ten sam sposób celowa modyfikacja swojej pozycji może sprzyjać zmianie nastawienia.

Jeśli chcesz poczuć się pewniej, zacznij od wyprostowania pleców i stania prosto. Jeśli chcesz być bardziej towarzyski, ćwicz kontakt wzrokowy i wybierz otwartą postawę ciała. Lub, jeśli okaże się, że jesteś zbyt sztywny i wymagający, spróbuj przyjąć zrelaksowaną postawę. Jeśli chcesz utrzymać te zmiany w czasie, musisz być konsekwentny.

Ponadto tej inicjatywie musi towarzyszyć praca na poziomie psychologicznym, która poprowadzi Cię w kierunku Twoich celów. Uświadomienie sobie swojego ciała i wykorzystanie go jako narzędzia na swoją korzyść jest pierwszym, pomocnym krokiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carney, D. R., Cuddy, A. J., & Yap, A. J. (2010). Power posing: Brief nonverbal displays affect neuroendocrine levels and risk tolerance. Psychological Science21(10), 1363-1368. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0956797610383437
  • Coles, N. A., Larsen, J. T., & Lench, H. C. (2019). A meta-analysis of the facial feedback literature: Effects of facial feedback on emotional experience are small and variable. Psychological Bulletin145(6), 610–651. https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fbul0000194
  • Davis, F. (2010). Comunicación no verbal. Alianza Editorial.
  • Kuhnke, E. (2007). Lenguaje no verbal para dummies. Para dummies.
  • Martín, J. L. (2019). Tú habla que yo te leo. Aguilar.
  • Pease, A., y Pease, B. (2006). El lenguaje del cuerpo. Amat Editorial.
  • Pont, T. (2010). La comunicación no verbal. Editorial UOC.
  • Urpí, M. (2004). Aprender comunicación no verbal: la elocuencia del silencio. Paidós.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.