Co sprawia, że dom staje się domem?

Dlaczego w niektórych miejscach czujesz się lepiej niż w innych? A co sprawia, że dana przestrzeń stopniowo staje się Twoim domem? Czy to z powodu tego, z kim jesteś lub co cię otacza? Dowiedz się tutaj.

Twoje życie jest pełne wrażeń i doświadczeń, które nie zawsze potrafisz zdefiniować. Jedno z nich dotyczy fizycznej przestrzeni, która staje się Twoim domem. Nie ma znaczenia, czy jest Twoją własnością, czy jest to mieszkanie wynajmowane. Czasami w wyczerpującym poszukiwaniu miejsca do życia dzieje się coś niemal magicznego. Dom staje się domem.

Przekraczasz próg, rozglądasz się dookoła i nie do końca wiedząc, dlaczego, czujesz się jak w domu. “To jest to!” ogłaszasz, pewny, że będziesz szczęśliwy w tych czterech ścianach. To uczucie w połowie drogi między emocjami a intuicją, ponieważ tak naprawdę nie możesz szczegółowo określić, co sprawia, że czujesz się w ten sposób.

To samo może się zdarzyć w innych miejscach, które do Ciebie nie “należą”. Są chwile, kiedy spędzając czas w hotelu lub domu przyjaciela lub krewnego, czujesz się tak komfortowo, jak we własnym domu. To tak, jakbyś miał głębokie połączenie z tą fizyczną przestrzenią i tym, co się w niej znajduje. Jak więc wytłumaczyć te uczucia? Co sprawia, że nawet czyjś dom staje się domem?

Psychologowie środowiskowi badają relacje jednostki ze środowiskiem fizycznym, w którym żyje.

Rodzina na kanapie
Chociaż zazwyczaj Twoja rodzina tworzy Twój dom, nie zawsze ten czynnik sprawia, że uważasz dane miejsce swoje miejsce na ziemi.

Co sprawia, że dom staje się domem?

Jedno wyrażenie, które jest mniej lub bardziej uniwersalne we wszystkich językach, to „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Jednak, jak wszyscy wiemy, nie wszystkie domy są szczęśliwe i pełne uczuć. Wewnątrz każdego domu istnieje pewna dynamika, przeżycia i elementy, które decydują o samopoczuciu jego mieszkańców, a co za tym idzie o ich przywiązaniu do danego miejsca.

Luksusowa i wygodna okolica nie zawsze czyni z domu dom. Proces emocjonalnego połączenia z domem obejmuje szereg zmiennych, które psychologia środowiskowa bada od dziesięcioleci. To fascynujący temat.

University of Minnesota (USA) opublikował na swojej stronie internetowej interesujący artykuł autorstwa geografa Yi-Fu Tuana dotyczący tego, jak ludzie konstruują pojęcie „domu”. Yi-Fu Tuan twierdzi, że nasze domy to miejsca, w których pragniemy mieć jednocześnie ochronę i wolność. W tych konkretnych miejscach chronimy się od zewnątrz, czujemy się wolni i jesteśmy w stanie w pełni być sobą. Innymi słowy, możemy zdjąć naszą maskę.

Więc jakie czynniki naprawdę sprawiają, że dom staje się domem? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

To, czego najbardziej potrzebujesz od domu, to czuć się w nim bezpiecznie i czuć spełnienie.

1. Wersje siebie, które widzisz w swoim domu

To naprawdę ciekawe podejście i warto je rozważyć. Hazel Markus jest psycholożką społeczną na Uniwersytecie Stanforda (USA). Sformułowała ona teorię powiązania naszego „ja” z danym kontekstem. Na przykład, gdy patrzysz na mieszkania do wynajęcia i nagle znajdujesz takie, które Ci się podoba, ponieważ zaprojektowałeś obraz samego siebie w tej przestrzeni.

Wyobrażasz sobie, że w tym domu grasz wiele ról i jesteś tym, kim chcesz być. Wyobrażasz sobie, jak odpoczywasz, pracujesz, gotujesz i spędzasz w nim czas z rodziną i przyjaciółmi. Dzieje się tak, ponieważ Twój dom jest przestrzenią, w której rozwijasz się jako osoba we wszystkich swoich różnych wersjach.

2. Miejsce, w którym zaspokajane są Twoje potrzeby

Życie w niezdrowym domu z dużą ilością hałasu płynącego z otoczenia, w którym prawie nie ma naturalnego światła, nie zaspokoi Twoich podstawowych potrzeb. Taki kontekst wywołuje niepokój i nieszczęście. Wręcz przeciwnie, znalezienie cichego miejsca, dobrze zlokalizowanego, jasnego i przewiewnego oraz w dobrym stanie, wywołuje w Tobie zupełnie inne doznania.

Potrzebujesz scenariusza, który nazywasz domem, aby zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby, zarówno te podstawowe, jak i te związane z samorealizacją. W końcu dom to przestrzeń, w której chcesz się zatrzymać i rozwijać.

3. Miejsca, które przywołują inne domy, w których byłeś szczęśliwy

Być może to kolor ścian, widok z okien, a może nawet zapach otoczenia. Są domy, które podobnie jak ludzie przypominają nam inne domy, w których byliśmy szczęśliwi. Wszyscy mamy pewne przywiązanie do miejsc z przeszłości. Może czule wspominasz ten dom, w którym mieszkała Twoja babcia, ten, w którym mieszkałeś, gdy byłeś mały, lub ten, do którego jeździłeś na wakacje.

Czasami wystarczy docenić drobny szczegół, aby doświadczyć tego samego uczucia. To ten element, który mówi, że jesteś w bezpiecznym, stymulującym i ciepłym środowisku.

4. Twoje rzeczy również tworzą Twój dom

Twój dom nie będzie tak naprawdę „Twój”, dopóki nie zapełnisz go własnymi rzeczami. To dlatego, że przedmioty nieożywione również budują to, kim jesteś. Jesteś do nich przywiązany i pozostawiają ślad tego, kim jesteś, w fizycznym otoczeniu.

Ponadto, gdy urządzasz swój dom według własnego gustu i stylu, staje się on odzwierciedleniem Twojej tożsamości. W końcu Twój dom odzwierciedla Twój umysł, osobowość i doświadczenia. Dlatego musisz wypełnić ściany obrazami i fotografiami, półki książkami, a pokoje meblami, które Cię określają.

Dom to otoczenie, któremu nadajesz życie i charakter, dekorując go zgodnie z własną tożsamością.

Kobieta czytająca w oknie
Dom staje się domem, kiedy każda wersja Ciebie może się w nim rozwijać.

5. Twój dom jest określony przez to, kto w nim mieszka

Dom jest jak byt, który żyje własnym życiem. Dajesz mu życie w chwili, gdy staje się Twoją własnością, dbając o niego, obdarzając go uczuciem, wypełniając go swoim dobytkiem i dźwiękiem codziennego życia. Często jednak, aby przestrzeń z czterema ścianami była Twoim prawdziwym domem, potrzebujesz ludzi, których kochasz.

Twoja rodzina, przyjaciele, a nawet zwierzęta domowe są tymi, które nadają Twojemu domowi emocjonalny ślad, który czyni go naprawdę Twoim. Czasami nie ma nawet znaczenia, gdzie jesteś. Jeśli jesteś z ludźmi, których kochasz, mały domek może stać się pałacem, a apartament o powierzchni kilku metrów kwadratowych pięciogwiazdkowym hotelem.

W każdym domu to Twoje emocje malują ściany, a Twoje samopoczucie kładzie dywany. To sprawia, że naprawdę czujesz się jak w domu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hinds, Joe; Sparks, Paul (2008-06-01). “Engaging with the natural environment: The role of affective connection and identity”. Journal of Environmental Psychology. 28 (2): 109–120. doi:10.1016/j.jenvp.2007.11.001
  •  Simpson, J. A. & Rholes, W. S. (Eds.) (1998). Attachment Theory and Close Relationships. New York: Guilford Press.
  • Tuan, Yi-Fu (1977). Space and Place. Minneapolis and London: University of Minnesota Press.
Scroll to Top