Połączenia emocjonalne – miejsce spotkań

Połączenia emocjonalne – miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2021

Połączenia emocjonalne stanowią najprzyjemniejszą część świata relacji międzyludzkich. Dzięki nim możliwa jest miłość, intymność, przyjaźń czy jakikolwiek uczucie, które łączy dwoje ludzi na głębokim poziomie. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej?

Jesteśmy istotami społecznymi. Autonomicznymi i niezależnymi, ale społecznymi. Potrzebujemy drugiego człowieka i w dużej mierze od niego zależymy. Całe społeczeństwo jest tak zorganizowane. Ufamy, że lekarze zajmą się naszymi chorobami, a mechanicy naprawią nasze samochody.

Wielu rzeczy nie wiemy i wówczas próbujemy się ich nauczyć. Mamy wtedy pewność, że społeczeństwo udostępni nam zasoby i narzędzia, aby ułatwić rozwiązanie naszych problemów i zaczerpnięcie wiedzy. Jednak w związkach emocjonalnych pakt jest nieco inny.

Dzieje się tak, ponieważ w takich przypadkach płacimy innym tym samym nominałem, który otrzymujemy. W przeciwnym razie połączenia/relacje nie są płynne lub w ogólne nie powstają. Co zaskakujące, graliśmy w tę grę bardzo umiejętnie już jako małe dzieci.

Starszy brat i młodszy brat oglądają telewizję. Mały chłopiec nie jest jeszcze na tyle dorosły, by zrozumieć, co dzieje się na ekranie, ale wtóruje bratu w śmiechu lub wyrazach zdziwienia.

W jakiś autentyczny i magiczny sposób większość z nas rodzi się ze wstępnie zainstalowanym oprogramowaniem, który tylko czeka, aż warunki je uruchomią.

Wszystkiego, co wiemy o emocjach, uczą nas inni poprzez relacje.

Ramon Riera i Alibés

Puzzle

Zaufanie, intymność, miłość i relacje

Tym, co nadaje praktyczny sens emocjonalnym połączeniom, jest empatia. Relacje są polem gry, na którym potrzebna jest umiejętność stawiania się na miejscu innych. Ta zbieżność w przeżywaniu pozwala radzić sobie z emocjami, takimi jak utrata, w unikalny i indywidualny sposób, który jednak krąży wokół znanych wzorców.

Na tym polu inny staje się konkretną jednostką, do której się dostosowujemy w ten sam sposób, w jaki ona dostosowuje się do nas.

Mówimy o przestrzeni, w której zachodzi najbardziej intymna i głęboka wymiana emocjonalna, czyli o miejscu, gdzie wiele relacji rodzi się albo odwrotnie – niszczy. Z dala od emocjonalnego związku pojawia się pogarda, dystans, destrukcyjna krytyka czy obojętność.

Poza tą bańką rutyna narzuca nudę, a nawyki zamiast dawać poczucie bezpieczeństwa, służą nudzie, uczuciu, że się dusimy, pustce.

Z drugiej strony to antidotum na nienawiść i przeszkoda dla egoizmu, skrypt, który nie pozwala im rosnąć. Ponieważ właśnie w relacjach nieporozumienia czy kłótnie znajdują dla siebie przestrzeń. Tymczasem nawet różnica jest czymś cennym, czego trzeba się uczyć i na którym można budować relacje.

Dziś jednak obserwujemy stan swoistego „głodu”. Wiele osób obecnie szuka partnera jakby wybierało nową książkę: oceniając po okładce i streszczeniu. Wszyscy mamy dostęp do tego „sklepu z ludźmi” dzięki smartfonom. Mamy możliwość „pójścia na ludzkie zakupy”, jednocześnie siedząc przy stole z rodziną czy rozmawiające ze współlokatorem.

Tym samym możemy nawet poczuć z kimś wyjątkowe połączenie od pierwszego wejrzenia, ale odpuść sobie budowanie relacji w przekonaniu, że w magicznym okienku telefonu czeka na nas mnóstwo innych opcji.

Tinder - seks i technologia

Strategie tworzenia i dbania o połączenia emocjonalne

Oto kilka pomysłów, które mogą nam w tym pomóc:

  • Bądź cierpliwy. Budowanie połączenia emocjonalnego jest jak gotowanie rosołu: wymaga czasu. Często brakuje nam cierpliwości, ponieważ szczyt osiąga siedzący w nas niepokój. Te same strategie, które pomagają nam zachować spokój, pomogą nam też być bardziej cierpliwymi.
  • Zmień wymagania na prośby. Dawanie swobody pozwala dbać o emocjonalne połączenie i sprawia, że budowanie kompromisów nie jest tak trudne.
  • Chroń połączenia emocjonalne nawet w konflikcie. Zwykle aby powiedzieć, co myślisz, nie musisz krzywdzić innych. Przedstaw propozycje ulepszeń, ale nie próbuj zmieniać innych.
  • Wyjdź naprzeciw. Nikt nie ma mocy, by czytać w myślach drugiej osoby, ale czasami mamy możemy spodziewać się po niej pewnych działań. Jeśli czujesz, że twój partner mógł mieć zły dzień, możesz na przykład przygotować mu na obiad danie, które uwielbia. Samo pokazanie, że wasze połączenie istnieje, pozwala je wzmocnić.

Dbanie o to, co cenne, niezależnie jak trwałe czy też kruche by nie było, nie jest łatwym zadaniem. Połączenia emocjonalne nie są wyjątkiem. Dobra wiadomość jest taka, że zamiast przerzucać zdjęcia w lewo lub w prawo, możemy wziąć budowanie relacji w swoje ręce. Pamiętajmy, że upraszczanie jest tutaj przeciwieństwem bogacenia się.

Dlaczego więź emocjonalna ma tak duże znaczenie dla ludzi? Bo  jednym z tych doświadczeń, które pociągają nas najbardziej, jest myśl: „czujesz to co ja”.

Ramon Riera i Alibés


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.