Co możesz zrobić, jeśli masz toksyczne rodzeństwo?

Toksyczne relacje mogą wystąpić w każdym obszarze płaszczyzny społecznej, w tym w rodzinie. W tym artykule porozmawiamy o toksycznym rodzeństwie, o tym, jak rozpoznać tę szkodliwą dynamikę i co możesz zrobić, aby przed nimi uciec.
Co możesz zrobić, jeśli masz toksyczne rodzeństwo?
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 28 października, 2022

Jak zachowuje się toksyczne rodzeństwo? Czy czujesz, że Twoja relacja z rodzeństwem stała się toksyczna? Jak możesz to rozpoznać? Co więcej, jeśli rzeczywiście masz toksyczne rodzeństwo, jak powinieneś sobie z tym radzić?

Z biegiem czasu dynamika rodzeństwa ma tendencję do zmian. Przyczyny tego są różne. Upływ czasu, zmiana etapów życia, różnica wieku, zmiana ról rodzinnych i dojrzewanie każdego z członków rodziny mogą być czynnikami sprzyjającymi. W poniższym artykule porozmawiamy o relacjach między rodzeństwem i o tym, jak je poprawić.

„Myślę, że rodzina jest kluczem, a jeśli masz miłość do rodziny, to masz miłość do innych – i masz jedność jako naród”.

-Marlon Wayans-

Toksyczne relacje

Zamiast o toksycznych ludziach lepiej mówić o toksycznych związkach lub dynamice. Tego typu relacje mogą przejawiać się w każdej dziedzinie Twojego życia, z przyjaciółmi, w pracy, z partnerem lub rodziną.

Zanim porozmawiamy o toksycznym rodzeństwie, spróbujemy zdefiniować toksyczną relację. To związek, który generuje dyskomfort i cierpienie, ale nie możesz się od niego zdystansować ani go porzucić. Są to rodzaje relacji, które:

  • Wysysają Twoją energię.
  • Przynoszą Ci więcej więcej dyskomfortu niż dobrego samopoczucia.
  • Powstrzymują Cię od bycia sobą.
  • Nie wzmacniają Cię.
  • Sprawiają, że masz na ich punkcie obsesję i ostatecznie prowadzą Cię donikąd.

Czynniki ryzyka utrwalenia toksycznego związku

Czynniki ryzyka, w przeciwieństwie do przyczyn, to warunki, które sprawiają, że pojawienie się sytuacji problemowej jest bardziej prawdopodobne, ale jej bezpośrednio nie powodują. Przyjrzyjmy się niektórym czynnikom ryzyka konsolidacji toksycznego związku.

  • Deficyt umiejętności komunikacyjnych i asertywnego zachowania. Osobie z tym deficytem trudno będzie wspólnie budować rozwiązania konfliktów. Jest tak, ponieważ bycie nieasertywnym oznacza, że inni narzucają im swoje opinie.
  • Niska empatia. Osoba o niskiej empatii prawdopodobnie nie zrozumie myśli i zachowania drugiej osoby. Nie będą też brać pod uwagę stanowiska drugiej strony podczas rozwiązywania konfliktu.
  • Mały szacunek dla pomysłów innych. Może to być problematyczne, ponieważ jednostka rozumie odmienne opinie, ale uważa, że tylko jej opinia jest ważna. Dlatego nie doceniają pomysłów innych.
  • Trudności w rozwiązywaniu konfliktów. Dana osoba może upierać się przy mniej asertywnych strategiach, takich jak kłótnia lub po prostu rezygnacja i ucieczka z sytuacji. Brak rozwiązywania konfliktów może skutkować konfiguracją toksycznego związku.

Logicznie rzecz biorąc, posiadanie toksycznej relacji ze swoim partnerem (którego możesz wybrać jako część swojego życia) to nie to samo, co z członkiem rodziny (nie możesz wybrać swojej rodziny). W tym drugim przypadku może pojawić się więcej trudności, jeśli chodzi o ustalenie granic lub zachowanie dystansu. Mówiąc dokładniej, mamy na myśli toksyczne rodzeństwo. Co ich charakteryzuje?

rodzeństwo kłóci się

Toksyczne rodzeństwo

Toksyczne relacje z rodzeństwem, podobnie jak ogólnie toksyczne związki, są autodestrukcyjne. Są to relacje oparte na zawiści i zazdrości, byciu ofiarą, manipulacji i poczuciu utraty kontroli (wyuczonej bezradności).

Oczywiście nie wszyscy dogadujemy się ze swoim rodzeństwem, to nic nadzwyczajnego. Jednak gdy konflikty między Wami się powtarzają, czujesz, że nie potrafisz ustalić granic ze swoim rodzeństwem lub czujesz, że źle Cię traktują, prawdopodobnie będziesz musiał zaakceptować fakt, że możecie mieć toksyczną relację.

Czy myślisz, że masz toksyczne rodzeństwo lub że razem budujecie toksyczną dynamikę rodziny? Jak możesz dowiedzieć się, czy rzeczywiście tak jest, a jeśli tak, jak poradzić sobie z tą sytuacją? Dziś porozmawiamy przede wszystkim o niektórych znakach ostrzegawczych tego szkodliwego związku.

Oznaki ostrzegawcze toksycznej relacji z rodzeństwem

Mówiliśmy już o kilku ogólnych znakach, które mogą ostrzegać przed możliwym toksycznym związkiem. A co z konkretnym przypadkiem toksycznych relacji z rodzeństwem? Oto kilka możliwych sygnałów ostrzegawczych (nie muszą pojawiać się wszystkie na raz):

  • Twoje rodzeństwo źle Cię traktuje.
  • Regularnie się kłócicie i rzadko rozwiązujecie problem.
  • Prawie nigdy nie możecie ze sobą spokojnie rozmawiać.
  • Straciłeś dla nich szacunek.
  • Jeśli mieszkasz z nimi, czujesz się nieswojo. Nie jesteś ani spokojny, ani szczęśliwy. Wasze współistnienie może być nawet nie do zniesienia.
  • Kiedy Twój brat lub siostra pojawiają się w pobliżu, budzi się wrogość między Wami.
  • Czujesz, że nie możesz się od nich zdystansować, nawet jeśli Twoja relacja z nimi jest bolesna.
  • Ciągle się z nimi porównujesz. Ewentualnie robili to Wasi rodzice, co wywołało frustrację lub niską samoocenę.
  • Przestałeś już postrzegać ich jako rodzeństwo i postrzegasz ich jako wroga.
  • Ignorują Twoje opinie.
  • Będą próbować zmienić Twoje relacje z innymi członkami rodziny.
  • Wykorzystują Twoje słabości.
  • Nigdy nie okazują wyrzutów sumienia z powodu swoich błędów wobec Ciebie.
  • Nieustannie krytykują Cię za wszystko, co robisz.
  • Manipulują Tobą.
  • Są hipokrytami

Czy rozpoznajesz których z tych znaków? Jeśli tak, być może nadszedł czas, aby dowiedzieć się, czy masz toksyczny związek z rodzeństwem i co możesz zrobić, aby wydostać się z tej szkodliwej dla Was obojga spirali. Oto kilka pomysłów na dobry początek.

Jak się zachować w obliczu toksycznej relacji

1. Zidentyfikuj, czy Wasz związek jest toksyczny

Pierwszym krokiem będzie rozpoznanie, w jaki sposób odnosisz się i komunikujesz się z nimi, a także identyfikacja typu relacji (czy jest ona zdrowa, czy szkodliwa).

Zastanów się nad znakami ostrzegawczymi i zadaj sobie konkretne pytania. Czy moja relacja z nimi mnie wzbogaca czy mi umniejsza? Czy odbiera mi energię? Sprawia, że cierpię? Odpowiedz na te pytania, a dowiesz się, czy masz toksyczny związek z rodzeństwem. Uświadomienie sobie tej sytuacji to pierwszy krok.

2. Nie oczekuj, że się zmienią

Ludzie nie zmieniają się „tak po prostu”. Nie zmieniają się też dlatego, że tego chcesz. To nie działa w ten sposób. Jednak czasami toksyczne związki trzymają Cię w „niewoli”, ponieważ myślisz, że dana osoba może zmienić swoje zachowanie. Jest to szkodliwe, ponieważ to tylko paraliżująca nadzieja.

Musisz zaakceptować, że są tacy, jacy są, ze wszystkimi ich mocnymi i słabymi stronami. Nie oznacza to, że musisz zaakceptować ich obecność Twoim życiu lub że musisz pogodzić się z ich zachowaniem. Gdy zdasz sobie z tego sprawę, możesz przejść do następnego etapu.

3. Określ, jaką przestrzeń lub rolę chcesz im dać w swoim życiu

Wiemy, że nie jest łatwo zdystansować się od członków rodziny, ale możesz określić, jaką przestrzeń lub jaką rolę chcesz im dać w swoim życiu. Może po prostu nie możecie już być najlepszymi przyjaciółmi lub powiernikami, którymi byliście w okresie dojrzewania.

Bądź elastyczny i otwarty na zmiany. Być może Wasza relacja musi teraz pójść w drugą stronę lub znaleźć się na innym poziomie.

Kobieta myśli

4. Ustal granice i dystans: zadbaj o siebie

Ostatnią rzeczą, która Ci pomoże, jest ustalenie granic i dystansu (fizycznego i emocjonalnego) z rodzeństwem. Nie oznacza to zerwania związku, ale danie sobie nawzajem trochę przestrzeni i czasu na myślenie lub ucieczkę.

Określ, które z ich zachowań są krzywdzące i wyjaśnij im to. Masz prawo dbać o siebie i chronić się. Oznacza to również dbanie o swoją rodzinę.

Kiedy mówimy o dystansie lub ochronie siebie, nie mówimy o zakończeniu relacji lub nierozpoznawaniu własnych błędów, ale o możliwości dania sobie szansy na uzdrowienie i odbudowanie relacji rodzinnych.

„Moja rodzina jest moją siłą i słabością”.

-Aishwarya Rai Bachchan-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.