Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi - inteligentne sposoby

Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi - inteligentne sposoby
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi nigdy nie było zadaniem łatwym do wykonania. Sposób, w jaki robią to inteligentne osoby bardzo dużo ujawnia na temat ich umiejętności psychologicznych. Nie dają się oni przytłoczyć, wiedzą, jak w zdrowy sposób wytyczyć granice i są świadomi, że radzenie sobie z toksycznymi ludźmi jest warunkiem ich własnego dobrego samopoczucia a nawet zdrowia psychicznego.

Jednym z najlepszych prezentów jakie możemy zrobić sobie samym jest nauczenie się neutralizowania wpływu toksycznych ludzi w naszym życiu i radzenia sobie ze strategiami, jakie tego rodzaju osoby stosują by na nas wpłynąć.

Niektórzy specjaliści w dziedzinie socjologii i psychologii przyznają, że żyjemy w wyjątkowo “toksycznych” czasach. Jak nigdy dotąd jest nam potrzebne nabycie umiejętności jaką jest radzenie sobie z toksycznymi ludźmi. Choć może termin ten wydaje nam się już bardzo osłuchany i popularny, mimo wszystko większość z nas nie potrafi stawiać zdrowych granic.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że cechą charakterystyczną czasów, w jakich żyjemy jest wysoka niestabilność i niepewność. Gości ona nawet w najzwyklejszych dziedzinach naszego życia. W związku z tym należy podjąć stanowcze kroki mające na celu zapewnienie sobie dobrego samopoczucia i równowagi emocjonalnej.

Toksyczni ludzie stanowią realne zagrożenie

“Toksyczni ludzie nie tylko ranią innych emocjonalnie, ale też stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, często zauważa się, że gdy w danym otoczeniu jedna z osób zachowuje się w sposób toksyczny, większość obecnych tam ludzi również zaczyna wykazywać szkodliwe, cyniczne tendencje.”

Jest tak do tego stopnia, że jak wyjawiają liczne badania, najczęściej spotykanym toksycznym środowiskiem jest nasza praca. Dotyczy się to zwłaszcza miejsc, w których priorytetem jest produktywność. To tam właśnie bardzo często pojawia się brak zaufania, rywalizacja, zazdrość, zawiść, frustracja i osobiste starcia, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie i samopoczucie całego zespołu pracowników.

Jak zapewne wiesz, w każdej rodzinie również nie brak toksycznych osób. Niektórzy ludzie z powodu swojej przeszłości, osobowości bądź jakiejś konkretnej sytuacji zachowują się toksycznie w stosunku do partnera, dzieci bądź innych członków rodziny. W takim przypadku radzenie sobie z toksycznymi ludźmi jest jeszcze ważniejsze, ponieważ szkody przez nich wyrządzane sięgają znacznie głębiej, ograbiając nas z poczucia bezpieczeństwa i poczucia własnej wartości. Mamy z nimi przecież więź emocjonalną, ponieważ należą do naszych najbliższych kręgów.

Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi

Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi – jak to robią osoby inteligentne?

Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi przez ludzi inteligentnych składa się z wielu czynników. Po pierwsze i chyba najbardziej oczywiste, należy z góry założyć, że zachowanie toksycznych osób jest pozbawione logiki. Jeżeli od razu zrozumiemy ten fakt, bardzo nam to pomoże w dalszym działaniu. Będzie tak, ponieważ przestaniemy przywiązywać tak wielką wagę do zachowań i słów toksycznych osób. Zrozumiemy natomiast, że w większości przypadków mają one na celu wywołanie w innych złego samopoczucia, dyskomfortu, frustracji i negatywnych emocji.

Po drugie, istnieje pewna kwestia, o której nie wolno nam zapomnieć. Jak ujawniły badania przeprowadzone na wydziale psychologii klinicznej i biologicznej na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Niemczech, ciągłe wystawianie się na działanie tych bodźców poważnie zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu.

Zaczynamy doświadczać stresu, niepokoju, uczucia wycieńczenia i problemów z koncentracją i jasnym myśleniem. Jeżeli będziemy to mieli w pamięci, nie powstrzymamy się przed szybkim wyznaczaniem zdrowych limitów. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak inteligentne osoby radzą sobie z toksycznymi ludźmi.

Skupianie się na rozwiązaniu, a nie na problemie

Gdy w naszym otoczeniu znajduje się osoba toksyczna, żyjemy w ciągłym napięciu. To tak jakby codziennie widzieć płetwę krążącego wokół nas rekina. W jakiś sposób obecność takiej osoby wywołuje w nas napięcie, naszą uwagę przykuwa to, co mówi, co robi i czego nie robi… Staramy się w jakiś sposób ochronić przed obecnością toksycznego człowieka.

Inteligentni ludzie poszukują rozwiązań zamiast skupić się na zachowaniach toksycznych osób. Jeżeli coś ich niepokoi, reagują natychmiast.

Jak najszybsze wyznaczanie limitów

Wiemy już, że reakcja powinna nastąpić możliwie szybko. Jak jednak powinniśmy się zachować w obliczu toksycznej osoby? Cóż, jedna kwestia, o której należy wiedzieć to fakt, że czasami nie da się uciec ani wyznaczyć dystansu. 

W takim przypadku należy wyznaczyć granice, ochronne bariery. Chodzi o to, żeby osoba zdała sobie sprawę z tego, że jej czyny niosą ze sobą konsekwencje. Niech wie, że nie wszystko wolno, że pewne zachowania mogą być bolesne i negatywnie wpływają na otoczenie.

Musimy jak najszybciej dać znać toksycznej osobie, że mamy wokół siebie czerwone linie, których nie będzie wolno przekroczyć.

Kobieta wybiera między rozumem a sercem

Odpowiednie kontrolowanie i radzenie sobie z emocjami

Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi wymaga od nas pełnej świadomości naszych własnych emocji. Jeżeli odczuwasz znużenie i zmęczenie psychiczne, należy coś w tej kwestii zdziałać. Po pierwsze pamiętaj, że nikt nie ma władzy ograbiania Cię z radości ani spokoju. Po drugie, nie należy przyznawać znaczenia w naszym życiu człowiekowi, który na to nie zasługuje.

Wziąwszy pod uwagę, że bardzo często nie mamy jak ustanowić dystansu fizycznego, należy zbudować dystans uczuciowy, otworzyć swój emocjonalny parasol i chronić siebie.

Empatia poznawcza w obliczu toksycznej osoby

Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi wymaga więcej empatii poznawczej niż emocjonalnej. Co mamy na myśli? Otóż nie jest zalecane usiłować zrozumieć, dlaczego dane osoby zachowują się tak jak się zachowują oraz przez co aktualnie przechodzą. Czasami za takim zachowaniem i mechanizmami rządzącymi tą osobą ukrywa się depresja. Może to być osoba o bardzo niskim poczuciu własnej wartości, niepewna siebie lub pełna zaburzeń.

Empatia poznawcza pozwala nam zrozumieć cudzą rzeczywistość bez niepotrzebnego zanurzania się w jej emocje. Zwłaszcza to ostatnie jest konieczne w radzeniu sobie z ludźmi toksycznymi. Tak właśnie radzą sobie z nimi ludzie inteligentni, dzięki czemu oszczędzają sobie wielu szkód.

Joga na łące

Dbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie

W naszym otoczeniu może znajdować się jedna a może nawet więcej toksycznych osób. Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi być może przychodzi nam już nawet dość skutecznie. Jest jednak coś jeszcze, o czym nie możemy zapomnieć ani na chwilę – nasze własne zdrowie. W całym skupieniu na chronieniu się przed toksycznymi osobami, należy pamiętać o tym, żeby dobrze się odżywiać, odpoczywać i znajdować czas wolny tylko dla siebie.

Jeżeli nauczymy się nieco odłączać i nie myśleć o tych ludziach, pomoże nam to znacznie podnieść jakość życia. Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że wymaga to od nas odwagi – mamy przecież do czynienia z osobami będącymi mistrzami w zakładaniu na innych pułapek i drutów kolczastych… Zrób to jednak, bądź mądrym człowiekiem, który umie żyć pełnią życia mimo tych okoliczności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.