Co dzieje się z naszym ciałem, kiedy myślimy?

Gdy myślimy za dużo

Myśl może działać jak iskra zdolna do rozpalenia motywacji i pozytywnych emocji. Wszystko, co tworzymy w naszym umyśle, gdy myślimy, ma moc i może zmienić naszą rzeczywistość.

Co dzieje się z ciałem, kiedy myślimy? Czasami zaniedbujemy wpływ, jaki wszystko, co przechodzi przez nasz umysł wywiera na nasze ciało. Nie tylko można aktywować emocje, dobre samopoczucie, spokój… Stres jest kolejnym wymiarem wywołanym przez natłok naszych myśli.

Pisarz i filozof Henry David Thoreau powiedział, że jako ludzie tworzymy nasze przeznaczenie za pomocą wszystkiego, o czym myślimy. To prawda. Niewątpliwie zadziwiające jest to, że nadpobudliwa maszyneria, jaką jest mózg, jest w stanie wpływać na naszą przyszłość w każdej podejmowanej przez nas decyzji.

Ponadto determinuje również naszą równowagę fizyczną. Ponieważ ciało nie jest obce temu, co dzieje się w umyśle. Ponieważ jak myślisz, czujesz. Jest to coś, czego powinniśmy być bardziej świadomi, aby móc wpływać na nasze szczęście.

Analizujemy to w dalszej części artykułu.

Mózg i serce połączone

Oto, co dzieje się z ciałem, kiedy myślimy

Wiedza o tym, co dzieje się z ciałem, kiedy myślimy, jest tematem, który interesuje naukowców od dziesięcioleci. Co dzieje się z ciałem, kiedy myślimy? Ile energii potrzebujemy do myślenia? Czy myślimy lepiej w spoczynku lub w ruchu, na przykład podczas uprawiania sportu?

Te i inne pytania nie są pozbawione sensu i powinniśmy się nad nimi zastanowić.

Czym jest myśl i dlaczego może wpływać na organizm?

Niektórzy definiują myśl jako falę elektryczną, iskrę umysłową zdolną do generowania zmian w mózgu w celu pobudzenia jakiejś reakcji. Edward Chace Tolman, ekspert psycholog w zakresie ludzkiego poznania zwrócił uwagę na przykład, że myśl generuje zmianę, nawet jeśli nie zawsze jest ona widoczna.

Innymi słowy, wszystko, co jest wytwarzane w umyśle przez pięć lub dziesięć sekund, w jakiś sposób na nas wpłynie. Wzbudzanie większego niepokoju lub tworzenie planu, przywołanie wspomnienia i emocji itp. W istocie: każdy przepływ mentalny kształtuje i warunkuje nas.

Jeśli teraz zadamy sobie pytanie, czym naprawdę jest myśl, musimy pomyśleć o sekwencji kilku części i strukturach, które tworzą razem ten wspaniały proces.

Te struktury i elementy, które składają się na anatomię myśli mają nieuniknioną moc zmiany tego, co dzieje się w ciele. W jaki sposób? Modulowanie emocji, uwalnianie hormonów, które modyfikują zachowanie, a czasem nawet wpływanie na nasze zdrowie.

Co dzieje się z ciałem, kiedy myślimy za dużo?

Jeśli zadamy sobie pytanie, co dzieje się z ciałem, kiedy myślimy musimy wziąć pod uwagę jeden aspekt. Za każdym razem, gdy uruchamiamy „fabrykę myślenia”, zużywamy dużo energii. Nadmierne myślenie ma poważny wpływ na organizm.

Tak więc psycholog Catherine Pittman, profesor z University of Indiana, w swojej książce Rewire Your Anxious Brain zwraca uwagę na coś bardzo interesującego: prawie 50% populacji myśli zbyt dużo, a robienie tego w sposób chroniczny zwiększa stres i niepokój. Stopniowo wpływa to na nasze zdrowie.

Co więcej, większość z nas, kiedy nadmiernie myślimy, cierpi również na tak zwany paraliż analityczny. Na czym on polega?

Chodzi o to, że im więcej myślisz i się martwisz, tym mniej działasz. Poziom kortyzolu wzrasta ustępując miejsca stresowi, wyczerpaniu fizycznemu i psychicznej blokadzie. Będąc dalekim od znalezienia odpowiedzi na problem, zostajesz uwięziony w pętli ciągłego zmartwienia i bezruchu.

Mężczyzna idący w kierunku morza

Myśl powoli, a będziesz żył lepiej

Psycholog Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii wydał jakiś czas temu wyjątkową książkę: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.

W tej pracy opisuje, jak istota ludzka doszła do takiego punktu swojej ewolucji, w którym ogranicza się do działania poprzez impulsywny sposób myślenia kierujący się intuicją. I jest to automatyzm, w którym często pojawiają się uprzedzenia i błędy.

Robimy to, ponieważ kontekst, który nas otacza nas do tego zmusza. Musimy szybko reagować, zewnętrzne wymagania są liczne, bodźce nieskończone, a my jesteśmy popychani do szybkiego działania.

W krótkim okresie ten styl reakcji prowadzi nie tylko do podejmowania złych decyzji, ale także do stanów stresu i lęku i wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. To przekłada się na wyczerpanie fizyczne i psychiczne oraz zwiększone ryzyko zawału serca.

To, co dzieje się z ciałem, gdy myślimy szybko jest wysoce szkodliwe. Bardziej, jeśli uczynimy to mentalne skupienie naszym nawykiem życiowym. Konieczne jest zastosowanie bardziej przemyślanego podejścia poznawczego.

Jednak jak to osiągnąć? Oto kilka wskazówek od samego Daniela Kahnemana: Chociaż przejęcie kontroli nad wszystkim, co robi umysł nie zawsze jest łatwe musimy to zrobić. To, co się w nim dzieje pośredniczy w naszym zdrowiu i szczęściu.

Weźmy stery w nasze ręce, upewnijmy się, że wszystko, co dzieje się w naszym wnętrzu jest zdrowe, produktywne i przemyślane.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Kahneman, Daniel (2013) Pensar rápido, pensar despacio. Madrid: Debolsillo