Jeśli cierpisz na chroniczną pustkę emocjonalną, oznacza to, że nigdy nie czujesz się usatysfakcjonowany. Ciągle czujesz, jakby zalawało Cię poczucie pustki. „Utknąłem w rutynie, każdy dzień jest taki sam. Nic mnie nie motywuje, więc po prostu nic nie robię. Nie czuję się dobrze ani źle, nie jestem szczęśliwy ani smutny. Życie mnie omija. Czuję pustkę w środku”. Są to rzeczy, prawdopodobnie pojawiają się w Twojej głowie, jeśli cierpisz na chroniczną pustkę emocjonalną. Czujesz się pusty i apatyczny. Nie masz nawet ochoty wstawać z łóżka.
Poczucie pustki jest jednym z najgorszych, jakich możesz doświadczyć. Co więcej, męczące może być to, że nic Cię nie satysfakcjonuje ani nie motywuje. Wiele osób doświadcza tego uczucia w pewnym momencie swojego życia. Jeśli jednak staje się to Twoim zwykłym stanem emocjonalnym, powinieneś być zaalarmowany. Bo to oznacza, że coś jest nie tak. Co więcej, możesz potrzebować profesjonalnej pomocy, aby to przezwyciężyć.
„Życie nigdy nie staje się nie do zniesienia z powodu okoliczności, ale tylko z powodu braku sensu i celu”.
-Wiktor Frankl-
Chroniczna pustka emocjonalna
Uczucie tego rodzaju nudy, pustki i apatii może oznaczać, że będziesz próbować wypełnić pustkę działaniami, które powstrzymają Cię przed nadmiernym myśleniem. Lub możesz wybrać przebywanie z bardzo emocjonalnymi ludźmi, aby spróbować wypełnić tę pustkę, którą czujesz.
Niektórzy ludzie znajdują pocieszenie w substancjach uzależniających, takich jak narkotyki lub alkohol, lub w kompulsywnym jedzeniu.
Jeśli nie zajmiesz się swoją egzystencjalną pustką, prawdopodobnie odkryjesz, że próbujesz ją wypełnić wszystkim, co sprawia, że odczuwasz jakąś silną emocję.
Jednak żadne z tych rozwiązań nie działa. To tylko tymczasowe lekarstwa. Służą one jedynie wzmocnieniu poczucia wewnętrznej pustki.
W konsekwencji wciąż pochłania Cię chroniczna pustka emocjonalna. Ciągle szukasz czegoś, co Cię zadowoli – ale bez powodzenia. Czujesz, że nigdy nie jesteś szczęśliwy i zawsze potrzebujesz więcej.
Jak radzić sobie z chroniczną pustką emocjonalną
Rozpoznaj swój stan
William James, znany amerykański filozof i psycholog, powiedział, że „akceptacja tego, co się wydarzyło, jest pierwszym krokiem do przezwyciężenia konsekwencji każdego nieszczęścia”. Innymi słowy, nie odrzucaj tego, co Ci się przydarzyło, ani nie szukaj schronienia w szkodliwych zachowaniach. Zamiast tego zaakceptuj swoje poczucie pustki i zacznij szukać sensu w swoim życiu.
Pozwól sobie poczuć pustkę
Niech pustka i apatia przepłyną przez Ciebie. Jeśli czujesz się smutny, płacz. Jeśli czujesz się zdenerwowany, złość się. Pozostawienie miejsca na negatywne emocje może pomóc Ci poczuć się lepiej.
„Właściwie myślę, że smutek i ciemność mogą być bardzo piękne i uzdrawiające”.
-Duncan Szejk-
Poznaj siebie
Sokrates powiedział: „Poznaj siebie. Jak raz poznamy siebie, możemy nauczyć się o siebie dbać”. Dlatego jeśli czujesz się pusty w środku i ciągle szukasz czegoś, co Cię usatysfakcjonuje, być może będziesz musiał przestać patrzeć na zewnętrzny świat i zamiast tego zajrzeć do środka.
Zacznij się odkrywać. Czego potrzebujesz? Co czujesz? Czego chcesz? Jakie są twoje nadzieje i obawy? Te pytania mogą być punktem wyjścia do samoświadomości i odnalezienia sensu w swoim życiu.
Pamiętaj, że im bardziej zadbasz o siebie i nauczysz się lepiej siebie poznawać, tym szybciej zniknie uczucie pustki. Starasz się ją wypełnić światem zewnętrznym, a być może tak naprawdę musisz to zrobić wewnątrz.
Znajdź zajęcia, które sprawią, że poczujesz się lepiej
Jeśli cierpisz na emocjonalną pustkę, możesz spróbować ją wypełnić ekstremalnymi i szkodliwymi działaniami, takimi jak nadużywanie alkoholu lub innych substancji. Jest tak, ponieważ sprawiają one, że doświadczasz silnych emocji. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, musisz poszukać pozytywnych i zdrowych zajęć, hobby i zadań. Pomogą Ci wypełnić tę pustkę. Ponadto odkryjesz rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność i które pozwolą Ci żyć w zdrowy i pozytywny sposób.
Krótko mówiąc, jak sugeruje Jorge Bucay, nie daj się ponieść pustce i apatii. Prowadzi to tylko do negatywnych sytuacji. Zamiast tego skup się na szukaniu zdrowych rozwiązań, które Ci pomogą. Bucay twierdzi: „Nie jesteśmy odpowiedzialni za nasze emocje, ale jesteśmy odpowiedzialni za to, co z nimi robimy”.
„Człowiek pierwotnie charakteryzuje się raczej „poszukiwaniem sensu” niż „poszukiwaniem siebie”.”
-Wiktor Frankl-
Chroniczna pustka emocjonalna – doceń to, co masz
Na koniec spójrz na wszystko, co masz w swoim życiu. Ponieważ kiedy skupiasz się tylko na tym, czego Ci brakuje, ignorujesz to, co masz.
Doceniaj to, co masz. Skoncentruj się na tym, co sprawia, że czujesz się dobrze. Skoncentruj się na doświadczaniu wszystkiego, do czego jesteś zdolny. Naucz się cenić wszystko w swoim życiu. Wreszcie, zawsze pamiętaj, że w tych chwilach, kiedy czujesz się zagubiony, życie zawsze ma sens, tylko musisz go odnaleźć.
„Dopóki nie docenisz siebie, nie będziesz cenił swojego czasu. Dopóki nie cenisz swojego czasu, nic z nim nie zrobisz .”
-Scott Peck-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- D’Agostino, A., Pepi, R., Monti, M. R., & Starcevic, V. (2020). The feeling of emptiness: a review of a complex subjective experience. Harvard review of psychiatry, 28(5), 287-295. https://journals.lww.com/hrpjournal/Fulltext/2020/09000/The_Feeling_of_Emptiness__A_Review_of_a_Complex.1.aspx
- Koivumaa-Honkanen, H., Koskenvuo, M., Honkanen, R. J., Viinamäki, H., Heikkilä, K., & Kaprio, J. (2004). Life dissatisfaction and subsequent work disability in an 11-year follow-up. Psychological medicine, 34(2), 221-228. https://www.cambridge.org/core/journals/psychological-medicine/article/abs/life-dissatisfaction-and-subsequent-work-disability-in-an-11year-followup/61B1546A5B545BD6270DCD986C78A85C
- Koivumaa-Honkanen, H., Honkanen, R., Viinamaeki, H., Heikkilae, K., Kaprio, J., & Koskenvuo, M. (2001). Life satisfaction and suicide: A 20-year follow-up study. American Journal of Psychiatry, 158(3), 433-439. https://ajp.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/appi.ajp.158.3.433
- Koivumaa-Honkanen, H., Honkanen, R., Viinamäki, H., et al. (2000). Self-reported life satisfaction and 20-year mortality in healthy Finnish adults. American Journal of Epidemiology, 152(10), 983-991. https://academic.oup.com/aje/article/152/10/983/55690?login=false
- Levy, S. T. (1984). Psychoanalytic perspectives on emptiness. Journal of the American Psychoanalytic Association, 32(2), 387-404. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/000306518403200207?journalCode=apaa
- O’Connell, M. (2018). Una vida valiosa. Penguin Random House Grupo Editorial Argentina. https://books.google.com.co/books?id=YNZyDwAAQBAJ&printsec=frontcover&hl=es&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false
- Rhodes, J. E., Hackney, S. J. & Smith, J. A. (2019). Emptiness, engulfment, and life struggle: an interpretative phenomenological analysis of chronic depression. Journal of Constructivist Psychology, 32(4), 390-407. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10720537.2018.1515046
- Rissanen, T., Viinamäki, H., Honkalampi, K., Lehto, S. M., Hintikka, J., Saharinen, T., & Koivumaa-Honkanen, H. (2011). Long term life dissatisfaction and subsequent major depressive disorder and poor mental health. BMC psychiatry, 11(1), 1-6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3170593/
- Simón, V. (2011). Aprender a practicar Mindfulness. Sello Editorial, S.L. https://books.google.com.co/books?id=mvP7b3aSXokC&printsec=frontcover&hl=es&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false