House: dramat medyczny z elementami psychologicznymi

Dr House, jeden z najsłynniejszych lekarzy na małym ekranie, to postać, która przywiązywała dużą wagę do aspektów psychologicznych. Dowiedz się więcej w tym artykule!
House: dramat medyczny z elementami psychologicznymi
Alberto Álamo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alberto Álamo.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

House or House MD to serial telewizyjny, który miał swoją premierę w 2004 roku. Niektórzy widzowie uważali, że jest całkiem zabawny. Jednak w przypadku innych osób pozostawił on swój ślad. Serial dobył liczne nagrody i wyróżnienia.

Bohaterem tego serialu jest doktor House, ekscentryczny lekarz, który często musi diagnozować bardzo złożone przypadki. Dlaczego jednak serial ten odniósł taki sukces? Dowiedz się poniżej.

Dr Gregory House.

Dr House

Tworzenie serialu, który obraca się wokół jednej głównej postaci, może być ryzykowne. Jeśli jednak postać ta jest spójna, ma swoje wady i jest wiarygodna, jest duża szansa, że serial odniesie sukces. Nie jest to jednak proste zadanie.

W tym przypadku osobowość dr Gregory’ego House’a została fachowo skonstruowana. Jego czarny humor, brak skrupułów i niezwykła inteligencja tworzą postać, której po prostu nie można zignorować.

Niemniej jednak atrakcyjność tej postaci ma więcej wspólnego z jego słabościami niż czymkolwiek innym. Zarówno jego inteligencja, jak i postawa pokazują, że jest prawdziwym geniuszem. Jednak nawet geniusze mają swoje ciemne strony. W tym przypadku skłonność House’a do racjonalizowania absolutnie wszystkiego utrudnia mu podejmowanie emocjonalnych decyzji. To często prowadzi do kryzysów.

Jego racjonalizacja tworzy obraz samolubnej i egoistycznej postaci, która ma tendencję do uciekania od wszelkich emocjonalnych lub romantycznych sytuacji. Dobrym podsumowaniem tego, jak dr House postrzega innych ludzi, pochodzi z jego własnego motto: „Wszyscy kłamią”.

Inną fascynującą rzeczą w nim jest to, że chodzi z laską z powodu przewlekłego bólu nóg.

Nie tyle uzdrowienie, ile zrozumienie

Postać dr House’a została zainspirowana Sherlockiem Holmesem. Ponieważ jest lekarzem, prawdopodobnie uważasz, że jego główną motywacją jest leczenie ludzi. Wydaje się jednak, że jego celem jest lepsza umiejętność rozumienia.

Rozumienia czego? Wszystkiego. Nie tylko odpowiedzi na objawy kliniczne jego pacjentów, ale także na wszystkie inne pytania, które ich dotyczą. Często znajduje odpowiedzi. Jednak rezultat ten jest daleki od uszczęśliwienia go lub dawania mu dobrego samopoczucia. Czyni go to bardziej nieszczęśliwym i pobłażliwym człowiekiem.

Możesz opisać doktora House’a jako racjonalnego radykała. Postać, której nie dotyczą procedury omijają i omijają wszelkie normy moralne. Niewiele fikcyjnych postaci mogłoby udzielić jasnej odpowiedzi na pytanie „Czy cele uświęcają środki?” W przypadku doktora House’a odpowiedź brzmi: tak. Jeśli musi okłamać pacjenta, aby wykonać test potwierdzający jego hipotezę, zrobi to bez wyrzutów sumienia.

Scena z House'a.

Wszechobecny element psychologii

House wielokrotnie, w każdym odcinku, odwołuje się do psychologii. Po pierwsze, dr House ma tendencję do rozwiązywania swoich spraw, nagle wpadając na jakiś pomysł. W kategoriach psychologicznych jest to znane jako wgląd. Odnosi się do nagłego zrozumienia problemu poprzez spojrzenie na niego z innej perspektywy.

Po drugie, House nieustannie przeprowadza behawioralne analizy awaryjne. Przypadki odnoszą się do relacji między bodźcami, wzmocnieniami i konsekwencjami. Zachodzą one w tak zwanym procesie warunkowania.

Jednak House doprowadza analizę behawioralną do skrajności. Przewiduje zachowania ludzi wokół niego i to, co zrobią za moment. Robi to automatycznie. Świadczy to o jego wysokiej aktywności poznawczej i zdolnościach dedukcyjnych.

Chociaż ten serial telewizyjny koncentruje się na medycynie, House bierze pod uwagę emocje i psychologię, aby diagnozować swoich pacjentów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.