Butelka szczęścia: jak ją zrobić i jak działa?

Butelka szczęścia: jak ją zrobić i jak działa?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Co ciekawe, jedna z najpiękniejszych rzeczy, jaką powiedziała wielka królowa suspensu Agatha Christie, nie ma nic wspólnego z tajemnicą. Pisarka  powiedziała, że „jedną z najszczęśliwszych rzeczy, które mogą się przydarzyć w życiu jest szczęśliwe dzieciństwo”. Właśnie dlatego dzisiaj przyjrzymy się technice szczęścia, która może pomóc osiągnąć szczęście każdemu, bez względu na jego wiek. Jest to prosta technika, znana jako butelka szczęścia.

Nie zawsze jest łatwo myśleć pozytywnie, szczególnie dorosłym, którzy nie robią tego zbyt często. Wydaje się, że dzieci, w całej swojej niewinności, robią to bardziej naturalnie, chcąc grać, śmiać się i dobrze się bawić. Butelka szczęścia pomaga myśleć pozytywnie zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Pozytywne nastawienie

Badania wielokrotnie dowiodły, że pozytywne nastawienie jest potężną bronią w pokonywaniu wszelkiego rodzaju przeszkód. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci rozwijały pozytywne nastawienie. Przynosi to dużą korzyść zarówno w codziennym życiu, jak i daje nadzieję na przyszłość.

„Dzieci są ratunkiem dla świata i najlepszą nadzieją na przyszłość”.
-John Fitzgerald Kennedy-

Szczęście – rodzice i dzieci

Technikę o nazwie butelka szczęścia można opisać jako grę, która ma na celu wzmocnienie lub stworzenie pozytywnego nastawienia. Większość dzieci jest pozytywnie nastawiona, jednak butelka szczęścia jest skierowana także do osób, którym tej pozytywności brakuje.

Nie wszystkie dzieci są tak nieskrępowane, jak nam się wydaje, a wiele z nich jest w stanie stawić czoła konfliktom i problemom z pozytywnym nastawieniem.

Jak działa butelka szczęścia?

Butelka szczęścia uczy ludzi, jak optymistycznie mierzyć się z problemami. Ta gra została opracowana przez słynną filozofkę, Elsę Punset.

Jest to zabawa, w którą można grać jako rodzina lub grupa. Wszyscy uczestnicy wybierają duży szklany słoik, który będzie butelką szczęścia. Słoik powinien być wyraźnie opisany, aby wszyscy go widzieli i mogli umieścić go w widocznym miejscu w domu.

Każdego dnia uczestnicy muszą napisać na kartce papieru najlepszą rzecz, jaka im się przytrafiła w ciągu ostatnich 24 godzin.

Chodzi o proste rzeczy, takie jak dobra ocena z egzaminu, smaczny posiłek, spotkanie z miłym człowiekiem lub coś, co poszło lepiej, niż się spodziewaliśmy itp.

Następnie osoba składa kartkę papieru i wkłada ją do słoika. Wierzcie lub nie, Wasz mózg zarejestruje te małe wiadomości.

Co sześć miesięcy rodzina otwiera butelkę, która do tej pory została już zapełniona kartkami. Czytają na głos wszystkie pozytywne historie, które wydarzył się do tamtej pory.

Butelka szczęście – jaki jest jej cel?

Jaki sens skrywa butelka szczęścia? To nie jest tylko ładny, dobry pomysł. Wiemy na pewno, że ludzki mózg przyswaja wiele rzeczy. Co więcej, uczy się także poprzez klasyczną metodę prób i błędów.

Być może metoda prób i błędów to podstawowa technika nauki, ale skuteczna. Działa  odkąd po raz pierwszy usiedliśmy na wysokim krześle i zaczęliśmy upuszczać zabawki na podłogę.

Wiadomo również, że pozytywne nastawienie pomaga obracać niekorzystne sytuacje w korzystne. Nie zawsze jest to łatwe, ale umożliwia przekształcenie problemów w możliwości.

Wobec tego butelka szczęścia pozwala osiągnąć następujące efekty:

  • Dzieci uczą się dostrzegać wszystkie dobre rzeczy, które przytrafiły im się każdego dnia. Czasami dzieci są bardzo impulsywne i niecierpliwe, jednocześnie wierząc, że wszystko jest okropne. Butelka szczęścia pokazuje im, że nie jest to prawidłowy sposób myślenia.
  • Uczestnicy zabawy uczą się doceniać drobne rzeczy. Pocałunek, przytulenie, miłe słowo… Wszystkim z nas ciągle przytrafiają się miłe rzeczy, ale nie zawsze mamy postawę i predyspozycje, aby je zidentyfikować. Aby je poczuć i cieszyć się nimi. Jednak wywołując ich obraz w naszym mózgu, zmieniamy nasza postawę, nie zdając sobie z tego sprawy.
  • Każda osoba, która bierze udział w tej zabawie uczy się odróżniać duże problemy od nieistotnych, zwłaszcza dzieci.
  • Butelka szczęścia to bardzo pomocna technika, ucząca wszystkich, szczególnie najmłodszych, jak odczuwać wdzięczność.
  • To także świetny sposób na poprawę komunikacji w rodzinie i grupie.
Szczęście jako złoty pył na dłoniach

Więc nie czekaj! Butelka szczęścia wprowadzona do grup, której jesteś częścią przyniesie ogromne zmiany do życia Twojego i Twoich bliskich. Stwórzmy pozytywniejszy świat.

„Najlepszym sposobem na uczynienie dzieci dobrymi jest ich uszczęśliwienie”.
Oscar Wilde


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.