Szkolne prześladowania powszechnie znane jako bullying stanowią istną zmorę dzisiejszych czasów. Oczywiście temat nie dotyczy wyłącznie szkół. Bullying stosowany jest bowiem również w pracy, za ścianami różnych znanych nam instytucji.
Powodem tego, że bullying staje się zmorą słabszych może być cokolwiek. Wystarczy, że ktoś ma młodzieńczy trądzik, czy też nie należy do najpiękniejszych w klasie. Prześladowania te przyjmują różne formy i nie zawsze wiążą się z przemocą fizyczną.
Tak jak wspomnieliśmy, przyczyn złego traktowania może być naprawdę wiele. Jednak większość z nich ma bezpośredni związek z niskim poczuciem bezpieczeństwa, a także z niskim poczuciem własnej wartości osoby prześladowanej.
Przeczytaj również podobny artykuł: Ucieczka przed niektórymi rodzinnymi i społecznymi zależnościami jest zdrowa
Do tego, że dana osoba staje się ofiarą złego traktowania przyczynia się również jego przeszłość. Jak to możliwe? Otóż różnego rodzaju traumatyczne przeżycia rzutują na jej obecne zachowanie, co w dużej mierze wyczuwają agresorzy, a następnie wykorzystują przeciw ofierze.
Jeden na dziesięciu studentów oświadcza, że padł ofiarą szkolnych prześladowań
-Save the Children-
To również sprawia, że bullying przybiera wiele różnych form. W tym artykule omówimy kilka z nich.
1. Bullying – prześladowania fizyczne
Ten rodzaj prześladowania jest najbardziej widoczny w szkołach. Polega na użyciu przez oprawcę przemocy fizycznej w celu zastraszenia ofiary i zdobycia nad nią przewagi. Za narzędzie służą mu kopniaki, popychanie, i inne formy przemocy fizycznej. Celem natomiast jest poniżanie ofiary.
Najczęściej ten rodzaj prześladowania ma miejsce w obecności licznej grupy obserwatorów, przyjaciół, którzy dodatkowo podjudzają oprawcę do wyrządzania coraz to większej szkody ofierze. Dzięki ich wsparciu oprawca rośnie w siłę, czuje się silniejszy i uważa się za lidera.
Przeczytaj również podobny artykuł: Gaslighting – najsubtelniejsza i najgroźniejsza forma przemocy
Najczęściej poniżanie nie polega na zadawaniu silnych ciosów, ale na mniej dotkliwych zaczepkach.
Podstawienie komuś nogi, popychanie, kopnięcie w stół, na którym ofiara siedzi, kradzież plecaka, czy innych drobnych przedmiotów mogą stanowić swego rodzaju krzyk o uwagę mogą wskazywać na możliwość istnienia problemu.
Przeczytaj również podobny artykuł: Cierpienie w milczeniu – ten tak bardzo ludzki nawyk
2. Prześladowania słowne
Bullying, który przybiera wspomnianą formę jest bardzo często spotykany, polega bowiem na wyzywaniu za pomocą obelżywego słownictwa. Problem polega na tym, że nie są to dziecięce przepychanki, ale dotkliwe słowa, które na dłuższą metę prowadzą do uszczerbku na poczuciu własnej wartości.
Prześladowania słowne mogę przybierać postać obelg, zastraszania, wyśmiewania się z cech płciowych, fizycznych, niedoskonałości, słabości, tików, a także z koloru skóry lub rasy.
W odpowiedzi na pytanie: “Dlaczego prześladujesz i poniżasz inną osobę z Twojej klasy?” najczęściej brzmi: “Nie wiem”, bądź: “To tylko żarty”
Padnięcie ofiarą bullyingu w wieku nastoletnim boli najbardziej, ponieważ właśnie w tym wieku człowiek jest najbardziej wyczulony na krytykę. Dlatego tak ważne jest zapobieganie temu zjawisku już u podstaw.
Wiele osób, które doznawały prześladowań słownych, musiało odbudowywać swoje poczucie własnej wartości.
Przeczytaj również podobny artykuł: Poczucie własnej wartości owocuje silną osobowością
3. Bullying socialny
To jeden z nie tak bardzo znanych rodzajów szkolnych prześladowań, do którego jednak czasem dochodzi. Wyobraź sobie, że masz ochotę zagrać razem z innymi w piłkę, ale nikt nie wybiera Cię do swojej grupy. Tłumaczą, że mają już komplet, ale wciąż wybierają innych kolegów z klasy.
Innym przykładem jest sytuacja, w której zbliżasz się do grupy kolegów, którzy właśnie oglądają zdjęcia z imprezy, na którą nikt Cię nie zaprosił. W pewien sprytnie przemyślany sposób sprawiają, że zawsze zostajesz gdzieś na boku, nie biorą Cię wcale pod uwagę w swoich zajęciach.
W rzeczywistości jesteś wykluczony z danej grupy, choć być może jeszcze wydaje Ci się, że w jakiś sposób do niej należysz. To w rzeczywistości wysublimowana, nie rzucająca się w oczy forma bullyingu. Polega na wykluczeniu z grupy.
Przeczytaj również podobny artykuł: Odrzucenie – jak wyleczyć rany, które ono pozostawia?
W rezultacie takiego traktowania ofiara traci na wartości również w swoich oczach, odczuwa emocjonalny ból, który jest bardzo trudny do pokonania. Wszyscy przecież, w większym, czy mniejszym stopniu, potrzebujemy towarzystwa.
4. Cyberbullying
Ten rodzaj szkolnych prześladowań powstał na skutek wynalezienia sieci społecznościowych. Te stanowią bardzo ważne medium komunikacyjne w przypadku większości młodych ludzi.
Właśnie za pośrednictwem sieci społecznościowych, młodzi informują innych o tym, co dzieje się w ich życiu, o swoich emocjach, uczuciach, o tym co lubią robić, a także o tym, co właśnie robią.
Przykładem cyberbullyingu może być na przykład umieszczenie czyjegoś kompromitującego zdjęcia w sieci i sprawienie, by całe środowisko danej osoby umieszczało pod nim swoje negatywne i ośmieszające komentarze.
Przeczytaj również podobny artykuł: Sexting: Internet i niebezpieczna gra
Stwierdzenia w rodzaju: “powinnaś schudnąć”, “obrzydliwe”, i tym podobne bardzo łatwo mogą doprowadzić ofiarę cyberbullyingu do przybierającego na sile powszechnego uczucia wstydu. Na skutek takich aktów osoba padająca ofiarą prześladowań czuje się zupełnie osaczona.
Aż 37 procent młodych osób w Hiszpanii cierpi z powodu cyberbullyingu.
Problem jest tym bardziej dokuczliwy, gdy w internecie nie umieszczono jakiejkolwiek fotografii, ale wybrano taką, która skompromituje daną osobę. Staje się to przedmiotem manipulacji i zastraszania w ręku agresora.
Wszystko to dzieje się za pośrednictwem prywatnych wiadomości wysyłanych od jednej osoby do drugiej. To one ostatecznie – niekontrolowane wiadomości – stają się przyczyną czyjegoś fatalnego samopoczucia i nieopisanego wstydu.
Przeczytaj również podobny artykuł: Żyj świadomie – nie spełniaj narzuconych Ci oczekiwań
5. Prześladowania fizyczne
Prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś rozmowy na ten temat. Wiele osób po prostu nie chce wierzyć w to, że wspomniany problem w rzeczywistości istnieje, i że istnieją dzieci zdolne wyrządzać krzywdę innym w tak poniżający sposób. O jakich sposobach mowa?
Problem pojawia się w formie okazywania dominacji nad innymi poprzez stosowanie przemocy fizycznej, czy ataków słownych dotyczących intymnych części ciała ofiary. Niestety dochodzi również do gwałcenia ich praw przez dotykanie ich intymnych części ciała wbrew ich woli.
Wyobraźmy sobie dziecko, które prześladuje fizycznie dziewczynkę z klasy. Być może przymusza ją do pocałunków, dotyka jej krocza, bądź przymusza do oglądania treści erotycznych.
To bez wątpienia wywoła u niej traumę i skrzywdzi ją na całe życie. W przyszłości nie obejdzie się bez trudności w związkach z innymi.
Przeczytaj również podobny artykuł: Najgłębsze rany nie są zadawane przez ostrze noża
Okłamywałem matkę, żebym nie iść do szkoły średniej, bo wiedziałem, że mogliby mnie pobić
-David, 12 lat-
Być może myślałeś, że szkolne prześladowania przejawiają się wyłącznie na jeden sposób. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje wiele sposobów na uprzykrzanie komuś życia, a większość z nich jest w dodatku mało rzucająca się w oczy. Dlatego nie zawsze widać, że ktoś pada ofiarą bullyingu.
Obecnie wiele instytucji stara się zaradzić problemowi szkolnych prześladowań. Nie są jednak w stanie usunąć źródła stale rosnącego problemu.
Świadczy o tym chociażby niedawno ujawniona informacja o 11-letnim Diego, który zanim odebrał sobie życie napisał: “Nie mogę znieść pójścia do szkoły i to jest jedyny sposób, który pozwoli mi tam nigdy więcej nie wracać”.