Sexting: Internet i niebezpieczna gra

Sexting: Internet i niebezpieczna gra

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Internet odmienił życie nas wszystkich; nie można się z tym nie zgodzić. Technologia obecna jest na każdym kroku. bez niej nie mógłbyś czytać tego artykułu!

Użytkownicy najbardziej zaznajomieni z Internetem to ludzie młodzi, połączeni całymi dniami, przesyłający zdjęcia i komentarze na portalach socjalnych, robiący “selfies” i wysyłający wiadomości na WhatsApp. Jednakże ludzie młodzi to nie jedyne “podłączone” osoby.

Z drugiej strony, Internet daje nam nowe możliwości komunikacji, spotkań i pozostania w kontakcie, do tego stopnia, że nawet niektóre pary mogą zawdzięczać mu swoje związki. Jednakże, tematem poruszonej w tym artykule dyskusji będzie coś co wykracza ponad te tematy.

Sexting – co to takiego?

Możliwe, że nie słyszałeś wcześniej o terminie “sexting”. Jest on kombinacją dwóch słów” “seks” i “texting” (z ang. wymiana wiadomości). Wiedząc to, możesz się pewnie domyślić, co ten fenomen za soba niesie.

Nie mniej jednak, nie jest to jedynie wysyłaniem wiadomości, stanowi to jedynie najmniej poważną część tej czynności. Oznacza to raczej wysyłanie seksualnych lub erotycznych zdjęć i filmików.

Oto jak to działa: on lub ona kameruje się na swoim smartfonie, tablecie lub kamerze komputerowej podczas zdejmowania ubrań, droczenia się, wykonywania sensualnych póz. W najbardziej poważnych przypadkach, samozaspokajając się lub wykonując seksualne czynności z inną osobą. Zdjęcie lub film wideo jest następnie wysyłane lub w niektórych przypadkach oglądany na żywo.

Kobieta

Pomimo, iż sexting może być czymś zabawnym dla niektórych osób, jedynie w celach flirtu i przekomarzań, może on nieść ze sobą inne, bardziej niebezpiecznych konsekwencji. Na przykład, jeśli film lub zdjęcie zostanie wysłane do kogoś kogo znamy jedynie z Internetu, osoba ta może mieć intencje inne niż tylko spędzanie w nim czasu.

Przeczytaj też: Emocjonalna niezależność – 24 cytaty

Jako trend panujący wśród nastolatków, sexting staje się szczególnie problematyczny. Jednakże, większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie on stwarza. Natomiast młodzi ludzie nie są świadomi, co może  im się przytrafić, z tego tez powodu nie stosują oni niezbędnych środków ostrożności.

Mimo, iż brzmi to jak zwyczajna gra erotyczna bądź seksualna, sexting jest czymś więcej niż tylko wysyłaniem i udostępnianie filmów i fotografii innej osobie. Pliki te z łatwością mogą zostać rozesłane do większej ilości  osób, w sposób niekontrolowany. Potencjalnie umożliwia to tysiącom ludzi wolny dostęp, niezależnie od tego, czy dana postać na zdjęciu lub filmie ich zna lub nie.

randka-w-seci

Sexting – koszty i zagrożenia

Poniżej wymienione są typowe zagrożenia związane z “sextingiem”:

  1. Utrata prywatności. Kiedy wysyłasz coś poprzez wiadomość tekstową lub Internet, tracisz nad tym kontrolę i może to skończyć w rękach jakiejkolwiek obcej osoby.
  2. Zaburzenia psychologiczne. Intymne obnażanie się przed drugą osobą (lub wieloma osobami) mogą spowodować problemy, takie jak depresja, wstyd, wykluczenie, itp.
  3. Cyberprzemoc. Co występuje gdy, na przykład, udostępniony plik wpadnie w ręce kolegów z pracy lub ze szkoły, może on zostać wykorzystany w celu poniżenia osoby, która się na nim znajduje, użyty przeciwko niej lub stać się ofiarą negatywnych komentarzy.
  4. Szantaż. Dany materiał może zost szantać wykorzystany w celach szantażu. Podmiot filmu bądź zdjęcia, może zostać zobligowany do zrobienia pewnych rzeczy lub zapłacenia, aby inni, na przykład rodzice, nauczyciele czy przyjaciele, nie stali się tego świadomymi.

Jest jednak więcej elementów ryzyka, biorąc pod uwagę to, że ci, którzy biorą udział w sextingu stają się narażeni na padnięcie ofiarą osób uzależnionych od seksu, pedofilów, lub osób seksualnie zdeprawowanych. Toteż jest wysoce koniecznym by być tak ostrożnym, jak to tylko możliwe. Nie jest to jedynie prosta gra; w grę wchodzą jednak fizyczna i psychiczna czystość młodej osoby, która jest w nią zaangażowana.

Zobacz też: Fobie seksualne – 9 najczęstszych typów

Sexting – co możesz zrobić?

Co mogą zrobić rodzice? Mogą przykładać uwagę do dzieci korzystających z urządzeń elektronicznych i rozmawiać z nimi o niebezpieczeństwach, które mogą napotkać w sieci. Mogą również być świadomi zmian w zwyczajach lub zachowaniu, które mogłyby wskazywać na jakiś problem lub sekret, itd…

Na koniec, rada dla młodych ludzi, którzy “sextują”: pamiętajcie, że nic co publikujecie na Facebooku jest prywatne, a w momencie gdy wciśniecie przycisk, nie ma już powrotu.

Sexting, z natury, nie jest szkodliwym zachowaniem, szkodliwe jednak mogą być różnego rodzaju czynniki mu towarzyszące. Wykorzystując Internet, niezwykle ważnym jest by być ostrożnym i przezornym. Bo jak to zwykle się mówi, “lepiej zapobiegać niż leczyć”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.