Odrzucenie - jak wyleczyć rany, które ono pozostawia?

Odrzucenie - jak wyleczyć rany, które ono pozostawia?

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2017

Kto nie zna tej paraliżującej obawy, z jaką wiąże się odrzucenie? Ten strach jest prawdopodobnie znany większości z nas. W wielu przypadkach może towarzyszyć nam na co dzień, a my nawet nie będziemy tego faktu świadomi.

Kwestia ta wiąże się z faktem, z którego mało kto zdaje sobie sprawę. Otóż odrzucenie tak naprawdę należy wyłącznie do nas. Tylko my mamy prawo odrzucić lub zaakceptować siebie samych.

Nikt inny nie powinien pozwolić nikomu na odrzucenie. To jest nasze niezbywalne prawo, a nie czyjeś! Nawet jeśli jesteśmy świadomi tego lęku i obawy, nie możemy zaprzeczyć lub unikać faktu takiego, że nasze poczucie własnej wartości doznaje sporego uszczerbku, gdy ktoś inny nas odrzuca.

Stajemy się wtedy bardziej podatni na wszelkiego rodzaju złe myśli i negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Możemy nawet zacząć izolować się od innych ludzi. Niekiedy także przestajemy dbać o samych siebie.

“Traktuję odrzucenie tak, jakby ktoś grał na trąbce w moim uchu.
Ten sygnał budzi mnie i nakłania mnie do działania,
zamiast mówić mi, żebym sam odszedł.”
Sylwester Stallone

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci sposób, który pozwoli nauczyć Ci się jak wyleczyć negatywne skutki, jakie niesie za sobą odrzucenie. Jest to rana, która często powoduje, że oddajesz lub rezygnujesz z tego, co wcześniej otrzymałeś.

Innymi słowy, zrobisz wszystko, co możliwe, aby zostać odrzuconym, bo podświadomie uważasz, że tak właśnie ma być. Może to brzmieć dość skomplikowanie, ale to jest mechanizm zaprogramowany przez naturę w naszej psychice.

Odrzucenie? Najpierw zadbaj o siebie

Odrzucenie w tym, czy w innym momencie życia jest zjawiskiem nieuniknionym. Jednak w większości przypadków to właśnie Ty możesz zdecydować, czy je zaakceptować, czy też nie.

Musisz być w stanie docenić i docenić siebie samego, a także zainwestować w samego siebie. Możesz kontynuować dalszą drogę w taki sposób, jaki wybierzesz na własną rękę, bez zwracania uwagi na swoje otoczenie.

Każda tak istotna zmiana w życiu jest trudna, a Ty dodatkowo może poczuć się także dosyć niepewnie. Jednak musisz w takim wypadku dokonać wyboru. Czy wolisz zaakceptować odrzucenie, czy też po prostu je „zlekceważyć”? Jesteś jedyną osobą, która może podjąć taką decyzję. Nikt nie może Ci odebrać tego prawa.

Ptaki

Odrzucenie może Cię osłabić i sprawić, że staniesz się podatny na różne dolegliwości o podłożu psychicznym, takie jak na przykład depresja. Powinieneś zatem spojrzeć na siebie i dokładnie ocenić to, kim jesteś.

Wybacz samemu sobie! Nie zawsze musi być to przecież Twoja wina. Każdy popełnia jakieś błędy, ale to nie usprawiedliwia tego, że ktoś inny Cię odrzucił.

Nigdy nie pozwól sobie na to, aby fakt tego, że zostałeś odrzucony zaowocował chęcią zemsty i poczuciem przemożnej chęci, aby tej osobie odpłacić się tą samą monetą. Jesteś wart o wiele więcej, po co zniżać się do takiego poziomu. Nie uzyskasz w ten sposób niczego pozytywnego poza dodatkowym stresem i rozdrapywaniem ran.

Odkryj samego siebie na nowo. Dzięki temu znów zaczniesz się cenić tak, jak na to zasługujesz. Pozwól sobie na w pełni zasłużone wyrazy uznania ze strony innych osób.

“Ludzie nie są w stanie zapewnić Ci ani akceptacji, ani tym bardziej wartości.
Musisz zapewnić je sobie na własną rękę.
Nie pozwól nikomu pozostawić trwałych blizn na swoim sercu.”
Bernardo Stamateas

Mów dobrze o sobie samym, doceniaj się kiedy tylko możesz

Łatwiej jest dostrzegać różne cechy i rzeczy, zarówno dobre, jak i złe, u innych ludzi. Co jednak się dzieje, kiedy dotyczy to Ciebie samego? To znaczy, że możesz w tym momencie wpaść na niewidzialną ścianę.

Zacznij zatem dobrze mówić o sobie, a także w ten sam sposób myśleć. Wystarczy zastosować się do kilku wymienionych poniżej prostych porad:

  • Zdefiniuj swoje mocne punkty.
  • Ustal, że dzisiaj jest Twój najlepszy dzień.
  • Zastanów się, w jaki wszystko, co wychodzi z Twoich własnych ust, może uzdrowić lub Cię zranić.
  • Przekształć swój wewnętrzny dialog i rozterki w coś pozytywnego.
Duch

Dzisiaj jest ten dzień i ta chwila, w której powinieneś zacząć nareszcie mówić o sobie w samych superlatywach. W ten sposób będziesz mógł przywrócić sobie swoje własne poczucie wartości. Dowiesz się, kim tak naprawdę jesteś. Każdego kolejnego dnia poczujesz się dzięki temu lepiej i lepiej.

Odrzucenie powoduje dyskomfort, niepokój, i sprawia, że czujesz się jakbyś nie był wart czegokolwiek. Ale to, co inni mówią o Tobie, czy też jak reagują na Twój widok, tak naprawdę wcale przecież Cię nie definiuje!

Pierwszym krokiem jest zwiększenie swojego własnego poczucia wartości i poprawa samooceny. Chodź z głową wysoko w chmurach, szczególnie w obliczu jakiegokolwiek odrzucenia, z jakim będziesz musiał się zmierzyć.

Daj sobie to, co najlepsze

Aby zacząć doceniać samego siebie, przede wszystkim należy zapewnić sobie wszystko co najlepsze. Kiedy jesz, staraj się wybierać najlepsze jedzenie, które najbardziej Ci smakuje. Kiedy się ubierasz, ubierz się schludnie i porządnie, w swoje ulubione ubrania.

Nie oznacza to automatycznie, że mają być najdroższe. Chodzi o to, abyś Ty się w nich czuł jak najlepiej, niezależnie od tego, czy są modne i czy mają na sobie metki prestiżowych marek, czy też nie.

Doceń siebie jeszcze bardziej, bądź dla siebie szczodry i nagradzaj się ciągle, nawet za drobne sukcesy. Powinieneś dbać o siebie. Ty jesteś przecież tą jedyną osobą, która naprawdę potrafi zadbać o Ciebie tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Aby ułatwić sobie to zadanie, zapewnij sobie możliwość otaczania się ludźmi, którzy są dla Ciebie rzeczywistym, w pełni pozytywnym bodźcem i wywierają na Ciebie korzystny wpływ.

Poszukaj towarzystwa tych osób, które dodają Twojemu życiu jakichś wartości. Unikaj tych, którzy stanowią tylko pusty dodatek, bez żadnych korzyści. Otaczaj się ludźmi, którzy zwiększają Twoje poczucie własnej wartości, a nie tymi, którzy je obniżają.

Pozytywni ludzie, którymi się otaczasz, pozwolą Ci być najlepszą wersją samego siebie. Bądź zatem tym, kim naprawdę jesteś i unikaj wszystkiego tego, czego zawsze się bałeś.

Wtedy każde odrzucenie będzie dla Ciebie po prostu zwykłym wydarzeniem, które przejdzie bez większego echa. I w żaden sposób nie będzie w stanie Cię zranić.

Kolor purpury

“Gratulacje są miłe, a akceptacja to pożyteczna rzecz.
Ale nie powinieneś postępować w taki sposób, aby za wszelką cenę szukać poklasku u innych ludzi. W ten sposób będziesz tylko niepotrzebnie oddalać się od swojego prawdziwego celu i sensu życia”.
Bernardo Stamateas

Co powinieneś zapamiętać z tego artykułu?

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, pamiętaj o tym, aby w poszukiwaniu ucieczki od problemów, z jakimi wiąże się odrzucenie i chęci uzdrowienia swoich emocjonalnych ran, nie popadać w nadmierne poszukiwanie aprobaty i uwagi u innych ludzi. W ten sposób możesz z łatwością wpędzić się w jeszcze gorsze sytuacje.

Poszukaj tylko akceptacji u samego siebie. Niech towarzystwo innych ludzi będzie stanowiło dla Ciebie wsparcie, a nie cel. W ten sposób będziesz mógł podążać do przodu po swojemu, a nie po prostu dostosować się do ich potrzeb lub oczekiwań.

Inwestowanie w siebie i docenienie siebie samego jako osoby będzie pierwszym ważnym krokiem do rozpoczęcia dbania o własną samoocenę i nastawienie.

Będzie to pierwszy krok do życia w pełni bez obawy przed wszelkimi negatywnymi skutkami, jakie niesie ze sobą odrzucenie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.