Buddyzm i jego nauki zawierają w sobie coś więcej niż esencję religii. Ich wyrafinowane i zawsze oczyszczające podejście pomaga nam pracować nad stanami umysłu i promować szczęście oparte na równowadze, wewnętrznym spokoju i pokorze. Tak więc ich wiekowe techniki oparte na medytacji, uwadze i regulacji emocjonalnej są bardzo przydatne w obecnej psychologii.
Są ludzie, którzy wiedzą więcej i ci, którzy wiedzą mniej o buddyzmie, jego tradycjach i starożytnym dziedzictwie pełnym tradycji i duchowości. Odkąd Gautama Budda ogłosił swoje nauki w szóstym wieku p.n.e. kompendium mądrości, jakim jest Buddyzm przekształcało się na wiele niedostrzegalnych sposobów tak, by w końcu dostosować się do obecnych potrzeb.
Co więcej, nie jest konieczne praktykowanie tej nie-teistycznej doktryny z rodziny dharmy, aby czerpać korzyści z jej nauk, które tak bardzo przyczyniają się do naszego osobistego wzrostu. Obecnie istnieje wiele dziedzin psychologii, które mają swoje korzenie w tym filozoficznym dziedzictwie.
Ich praktyki zostały przejęte przez część zachodniej psychologii i pośredniczą w różnych procesach, za pomocą których można ułatwić zarządzanie emocjami i opanować lub nawet zapobiec nawrotom po wygranej walce z depresją.
Znalezienie wewnętrznego spokoju poprzez buddyzm, jego praktyki i tradycje jest możliwe. Według dr Alana Wallace’a, jednego z naukowców i filozofów, który poświęcił życie na studiowanie buddyzmu i jego przydatność w medycynie klinicznej, ten rodzaj filozofii jest tym, który może nam pomóc wyłączyć nasze negatywne lub katastrofalne myśli. Dlatego jesteśmy pewni, że te cytaty mogą nam służyć pomocą.
Buddyzm do codziennego użytku
Istnieje wiele różnych książek, w których można znaleźć te małe dary mądrości, których istotę znajdziemy w tych zdaniach. Należy jednak nadmienić, że na dzień dzisiejszy nie istnieje wiele wiarygodnych odniesień biograficznych dotyczących samego Buddy, więc wszystko, co wiemy o jego osobie i jego religii, pochodzi z trzech bardzo konkretnych źródeł: vinaya, sutta-pitaka i buddhacarita z Asvaghosa.
To właśnie dzięki tym tekstom została zbudowana wielka część jego filozoficznej i duchowej doktryny. Doktryny, która dała nam te inspirujące buddyjskie cytaty.
1. Znajdź cel w swoim życiu
“Twoim celem życiowym jest znalezienie celu i poddanie się mu całym sercem”
Osoba bez celu jest jak włóczęga, która daje się prowadzić kaprysom życia. Istota ludzka musi mieć marzenia i ważne cele, dzięki którym odnajduje sens swoich dni, motywuje się do wstawania rano i energii, by codziennie pokonywać samego siebie.
2. Pracuj nad negatywnymi emocjami
“Nikt nie ukarze cię za twój gniew. To sam gniew będzie karą”
Powiedzieliśmy to na początku: jedną z największych użyteczności buddyzmu w praktyce psychoterapeutycznej jest wykrywanie i uświadamianie negatywnych myśli i emocji, które zakłócają naszą codzienną równowagę.
Niepohamowany gniew, ten, który przejmuje kontrolę nad naszym umysłem i który powoduje, że wybuchamy z byle powodu jest bezużyteczny. Co więcej, te negatywne i pełne gniewu emocje zawsze wracają do właściciela. W końcu sami sobie wyrządzamy krzywdę tracąc nawet tych, których kochamy najbardziej.
3. Tu i teraz to jedyne, co się liczy
“Nie żyj przeszłością, nie wyobrażaj sobie przyszłości, skup się na chwili obecnej”
Znaczenie skupienia się na tu i teraz jest jednym z najważniejszych przykazań Mindfulness, strategii opartej na przywiązywaniu uwagi i świadomości ściśle związanej z buddyzmem.
Wszyscy słyszeliśmy to przynajmniej raz i staramy się to robić: bardziej skupiać się na teraźniejszości. Kosztuje to jednak wiele wysiłku, ponieważ nasz styl życia opiera się na najbliższej przyszłości i na tych celach, które należy spełnić tam. To tam skupiają się wszystkie nasze zmartwienia.
Spróbujmy, oddychajmy głęboko i uspokójmy umysł: spróbujmy docenić wszystko to, co dzieje się właśnie teraz.
4. Samokontrola, klucz do szczęścia
“Zdyscyplinowany umysł przynosi szczęście”
Zdyscyplinowany umysł to taki, który potrafi ćwiczyć samokontrolę, który potrafi nadać odpowiednie priorytety. Umysł, który odstawia na bok to, co nie jest użyteczne, co nie ma znaczenia i potrafi skupiać się na pozytywnych emocjach, aby cieszyć się prawdziwym, ale i pokornym, szczęściem.
5. Przywiązanie jest źródłem cierpienia
“Źródłem cierpienia jest przywiązanie”
Szkodliwe przywiązanie, które czyni nas więźniami innych, uzależnia nas od konsumpcjonizmu lub rzeczy materialnych jest bardzo powszechne w dzisiejszym społeczeństwie.
Pozbycie się tego korzenia, który przynosi więcej cierpienia niż satysfakcji, wymaga czasu i mądrości. Nauczmy się być wolni, ćwiczyć to oderwanie by beztrosko żyć, w harmonii z własnym życiem i naszą duszą.
6. Rozumiem cię, jesteś częścią mnie, jestem z tobą
“Prawdziwa miłość rodzi się ze zrozumienia”
To kolejny z najpiękniejszych cytatów buddyzmu. Prawdziwa miłość nie opiera się na ślepej namiętności ani na wspomnianym wcześniej szkodliwym przywiązaniu. Miłość to przede wszystkim wiedzieć, jak dbać i rozumieć. Kto rozumie, ma odwagę i wolę zbliżenia się do duszy partnera, aby udowodnić, że jest obecny, że rozumie, co ten drugi czuje i myśli. Jest to bezwarunkowa zgoda, na którą wszyscy zasługujemy.
7. Ty jesteś twoim największym wrogiem
“Nawet twój najgorszy wróg nie może cię skrzywdzić tak bardzo, jak twoje własne myśli”
Naszego najgorszego wroga, najbardziej nienasyconego i niszczycielskiego nie znajdziemy wokół nas. Nie nosi butów, nie słychać jego kroków. Co więcej, jego głos jest nam bardzo dobrze znany, ponieważ to nasz głos. Jesteśmy najgorszym strażnikiem, najgorszym sędzią i najgorszym katem, tym, który odbiera nam skrzydła i który przynosi nam jedynie zmartwienia, na które nie zasługujemy.
8. Wytrwałość
“Jeśli dodasz coś małego do czegoś małego, i będziesz robił to często, wkrótce to co było małe stanie się duże”
Buddyzm daje nam ten jeden z najbardziej przydatnych zwrotów, który może nam pomóc osiągnąć nasze życiowe cele. Tak więc coś tak prostego, jak bycie stałym w naszych wysiłkach, wytrwanie w dążeniu do naszych pragnień pomimo trudności, pozwoli nam osiągnąć znacznie wyższy poziom, niż nam się wydaje.
Aby to osiągnąć, czasami wielkie czyny i wielkie wysiłki nie są konieczne; wystarczy mały drobny wysiłek każdego dnia, tak by w końcu stworzyć olbrzymią górę i trafić na jej szczyt.
9. Mówić inteligentnie
“Lepsze niż tysiąc pustych słów, jedno słowo, które przynosi pokój”
Buddyzm przypomina nam, że ludzie zwykle mają pewną wadę: nie mówią inteligentnie. Często mówimy z urazy, z frustracji lub z powodu negatywnych emocji, które powodują, że czujemy się w pułapce i wszystko to przelewamy na innych.
Unikaj języka, który obfitue w puste słowa, te, które ranią lub nie służą do tworzenia więzi. Wykorzystajmy mądre słowa, te prostsze, ale głębsze, te, które przynoszą pokój i równowagę.
Podsumowując, wiemy, że istnieje wiele innych buddyjskich zwrotów, które zasługują na tutaj na uwagę. Wielu z nas może nawet mieć swoich faworytów, jednak ci, którzy są tutaj na liście, służą nam w ściśle określonym celu: odnaleźć spokój wewnętrzny, zarządzać negatywnymi emocjami, koncentrować się na chwili obecnej.
Uczmy się z nich, uczyńmy je naszymi codziennymi chorągwiami, aby żyć w większej równowadze i bardziej szczęśliwi.