Brak witaminy B12 może powodować zaburzenia funkcji poznawczych

Niski poziom witaminy B12 może wpływać na zdrowie Twojego mózgu. Może to narazić Cię na większe ryzyko nie tylko lęku i depresji, ale także niepowodzeń poznawczych. W związku z tym mogą wystąpić objawy, takie jak utrata pamięci i płynności słownej.
Brak witaminy B12 może powodować zaburzenia funkcji poznawczych

Ostatnia aktualizacja: 05 listopada, 2021

Jeśli chodzi o zdrowie mózgu, brak witaminy B12 może dużo pozmieniać w tej kwestii. Od dawna wiemy, że obecność tej witaminy sprzyja zdrowemu funkcjonowaniu układu nerwowego. Jest również ważna przy procesie produkcji czerwonych krwinek. Jednak w ostatnich latach naukowcy odkryli, że niedobór witaminy B12 może również powodować zaburzenia poznawcze.

W dzisiejszych czasach psychiatrzy zwykle proszą swoich pacjentów o wykonanie badań krwi w celu ustalenia poziomu kobalaminy, zwanej inaczej witaminą B12. Jej niedobór wynika ze specyficznego rodzaju anemii. Powoduje również wystąpienie zaburzeń psychicznych, takich jak lęk i depresja.

Co więcej, lekarze i neurolodzy wiedzą, że wraz z wiekiem poziom tej witaminy znacznie spada, co ma negatywne skutki . Ponadto osoby przestrzegające ścisłej diety wegańskiej są również narażone na niedobór witaminy B12.

Skutki niskiego poziomu tej witaminy mogą przełożyć się na wiele różnych problemów poznawczych. Mogą to być między innymi zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją i płynnością werbalną oraz zmiany nastroju. Witamina B12 ma znaczący wpływ na zdrowie neurologiczne. Jej poziom stopniowo zmniejszania się po 40 roku życia. Jej utrata staje się jednak bardziej widoczna od 60 roku życia.

witamina b12

Witamina B12 a zdrowie mózgu

Witamina B12 występuje w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, jaja, nabiał, miód i tłuste ryby. Ponadto jest niezbędnym składnikiem zdrowego funkcjonowania ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Jest tak, ponieważ witamina ta poprawia zdrowie neuronów. Przede wszystkim syntetyzuje metioninę.

  • Metionina to aminokwas, który promuje metylację. Jest to seria reakcji biochemicznych, które są niezbędne do produkcji metioniny, syntezy DNA i RNA. Metylacja jest również ważna dla prawidłowego funkcjonowania neuroprzekaźników.
  • Bez odpowiedniego poziomu metioniny organizm nie może wykonywać najbardziej podstawowych funkcji neurologicznych.
  • Dr Dina Silva przeprowadziła badanie na Uniwersytecie w Lizbonie. Wskazało ono, że brak witaminy B12 i wzrost poziomu homocysteiny mają bezpośredni związek z rozwojem zaburzeń poznawczych u osób starszych.
  • Zaburzenia poznawcze mogą również wystąpić u osób z młodszej grupy wiekowej, jeśli nie utrzymują odpowiedniej diety.

Fizyczne i poznawcze objawy spowodowane brakiem witaminy B12

Jednym z najbardziej oczywistych objawów niedoboru witaminy B12 jest uczucie mrowienia w kończynach. Pacjenci odczuwają niewyjaśniony efekt mrowienia w dłoniach lub stopach z powodu pewnych wahań układu nerwowego.

  • Innym częstym objawem jest tachykardia. Jest tak, ponieważ niższy poziom witaminy B12 oznacza mniej komórek krwi w organizmie. Oznacza to, że serce musi pompować mocniej z powodu braku tlenu komórkowego.
  • Osoby z niedoborem witaminy B12 mogą również odczuwać bóle mięśni i drętwienie kończyn.
  • Mają też problemy z myśleniem i podejmowaniem decyzji. Jednym z najbardziej zauważalnych skutków braku tej witaminy jest niezdolność człowieka do refleksji, podejmowania decyzji oraz szybkiego i skutecznego myślenia. Wynika to z braku łączności między neuronami.
  • Osoby dotknięte niedoborem mogą również cierpieć na utratę pamięci. Objaw ten może zacząć stopniowo się pogłębiać, zaczynając od zwykłego zapominania rzeczy.
  • Ich płynność werbalna może być pomniejszona. Oznacza to, że nie są oni w stanie użyć jakiegoś konkretnego słowa, które jest na końcu ich języka.
  • Problemy z orientacją przestrzenną są również częstym objawem niedoboru witaminy B12.
niedobór witaminy b12

Utrzymanie odpowiednich poziomów

Organizm nie wytwarza witaminy B12 samodzielnie. Podobnie jest z witaminą D. Organizm nie może jej wyprodukować, ale może ją przechowywać. Z tego powodu ważne jest, aby zachować zbilansowaną i zróżnicowaną dietę.

Weganie i wegetarianie powinni zawsze skonsultować się z dietetykiem, aby dowiedzieć się, w jaki sposób mogą uzupełnić brakujące witaminy w diecie ubogiej w produkty pochodzenia zwierzęcego.

Dla tych, którzy stosują dietę, w której nie wyklucza się produktów pochodzenia zwierzęcego, poniżej przedstawiamy pokarmy o największej zawartości witaminy B12:

  • Wątroba wołowa.
  • Wołowina.
  • Małże.
  • Świeże mleko pasteryzowane.
  • Makrela.
  • Łosoś.
  • Małże.
  • Żółtko jajka.
  • Ser Brie.

Każdy powinien często sprawdzać swój poziom witaminy B12. Co więcej, suplementacji witaminy B12 nigdy nie należy przyjmować bez uprzedniego ustalenia z lekarzem, czy jest to rzeczywiście potrzebne. Lekarz powinien zawsze decydować, czy suplementacja jest niezbędna, a jeśli tak, to w jakiej dawce.

Witamina B12 jest niezwykle ważna w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. W szczególności jest to niezbędne zarówno dla dobrego samopoczucia neurologicznego, jak i poznawczego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carmel R, Green R, Rosenblatt DS, & Watkins D (2003). Update on cobalamin, folate, and homocysteine. Hematology / the Education Program of the American Society of Hematology. American Society of Hematology. Education Program, 62-81 PMID: 14633777
  • Silva, D., Albers, U., Santana, I., Vicente, M., Martins, IP, Verdelho, A.,… De-Mendonça, A. (2013). ¿Los pacientes con MCI con deficiencia de vitamina B12 tienen deficiencias cognitivas distintivas? BMC Research Notes , 6 (1). https://doi.org/10.1186/1756-0500-6-357
  • Wong, C. W. (2017). Vitamin B12 Deficiency in the Elderly. In Nutrition and Functional Foods for Healthy Aging (pp. 159–166). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-805376-8.00016-2

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.