Brak dobrego snu może sprawić, że poczujesz się samotny

Ciekawe badanie pokazuje, że istnieje wyraźna relacja łącząca brak dobrego snu i samotność. W naszym dzisiejszym artykule porozmawiamy nieco bliżej o tej interesującej zależności.

Brak dobrego snu

Brak dobrego snu i poczucie samotności to sytuacje, które są coraz częściej spotykane we współczesnym społeczeństwie. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie popularna. W Wielkiej Brytanii powstało nawet specjalne ministerstwo do spraw samotności. Brak dobrego snu stał się również nieprzyjemną codziennością dla wielu ludzi na naszej planecie.

Jest naprawdę mało prawdopodobne, aby którekolwiek z tych zjawisk było dla Ciebie czymś zupełnie nowym. Nowością w tym badaniu jest jednak to, że znaleziono związek między tymi czynnikami. Dostępne dane wydają się sugerować, że brak dobrego snu wywołuje silne poczucie samotności.

Chociaż samo badanie o tym nie mówi wprost, to jednak inne dane i wyniki pokazują, że ludzie, którzy nie radzą sobie dobrze z samotnością, często mają też problemy ze snem.

Brak dobrego snu może prowadzić do różnych emocji. Czy wiesz o tym, że niewystarczająca ilość snu wpływa na Twój nastrój? Z pewnością tak. Brak dobrego snu sprawia, że czujesz się pozbawiony motywacji i poirytowany.

Brak dobrego snu może nawet wpłynąć na zdolność kontrolowania otoczenia i podtrzymywania uwagi. Badanie, o którym dzisiaj rozmawiamy, pokazuje nam, jak wspomnieliśmy już powyżej, że brak dobrego snu może również sprawić, że poczujesz się bardziej samotny.

“Sen jest najlepszą formą medytacją.”
-Dalajlama-

Brak dobrego snu a samotność – badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley

Ciekawe badanie pokazuje, że istnieje wyraźna relacja łącząca brak dobrego snu i samotność. W naszym dzisiejszym artykule porozmawiamy nieco bliżej o tej interesującej zależności.

Neurolodzy Eti Ben-Simon i Matthew Walker z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przeprowadzili fascynujące badanie na temat związku między niewłaściwej jakości snem a samotnością. Opublikowali uzyskane przez siebie wyniki w czasopiśmie Nature Communications w 2018 roku.

Niewyspana kobieta

Wcześniejsze badanie z udziałem 140 ochotników dostarczyło początkowego zestawu informacji naukowcom. Okazało się, że po nocy pozbawionej snu uczestnicy wykazywali oznaki poczucia izolacji i nie mieli z kim porozmawiać. Ben-Simon i Walker chcieli potwierdzić i rozwinąć te ustalenia.

W tym celu poprosili 18 młodych ludzi, aby spali w domu całą noc bez przeszkód. Następnej nocy musieli z kolei nie spać całą noc przebywając w laboratorium. Aby wolontariusze nie zasnęli choćby na minutę, badacze zmuszali ich do udziału w wielu różnych zajęciach.

Następnie pokazali im film przedstawiający osobę, która szła w ich kierunku. Poprosili ochotników, aby wcisnęli przycisk, gdy czuli oni, że ta osoba jest ich zdaniem zbyt blisko. Okazało się, że uczestnicy trzymali się z daleka średnio o 15% częściej niż wtedy, gdy spali całą noc.

Brak dobrego snu i jego efekty

Naukowcy odkryli również, że brak dobrego snu wyzwala większą aktywację w obszarze mózgu związanym z zagrożeniem i niebezpieczeństwem, gdy osoba na filmie zanadto zbliżyła się do uczestników badania. Innymi słowy, uważali oni, że bliższe sąsiedztwo innej osoby może być dla nich niebezpieczne.

Badanie to wykazało również, że ochotnicy, którzy źle spali, mieli zmniejszoną aktywność w obszarach mózgu związanych z socjalizacją. Oznacza to, że czuli się mniej zmotywowani do interakcji z innymi ludźmi. Uczestnicy badania powiedzieli również, że czują się bardziej samotni.

Jak wspomniano w podsumowaniu tego badania, „chociaż wiele czynników jest związanych z izolacją społeczną i wycofaniem się z interakcji międzyludzkich, ostatnie dowody sugerują, że niewystarczająca ilość snu może być jednym z głównych kandydatów tego stanu rzeczy”.

Faza druga eksperymentu Ben-Simona i Walkera

Eti Ben-Simon i Matthew Walker przeprowadzili drugą fazę swoich badań, tym razem z udziałem 1000 ochotników. Pokazali każdemu z nich filmy wideo prezentujące 18 ochotników z pierwszej fazy eksperymentu.

Bezsenność

Każde nagranie trwało nieco ponad minutę i obejmowało po prostu jednego z uczestników badania rozmawiających na różne luźne tematy. Badacze podsunęli im następnie kwestionariusz obejmujący 10 punktów.

Połowę filmów nagrano po dobrze przespanej nocy, a drugą połowę po tym, jak wolontariusze nie spali przez całą noc. Jednak nie udostępnili tych informacji drugiej grupie wolontariuszy. Po prostu pokazali im filmy w przypadkowej kolejności. Następnie zapytali, który z ochotników wydaje się bardziej samotny.

Większość widzów zidentyfikowała tych, którzy nie spali. Powiedzieli również, że zauważyli, że ci ludzie również wydawali się pozbawieni motywacji lub byli jakoś „oziębli” pod względem towarzyskim.

Wyniki badania

W ostatniej części eksperymentu Eti Ben-Simon i Matthew Walker poprosili 1000 ochotników, aby opowiedzieli o swoich uczuciach po obejrzeniu nagrań na temat 18 początkowych uczestników badania. Uzyskane przez nich wyniki były naprawdę fascynujące. Samo obserwowanie osób, które nie spały, sprawiało, że widzowie czuli się bardziej samotni.

Badacze zwracają uwagę, że samotność też była w pewnym sensie „zaraźliwa”. Wielu uczestników stwierdziło później, że w niewytłumaczalny sposób czuli się bardziej samotni po obejrzeniu filmu przedstawiającego osobę pozbawioną snu.

Wniosek, do którego dochodzą naukowcy, jest taki, że brak dobrego snu negatywnie wpływa na Twoje zdolności i przede wszystkim chęci do socjalizacji. Wywołuje również poczucie odrzucenia ze strony innych ludzi. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy jedna dobrze przespana noc, aby wszystko to zniknęło.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

López, M. F. (2018). Cómo dormir mejor: Guía práctica para mal dormidos. EDICIONES B.

Scroll to Top