Bezsenność? Pokonaj ją dzięki odpowiedniej terapii poznawczo-behawioralnej

Bezsenność? Pokonaj ją dzięki odpowiedniej terapii poznawczo-behawioralnej

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2019

Może czujesz, że próbowałeś wszystkiego, aby pokonać bezsenność, jednak nic nie działa. Łagodna bezsenność może być frustrująca, a poważniejsze przypadki mogą być wyniszczające. Jeśli szukasz rozwiązań, leczenie psychologiczne może być znacznie bardziej skuteczne niż popularne leki na tę przypadłość. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak terapia poznawczo-behawioralna może Ci pomóc w pozbyciu się bezsenności.

Bezsenność jest częstym problemem, który bardzo często jest niewłaściwie leczony. Statystycznie około 6% dorosłej populacji cierpi na bezsenność zgodnie z definicją w Diagnostycznym i statystycznym podręczniku zaburzeń psychicznych (DSM-5). Co więcej, 12% osób cierpiących na bezsenność twierdzi, że przeszkadza to w ich dziennych zajęciach.

Bezsenność – jaka jest jej poprawna definicja?

Ogólnie rzecz biorąc jest to zaburzenie snu. Osoba cierpiąca na bezsenność ma trudności z zasypianiem i spaniem lub budzi się bardzo wcześnie rano. To zaburzenie może utrudniać normalne funkcjonowanie i ma znaczące negatywne skutki dla zdrowia.

Kobieta cierpiąca na bezsenność

Co więcej, bezsenność ma tendencję do przewidywania rozwoju wielu stanów psychicznych i medycznych. Dlatego tak ważne jest właściwe leczenie, jeśli cierpisz na bezsenność. DSM-5 stwierdza, że ​​pracownicy służby zdrowia psychicznego powinni diagnozować bezsenność w przypadkach, gdy osoba ma problemy z zasypianiem lub spaniem.

Aby zdiagnozować bezsenność, Twoje problemy ze snem muszą kolidować z Twoimi dziennymi zajęciami. Co więcej, nie powinno być innego stanu medycznego lub psychiatrycznego, który mógłby lepiej wyjaśnić problem. W związku z tym, aby zdiagnozować bezsenność pacjent musi zasypiać dłużej niż 30 minut lub budzić się po początkowym zaśnięciu. Jeśli dzieje się to co najmniej trzy noce w tygodniu przez co najmniej sześć miesięcy, osoba cierpi na bezsenność.

Pokonaj bezsenność dzięki terapii poznawczo-behawioralnej (CBT)

Liczne badania identyfikują terapię behawioralną poznawczą (CBT) jako skuteczne leczenie bezsenności. Wyniki tej terapii mogą być długotrwałe, jeśli istnieje odpowiednia kontynuacja.

Lekarze przepisują różne rodzaje leków na receptę i bez recepty. Należą do nich benzodiazepiny, niebenzodiazepinowe leki nasenne, leki przeciwdepresyjne i bez recepty, takie jak difenhydramina i doksylamina.

Niemniej jednak istnieją dowody, że pacjenci lepiej reagują na niefarmakologiczne metody leczenia bezsenności. Zabiegi te mają również bardziej długotrwałe efekty. Terapia poznawczo-behawioralna okazała się skutecznym i obiecującym leczeniem.

Terapia poznawczo-behawioralna w przypadku bezsenności jest interwencją psychologiczną mającą na celu pomoc pacjentom w zmianie niektórych zachowań, myśli i przekonań. Te myśli i przekonania pomagają utrwalić chroniczne problemy ze snem.

Ta terapia jest wyjątkowa, ponieważ skupia się na śnie. Jest stosunkowo krótka w porównaniu z innymi rodzajami psychoterapii, a pacjent odgrywa bardzo aktywną rolę w swoim leczeniu. Podstawowym celem terapii poznawczo-behawioralnej w przypadku bezsenności jest pomoc pacjentowi w spaniu i lepszym funkcjonowaniu w ciągu dnia.

Aby osiągnąć te cele, terapeuta zapewnia pacjentowi bezpośrednie wskazówki. Niemniej jednak pacjent jest odpowiedzialny za przestrzeganie zaleceń terapeutów w domu.

Jak psychologowie leczą bezsenność za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej?

Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na procesach behawioralnych i poznawczych, które powodują bezsenność. Celem jest przywrócenie tych procesów. Zabieg ma również limit czasu. Zwykle pacjent z bezsennością spotyka się ze swoim psychologiem przez sześć do ośmiu 50-minutowych sesji.

Podczas pierwszej sesji terapeuta wyjaśnia pacjentowi leczenie, a także mówi o nauce rytmu snu i rytmu okołodobowego. Pacjent przekazuje również swoje cele terapeucie. Następne trzy sesje poświęcone są leczeniu problemów ze snem pacjenta, uwagi, jaką zwracają na swoje objawy, zachowania związane z bezpieczeństwem i energię w ciągu dnia.

Mężczyzna u psychologa

Piąta, szósta i siódma sesja dotyczą takich rzeczy jak relaksacja, higiena snu, codzienne i nocne procedury itp. Wreszcie ósma sesja koncentruje się na zapobieganiu nawrotom bezsenności.

Kiedy zaczniesz terapię poznawczo-behawioralną dla swojej bezsenności z nowym terapeutą, najpierw zostaniesz oceniony. Przyjrzą się Twojej historii medycznej, a także historii Twojej bezsenności i jej ciężkości. Ta pierwsza sesja zawiera kilka elementów, które są kluczowe dla Twojego leczenia. Następnie psycholog przekaże Ci podsumowanie i układ leczenia. Porozmawia także o Twoim konkretnym przypadku i wyjaśni Ci podstawowe wzorce i procesy snu.

Ostatnią rzeczą jaką zrobisz ze swoim terapeutą podczas pierwszej sesji jest zidentyfikowanie zachowań i procesów poznawczych, które musisz leczyć, aby przezwyciężyć bezsenność. Po zakończeniu leczenia przejrzysz wszystkie techniki i narzędzia, których się nauczyłeś, aby przezwyciężyć bezsenność i zapobiegać jej nawrotom.

To może Cię zainteresować ...
Dobrze przespana noc i jej znaczenie
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Dobrze przespana noc i jej znaczenie

Nie można prowadzić zdrowego życia bez wystarczającej ilości snu. Liczne badania pokazują, że niezbyt dobrze przespana noc pozostawia niszczące sku...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.