Ból fizyczny - strategie pozwalające radzić sobie z nim

Nauka udowodniła, że sposób, w jaki każda osoba odczuwa ból fizyczny, jest zupełnie subiektywny. Z tego powodu trening umysłu jest skuteczną drogą do zwiększenia tolerancji na ból.
Ból fizyczny - strategie pozwalające radzić sobie z nim

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2020

Ból fizyczny jest częstym elementem towarzyszącym wielu chorobom. Powoduje on dodatkowe cierpienie i może stać się dużym obciążeniem. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że oprócz środków przeciwbólowych istnieją też inne strategie, których można użyć, aby łatwiej tolerować ból fizyczny. W niektórych przypadkach mogą one nawet całkowicie zastąpić medycynę.

Badania przeprowadzone w Harvard Medical School wykazały, że ból fizyczny jest ściśle związany z Twoim stanem psychicznym. Wykazały one, że sposób, w jaki odczuwasz ból, zależy w dużej mierze od Twojej osobowości, stylu życia, emocji i przeszłych doświadczeń.

Naukowcy widzieli przypadki, w których dana osoba odczuwa ból fizyczny przez pewien czas, a następnie wraca do zdrowia. Nadal jednak może ona odczuwać ból, mimo tego, że jest „wyleczona”. Dzieje się tak, ponieważ mózg przyzwyczaja się do pewnych doznań i odtwarza je automatycznie.

Pod wieloma względami efekt końcowy jest podobny do zjawiska „kończyny fantomowej”.

Ból fizyczny i jego psychiczne postrzeganie

Nauka udowodniła, że sposób, w jaki każda osoba odczuwa ból fizyczny, jest zupełnie subiektywny. Z tego powodu trening umysłu jest skuteczną drogą do zwiększenia tolerancji na ból.

Błąd traktowania umysłu tak, jakby był on oddzielony od ciała, nie jest rzadkością. Ludzie nie są tylko tworem czysto biologicznym. Mamy mózg, który interpretuje i nadaje znaczenie wszystkiemu, czego doświadcza. W rezultacie cały ból fizyczny dotyczy tak naprawdę tylko umysłu.

Ból głowy

Każda osoba ma w głowie plan dotyczący bólu. Kiedy się on już pojawia, nadajesz mu sens i kształtujesz następnie oczekiwania. Odpowiadasz również na niego w określony sposób. Ta praktyka warunkuje intensywność bólu i próg tolerancji.

Próg bólu to koncepcja odnosząca się do Twojej zdolności do tolerowania bólu fizycznego. Zależy ona od indywidualnego przypadku danej osoby. Dla niektórych uczucie bólu jest intensywne nawet przy minimalnej stymulacji.

Inni mogą tolerować bardzo intensywną stymulację. Indywidualne różnice różnią się w zależności od psychologicznego profilu każdej osoby.

Strategie tolerowania bólu

Naukowcy sprawdzili w praktyce szereg strategii mających na celu radzenie sobie z bólem fizycznym. Pierwsza z nich obejmowała ćwiczenia relaksacyjne. Pomagają one ciału i umysłowi osiągnąć stan wyższego spokoju, co z kolei sprawia, że ​​ból fizyczny jest bardziej tolerowany.

Zrelaksowana kobieta

Główne strategie są następujące:

  • Ćwicz głębokie oddychanie. Jest to najbardziej podstawowa i zarazem najprostsza strategia; po prostu wdychasz i wydychasz powietrze z płuc. Eksperci zalecają wsparcie tego procesu o pozytywne przesłanie i wydech poparty grymasem lub gestem, które pomoże usunąć ból fizyczny.
  • Ćwicz pełną uwagę. Polega to na skupieniu się na bólu i zbadaniu sposobu, w jaki się objawia. Nie próbuj go interpretować ani odrzucać; po prostu go obserwuj.
  • Podstawowa medytacja. Powinieneś skupić uwagę na rytmie oddechu i podążać za nim swoim umysłem. Pomyśl o spokojnym miejscu i pamiętaj o nim. Jeśli w Twoim otoczeniu pojawi się coś, co powoduje odwrócenie Twojej uwagi, wróć do tego obrazu.
  • Zrelaksuj się. Kiedy pojawia się ból fizyczny, który powoduje stres, zastosuj podstawowe metody radzenia sobie z nim. Celem tego procesu jest spowolnienie bicia serca i rozluźnienie mięśni.

Inne ważne ćwiczenia redukujące ból fizyczny

Aby zwiększyć stopień kontroli odczuwania bólu fizycznego, ważne jest również wykonywanie innych ćwiczeń. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych metod, są one związane raczej z czynnikami zewnętrznymi niż wewnętrznymi.

Zawsze dobrym pomysłem jest rozwijanie pewnego rodzaju relaksującego i skupiającego na czymś myśli hobby. Spacery, troska o planetę i malowanie mogą idealnie pasować do tych potrzeb.

Zalecane jest również czytanie książek, ponieważ pomaga ono zwiększyć zdolność koncentracji. Jest to bardzo przydatne do tolerowania bólu i pomaga również zmniejszyć stres. Poezja jest również doskonałym towarzyszem w tych przypadkach.

Nie jest dobrze być zbyt długo samotnym. Poza tym kontakt z innymi jest pozytywną stymulacją. Nie powinieneś jednak wykorzystywać tych relacji tylko do mówienia o swoich problemach fizycznych.

Jeśli uważasz, że musisz o tym ciągle rozmawiać, najlepszą alternatywą jest psychoterapia. W ten sposób nie przytłoczysz ukochanej osoby i uzyskasz profesjonalną pomoc, której potrzebujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martínez Sánchez, L. M., Martínez Domínguez, G. I., Gallego González, D., Vallejo Agudelo, E. O., Lopera Valle, J. S., Vargas Grisales, N., & Molina Valencia, J. (2014). Uso de terapias alternativas, desafío actual en el manejo del dolor. Revista de la Sociedad Española del Dolor, 21(6), 338-344.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.