Czytanie książek – przeżyj życie na tysiąc sposobów

Czytanie książek – przeżyj życie na tysiąc sposobów

Ostatnia aktualizacja: 02 grudnia, 2017

Mogę być odkrywcą, wampirem, słoniem, gazelą, lalką, górą lub gwiazdą. Czytanie książek daje mi możliwość podróżowania i przekształcania się w cokolwiek chcę. Czytanie książek pozwala mi przeżyć życie na tysiąc sposobów, a każdy z nich uczy mnie czegoś nowego.

W latach trzydziestych XX wieku dwóch Asturianów osiadłych na Kubie założyło firmę produkującą cygara. Dzień pracy w fabryce cygar był bardzo długi. Aby zabić czas, jeden z robotników zawsze czytał powieść pozostałym pracownikom.

„Pozwólcie innym pochwalić się stronami, które napisali, ja jestem dumny z tych, które przeczytałem”.
-Jorge Luis Borges-

Najbardziej podobał im się „Hrabia Monte Christo”Aleksandra Dumasa. Ta historia poprawiła produktywność robotników, co sprawiło, że produkowane przez nich cygara były jeszcze wyższej jakości. Właśnie dlatego cygara te zostały później nazwane „Monte Cristo”.

Ta prosta anegdota pokazuje, że czytanie książek dodaje skrzydeł. Książki stymulują naszą wyobraźnię i pozwalają nam żyć innym życiem. Możemy marzyć o miejscach, których nie znamy, intensywnie odczuwać emocje, kochać ludzi, których nie spotkaliśmy, a nawet latać.

Korzyści, jakie daje czytanie książek

Czytanie książek nie tylko skłania nas do utożsamiania się z różnymi postaciami. Dzięki książkom możemy również odwiedzić miejsca, w których nigdy nie byliśmy, poznać obyczaje, których nigdy nie widzieliśmy. To pogłębia naszą wrażliwość na otoczenie i ludzi wokół nas.

W tym artykule przeanalizujemy niektóre korzyści, jakie daje czytanie książek. Czytanie książek między innymi rozwija empatię, kreatywność i pamięć. Może nawet pomóc w walce z chorobą Alzheimera lub stresem, a także rozwinąć inteligencję oraz umiejętność konwersacji i słuchania.

Czytanie książek rozwija empatię

W 2013 r. naukowcy z Emory University porównali działanie mózgu u osób, które czytają książki i osób, które tego nie robią. Odkryli, że osoby czytające książki wykorzystują swoją wyobraźnię, aby zrozumieć emocje bohaterów czytanych książek, oraz że czytelnicy cechują się ogólnie większą empatią.

Czytanie książek zwiększa zdolność rozumienia uczuć innych ludzi, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju. Ma to wpływ na wiele obszarów życia, takich jak utrzymywanie przyjaźni i związków romantycznych, relacje w rodzinie, a także kontakty w miejscu pracy.

Przytulanie się

Regularne czytanie książek poprawia pamięć

Różne badania wykazały, że jeśli nie używamy regularnie naszej pamięci, zaczynamy tracić umiejętność zapamiętywania. W związku z tym wskazane jest, aby rozwiązywać krzyżówki, sudoku i czytać. Są to tylko niektóre sposoby na to, aby utrzymać w dobrej kondycji te obszary umysłu, które są odpowiedzialne za pamięć.

„Czytanie książek uzupełnia ​​człowieka, poprawia jego zręczność i umiejętność pisania”.
-Sir Francis Bacon-

Czytanie książek pomaga zapamiętywać wydarzenia, sytuacje przytrafiające się różnym ludziom, konflikty itd., które przedstawili nam autorzy w swoich dziełach. Ten sposób zapamiętywania podnosi naszą inteligencję.

Czytanie książek zmniejsza stres

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez doktora Davisa Lewisa czytanie książek zmniejsza poziom stresu o 68%. Relaksuje nas również poprzez spowolnienie akcji serca. Tylko sześć minut czytania dziennie wystarczy, aby znacznie zmniejszyć poziom stresu.

Kiedy czytamy, nasz umysł przenosi nas do innego miejsca. Tak więc, jeśli mamy na przykład zły dzień w pracy, czytanie pomoże nam się wyłączyć i odwrócić myśli od stresujących wydarzeń. Lub po prostu zapewni nam relaks, którego potrzebujemy, aby dobrze się bawić i cieszyć się sobą, nie myśląc o niczym innym.

Ryzyko zachorowania na Alzheimera można zmniejszyć, czytając książki

Inne badania wykazały, że czytanie książek jest dobrym narzędziem do zmniejszenia ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera. Czytanie pobudza pracę mózgu, pomagając w łączeniu i wzroście jego komórek.

W 2001 roku naukowcy dowiedli, że starsi ludzie, którzy regularnie czytają lub wykonują ćwiczenia umysłowe, rzadziej cierpią na chorobę Alzheimera. Dlatego praktykuj ten prosty nawyk każdego dnia, aby zapewnić trening swojemu umysłowi i ustrzec się przed tą chorobą.

Czytając, stajesz się lepszym mówcą i pisarzem

Czytanie książek pomaga nauczyć się przemawiać publicznie, ponieważ czytając poszerzamy nasze słownictwo i uczymy się nowych wyrażeń. Ta wiedza pozwala nam tworzyć wypowiedzi pisemne i wypowiadać się z większą swobodą, podsuwając nam te słowa, których potrzebujmy do trafnego wyrażenia naszych myśli.

Osoby, które czytają nie tylko zdobyły więcej doświadczeń, poznając historie postaci opisane w książkach, ale także mają więcej tematów do rozmowy. Ponadto mają bardziej rozwiniętą umiejętność słuchania innych osób oraz są uważnymi obserwatorami.

Przeżyjesz życie na tysiąc sposobów

Czytając, możesz cieszyć się życiem poszukiwacza przygód w Amazonii, króla w wyimaginowanym kraju lub orangutana w dżungli. Każda strona wzbogaci Twoją duszę, pozwalając Ci odczuwać radość podczas czytania. Czytanie książek jest przede wszystkim wielką przyjemnością. Ponadto wcale nie jest drogie i jest łatwo dostępne.

Dziewczyna na plaży stoi przy drzwiach

Poza tym nie tylko poznasz rozmaite warianty współczesnego życia, ale także poznasz życie w przeszłości lub rozmaite wizje przyszłości. Książki pozwalają nam podróżować w czasie i poznawać naszych przodków. Ponadto mogą nam podpowiedzieć, jak będziemy wyglądać w przyszłości. Czytanie jest jak śnienie na jawie, gdy otwierasz oczy szeroko na tysiące różnych rzeczywistości.

„Czytanie dobrej książki to nieprzerwany dialog, w którym książka przemawia, a dusza odpowiada”.

– Andre Maurois –


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.