Życie - skarb, który pozwala pokonać wszystko

Życie - skarb, który pozwala pokonać wszystko

Ostatnia aktualizacja: 07 września, 2017

Wielokrotnie koncentrujesz się na popełnianych przez siebie błędach, a mimo to łatwo zapominasz także o dobrych rzeczach. A przecież życie jest pełne także i tych pozytywnych stron.

Nie warto o nich zapominać, kiedy tylko spoglądasz wstecz i skupiać się wyłącznie na negatywnych momentach i wspomnieniach. Owszem, życie rzadko kiedy jest beztroskie, ale należy doceniać dobre chwile i uczyć się na tych złych.

Prawda jest jednak taka, że przypomnienie sobie tych ważnych momentów lub szczegółów definiujących te ważne chwile, które zmieniały Twoje życie, nie jest zadaniem zbyt łatwym.

Nasza pamięć działa selektywnie, wybierając i zachowując z reguły nie te wspomnienia, które chcesz zapamiętać, a raczej te, o których wolisz zapomnieć.

I właśnie dlatego po latach Twoje życie może jawić się głównie jako pasmo niepowodzeń. Pamiętaj jednak, że to jedynie obraz, jaki powstał w Twojej głowie, niekoniecznie zgodny z prawdą.

Życie, czyli album różnych wspomnień

Wspomnienia obejmują liczne obrazy, słowa, zapachy, odczucia i emocje trzymane w Twoim wirtualnym plecaku, z którym idziesz przez życie.

Możesz zapakować do niego wiele ciężkich przedmiotów, albo postąpić wręcz przeciwnie. Wyrzucić z niego wszystko to, co niepotrzebnie podnosi jego wagę i wziąć ze sobą tylko lekki bagaż.

Problemem nie jest podążanie przed siebie z dużym obciążeniem. Problemem jest pozwolenie sobie na to, aby negatywnie odczuć wagę tego, co dźwigamy na swoich barkach.

Czujesz wielki ciężar, który wręcz Cię przytłacza? Niesiesz ze sobą wiele obaw, poczucie winy, smutek i wizję porażki, które wypełniają Twoje wspomnienia? Możesz poczuć się znacznie lepiej, likwidując niepotrzebne obciążenie.

Po prostu przejrzyj dokładnie zawartość swojego plecaka. Wyrzuć z niego wszystko to, co nie jest potrzebne, skupiając się na najcięższych rzeczach. Następnie zarzuć ten wirtualny plecak z powrotem na swoje barki. Czujesz różnicę?

Na czym polega więc problem?

Problem bowiem nie polega na tym, by eliminować wspomnienia ze swojego plecaka. Istotą problemu jest to, że zawsze decydujesz się na wypakowanie plecaka najcięższymi rzeczami.

Kobieta

Musisz pamiętać o tym, że Twoja pamięć i Twój umysł to naprawdę cudowne rzeczy. Niemniej jednak życie powoduje, że czasami mogą być one wręcz zdradzieckie. Twój umysł może grać w różne gry i stosować różnego rodzaju sztuczki.

W efekcie będzie on tworzył zniekształcone wspomnienia lub sugerował Ci to, że jesteś gorszą osobą niż w rzeczywistości.

Pamiętaj o tym, że Twój stan emocjonalny wpływa na wszelkie informacje, które odtwarzasz w swoim umyśle. Jeśli Twoje życie powoduje u Ciebie mnóstwo negatywnych emocji, będziesz pamiętać jedynie negatywne rzeczy.

“Jeśli poszukuję wśród moich wspomnień tych wydarzeń, których smak jest trwały, jeśli wypiszę przed sobą bilans tych wszystkich chwil, które naprawdę się liczą dla mnie, to na pewno znajdę wśród nich wiele takich, których nie mógłbym kupić za żadne skarby. Nie możesz kupić przyjaźni. Nie możesz kupić sobie towarzysza dzielącego z Tobą całe życie i związanego z Tobą przez sam tylko fakt wspólnego kroczenia tą samą drogą. ”
Antoine de Saint-Exupery

Życie polega na wyborze tych dobrych wspomnień, dzięki czemu można poradzić sobie z tymi negatywnymi

Wiedza o tym, że Twoja pamięć nie zawsze działa idealnie, może naprawdę ułatwić Ci życie. Najlepiej możesz to dostrzec wtedy, gdy próbujesz odtworzyć sobie w głowie określone sceny z przeszłości.

Gdy będziesz powtarzać je wielokrotnie w pewnych odstępach czasu, szybko dostrzeżesz, jak te wspomnienia się zmieniają. Nawet jeśli nie były one negatywne, to gdy zaczniesz do nich wracać w chwili złego samopoczucia, szybko nabiorą one szarych i ponurych barw.

Zastanów się zatem nad swoją pamięcią i postaraj się przeprowadzić bardziej obiektywną analizę swoich wspomnień. Szczególnie skup się na tych, które obecnie uznajesz za negatywne.

Ważne jest również w tym momencie, aby pamiętać, że wszystko nie zawsze idzie tak, jak sobie tego zażyczysz. Życie składa się także z porażek i pomyłek. Ale wszystkie te popełnione błędy są częścią niezwykle istotnego procesu uczenia się.

Jesteś tym, kim jesteś – być może to brzmi dość trywialnie. Ale to prawda. Po prostu jesteś taką osobą, jaką mogłeś się stać na podstawie wszystkich dotychczasowych doświadczeń.

Szczęście

Pytania i odpowiedzi

Wszystkie te pytania, które sobie zadajesz zazwyczaj mają taką samą postać. Na pewno je doskonale znasz. “Co by było gdybym tego nie zrobił?” “Co by było gdybym powiedział właśnie to?” “Co by było gdybym tam nie poszedł?

Wszystkie te pytania obejmują liczne alternatywne rozwiązania. Możesz potraktować je jako ścieżki, które mogłeś wybrać, ale z jakiegoś powodu tego nie zrobiłeś.

Pamiętaj jednak, że to już przeszłość Biorąc pod uwagę alternatywne rozwiązania i scenariusze w danej chwili dokonałeś wyboru. Nie możesz cofnąć czasu i wybrać innej ścieżki, choćby po to, aby sprawdzić, do czego Cię ona zaprowadzi.

Obwinianie się o to, że nie podjąłeś innej decyzji, szkodzi Twojej teraźniejszości. Łatwo być mądrym po czasie. Pamiętaj jednak, że w tamtej krytycznej chwili podjąłeś optymalną i najrozsądniejszą decyzję na podstawie wiedzy, którą miałeś wtedy dostępną.

Pomyśl o drodze przez życie, którą masz przed sobą i o tym, jakie wspomnienia chcesz dodać do swojego wirtualnego plecaka. Twoja podróż nie skończy się, dopóki Twoje życie ciągle trwa.

Wszystkie przeszłe i przyszłe wspomnienia są tylko częścią podróży. Idź naprzód, krok za krokiem. Wciąż czeka na Ciebie wiele wspaniałych chwil. A także mnóstwo wspomnień, które znacząco rozbudują Twoje życie i Twoją historię.

“Wspomnienia są kluczem nie do przeszłości, ale prowadzą Cię ku przyszłości”.
Corrie Ten Boom

Cała historia Twojego życia

Na tym etapie swojego życia jesteś tylko wciąż jeszcze projektem. Możesz potraktować siebie samego jako szkic, który wraz z nabywanymi kolejnymi doświadczeniami, myślami i emocjami będzie nabierał kształtów i kolorów. Nie pozwól, aby Twoja biografia została napisana na bazie wściekłości lub nienawiści.

Budowanie naszego życia nie jest łatwym zadaniem. Wymaga setek tysięcy prób, sukcesów i porażek, ale życie nie jest testem, w którym oczekuje się jednej, jedynej prawidłowej odpowiedzi. Nikt nie rodzi się przecież z pełną wiedzą na temat tego, jak poprowadzić swoje życie. I przede wszystkim jak żyć pełnią życia.

Nowe przeżycia

Dobrym sposobem na dopracowanie historii swojego życia jest próba jego wyrażenia. Może to przyjąć różne formy.

Pisanie, malowanie, śpiewanie, gra na na jakimś instrumencie, a nawet budowanie czegoś to niektóre z najlepszych sposobów wyrażania tego, kim jesteś. Artystyczna ekspresja jest jedną z najlepszych form wyrazu.

Wykorzystując dobre chwile, jakimi obdarza Cię życie możesz mieć możliwość pokonania czekających na Ciebie trudności. Możesz więc nie bać się już tych złych momentów, pochłaniających Cię bez reszty i obejmujących wszystko to, czego doświadczyliśmy do tej pory.

I to jest największy dar, który możesz sobie sprezentować. Dotrzeć do końca drogi i wciąż mieć świadomość tego, że nadal jesteś sobą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.