Emocjonalne zatrucie i jego 5 oznak

Emocjonalne zatrucie i jego 5 oznak

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Emocjonalne zatrucie występuje, kiedy osobiste konflikty i emocje bezpośrednio wpływają na twoje psychiczne i fizjologiczne samopoczucie. Emocjonalne zatrucie wyraża się w symptomach takich jak rozdrażnienie, depresja, emocjonalna niestabilność i zmęczenie.

Chociaż występuje wiele wyzwalaczy, podstawową przyczyną emocjonalnego zatrucia jest niezdolność zagospodarowania sobie czasu na rozwijanie życia wewnętrznego.

Jak rozpoznać emocjonalne zatrucie?

Możesz cierpieć na zatrucie emocjonalne nawet o tym nie wiedząc. By odkryć, czy występuje ono u ciebie, musisz uważać na każde powtarzające się zachowanie – rzeczy które robisz, mimo faktu że są dla ciebie złe.

Jeśli wykazujesz jedno lub więcej z poniższych zachowań – możesz być emocjonalnie zatruty:

1. Jesteś defensywny

Osoba która jest zatruta emocjonalnie działa w trybie samoobrony i stale mylnie interpretuje działania, lub słowa innych jako ataki.

Kiedy jesteś zatruty brak pewności siebie kieruje twoim życiem. Stajesz się bardziej impulsywny i często cofasz się do obrony. Twoja samoocena jest zupełnie zmniejszona i wszystko wydaje się podatne.

Blokujesz to co pozytywne i wybiórczo skupiasz się na tym co negatywne. To często sprawia, że przekręcasz słowa i działania innych, reagując w agresywny sposób, by uchronić się przed możliwą krzywdą, na którą polują twoje emocje.

Kolec

2. Jesteś przesadnie krytyczny

Kiedy osoby są emocjonalnie zatrute nakładają na siebie barierę nieustępliwości. Są przesadnie szorstcy dla innych i samych siebie.

Jeśli jesteś zatruty, to całkiem możliwe, że w wyniku twojej skłonności do trzymania wszystkiego pod kontrolą, jesteś dla siebie zbyt wymagający i nie dopuszczasz nawet minimalnego marginesu błędu. Staraj się być dla siebie oraz innych bardziej życzliwy.

Przeczytaj też: Słodkie nieróbstwo – pozwolisz sobie?

Zachowania emocjonalnego zatrucia

3. Czujesz się emocjonalnie wyłączony

Kiedy jesteśmy emocjonalnie zatrucie optujemy, aby zamykać zasłony swoich emocji i ochraniać się przed własnymi uczuciami.

Dlatego kiedy osoba jest przytłoczona swoimi uczuciami, w pewnym stopniu jej żywiołowość zamiera i wyłącza się. Kiedy jesteś emocjonalnie wyłączony nie czujesz się zdolnym do reaktywowania swojego życia w żaden sposób.

Kiedy nasz mózg jest zalany naszymi emocjami, nie możemy myśleć, ani działać jasno i efektywnie.

Leczenie ran

4. Jesteś agresywny w stosunku do innych

Zatruci ludzie mogą być agresywni i niebezpieczni. W wyniku emocjonalnej blokady nie odpowiadają jasno, nie są też zdolni na rozsądną ocenę osób ze swojego otoczenia.  Co więcej trudnym staje się odczuwanie empatii do innych.

Zajrzyj też: Dharma i Cztery Szlachetne Prawdy

Ta zewnętrzna agresja naprawdę jest produktem ubocznym potępienia i poczucia winy, które emocjonalnie zatrute osoby odczuwają w stosunku do siebie. Odzwierciedlają swoje obawy i frustrację na innych, drogą ucieczki i wolności.

Blokowanie rozwoju

5. Dokonujesz auto-sabotażu

Przemierzanie przez życie może być trudne dla osoby zatrutej swoimi emocjami. Boi się ona sukcesu ze względu na brak tolerancji na niepewność. Emocjonalnie zatruci ludzie nie wierzą we własną zdolność na udźwignięcie tego, co może nadejść.

Muszą mieć wszystko rozpracowane i rozpracowane po raz kolejny oraz przetestowane tysiące razy. Jeśli czujesz się zatruty, pamiętaj że na tym świecie jest tylko jedna osoba, która może powstrzymać cię przed zajściem daleko i tą osobą jesteś ty sam.

Co zrobić kiedy czujemy zatrucie

Co mogę zrobić, jeśli odczuwam emocjonalne zatrucie?

Potrzebujemy czasu na detoksykację. Dokładnie tak, kiedy wypijesz za dużo alkoholu to zawsze będziesz mieć kaca. Kace emocjonalne powodują poczucie winy, stałe rozgniewanie, trudności z zasypianiem i smutek.

Ale nie martw się, identyfikując swoje zachowania i emocje już rozpocząłeś proces leczenia. Wiedząc to możesz zostawić za sobą tendencję do nadmiernego żywienia się negatywnymi emocjami i rozpoczniesz proces emocjonalnego oczyszczenia, który jest ci wysoce potrzebny. Symptomy zanikną, a twoje uczucia wrócą do ułożenia w zgodzie z rzeczywistością.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.