Przyjazne dziecko to zdrowe dziecko

Przyjazne dziecko to zdrowe dziecko

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2017

Małe przyjazne dziecko to najpiękniejsze z ludzkich kreacji. Przyjazne dziecko to osoba zrodzona z naszych genów, naszej osobowości i miłości. Dlatego tak ważne jest ofiarować mu wiele uwagi i zadbać o nie we właściwy sposób, aby mogło rosnąć zdrowo i szczęśliwie. 

Przyjazne dziecko ma o wiele większe szanse na bycie szczęśliwym i zrozumienie, że pełne życie jest znaczne lepsze, niż życie w strachu, urazie czy gniewie.

Dlaczego tak ważne jest wychować przyjazne dziecko

Odpowiemy na to podstawowe pytanie. Dlaczego warto wychować przyjacielskie i życzliwe dziecko? Być może pomyślisz, że lepiej uzbroić je w mechanizmy obronne ze względu na agresywną naturę świata, przed którą muszą się bronić. Jednakże rzeczywistość wygląda nieco inaczej.

Przyjazne, grzeczne oraz uprzejme dziecko

Przyjazne dziecko jest uprzejme oraz grzeczne. Czy kiedykolwiek sprawdziłeś ile drzwi może otworzyć jeden uśmiech? Wprowadź to w praktykę, a zobaczysz znakomite efekty bycia miłym wobec innych, nawet jeśli przebywasz z osobą, która ma kiepski dzień.

Dobre maniery i szacunek to fundamenty koegzystencji. Co więcej, będzie dziecku łatwiej zrozumieć takie koncepty jak dobroć i szczęście, które niezbędną są dla zdrowego umysłu.

dziecko na łące

Miłe, kochające oraz czułe dziecko

Przyjazne dziecko jest kochające oraz czułe. Być może obawiasz się, że może być ono zranione. Jednakże nieważne jak bardzo chronimy swoje dzieci, muszą one podążać własną ścieżką. Aby to zrobić, muszą otworzyć się na innych poprzez ofiarowanie miłości i uznania.

“Miłość jest dla dziecka tym samym co słońce dla kwiatów; sama żywność nie wystarcza: potrzeba uczuć, aby było dobre i silne.”

-Concepcion Arenal-

Jeżeli każdy z nas lubił sposób w jaki nas traktowano, otrzymując dużo miłości, dlaczego zatem nie wychowujemy własnych dzieci, aby też tak czyniły, i aby były zdolne dawać oraz otrzymywać? To wyraźny znak dobrego zdrowia.

Przyjazne dziecko szanuje swoje otoczenie

Żyjemy na świecie o ograniczonych zasobach. Oznacza to, że powinniśmy być pełni szacunku oraz ostrożni ze środowiskiem. Zobaczysz, że znacznie prościej wpoić takie zasady przyjaznemu dziecku. Będzie ono w stanie zrozumieć potrzebę dbania o swoje otoczenie.

W ten sam sposób dzieci będą okazywać natychmiastową świadomość szacunku, jaki musi być okazywany przyrodzie, ze względu na jej piękno, delikatność, bezbronność oraz zagrożenie w jakim się znajduje. Wiedza ta służy zrozumieniu ludzi, zwierząt, przyrody, środowiska, otoczenia..

“Dzieci są najważniejszym zasobem na świecie i największą nadzieją na przyszłość.”

-John Fitzgerald Kennedy-

dziewczynka całuje psa

Jak wychować przyjazne dzieci

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak wychować życzliwe dzieci? Być może te wskazówki mogą posłużyć Ci, by uczynić swojego malucha jeszcze bardziej przyjaznym, ułatwią jego odkrywanie siebie oraz własnego szczęścia:

  • Pokaż im, że dobroć zaczyna się w domu poprzez szanowanie własnego ciała. Uświadom je o potrzebie zachowania odpowiedniej higieny oraz naucz je pewnych nawyków, takich jak mycie rąk kilka razy dziennie, mycie zębów oraz branie prysznica.
  • Pokaż im jak dobrze jest być uprzejmym wobec innych. Witaj się z innymi z uśmiechem, szanuj ich kolegów i nauczycieli. Naucz je, że ich emocje nie muszą być ukrywane, wręcz przeciwnie. Są piękne oraz warte dzielenia się.
  • Naucz je dzielić się z innymi. Pokaż, że o wiele lepiej się dzielić, niż brać. Niezbędne jest abyś był tego przykładem. Jeżeli jesteś przyjacielski i okazujesz hojność, ponieważ płynie ona z Twego serca, z pewnością nie umknie to Twoim dzieciom.
  • Pomaganie tym w potrzebie to najpiękniejsza lekcja jaką możesz ofiarować swoim dzieciom. Bezradne osoby, zwierzęta, koledzy, którzy maja mniej szczęścia..Pokaż im jak dobrze się czujesz, kiedy komuś pomagasz.

Przyjazne dzieci będą zawsze zdrowsze i szczęśliwsze. Z pomocą ludzi, którzy chcą, aby odkryły one wagę wartości, wglądu w siebie, wyrażanie uczuć i emocji oraz jak wiele można osiągnąć po prostu będąc uprzejmym i okazując szacunek. Nie ma co do tego wątpliwości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.