Czy kiedykolwiek czułaś się, jakbyś była swoim własnym najsurowszym krytykiem? Oceniasz siebie za wszystkie porażki, błędy i każdy nieosiągnięty cel. Nie tylko to, ale przez lata dźwigasz ciężar tych błędów. Gdybyś wiedziała, jak bardzo ta postawa może zaszkodzić twojej samoocenie, prawdopodobnie zmieniłabyś swoje nawyki. Jesteś czymś więcej niż swoimi błędami. Przestań pozwalać im, by cię definiowały!
Większość z nas ma zły nawyk etykietowania siebie. Jeśli zastanowisz się przez chwilę, zdasz sobie sprawę, że cały dzień mówisz o sobie, często w negatywny sposób. Kiedy mówimy „rozmowa”, mamy na myśli twój wewnętrzny dialog.
Etykiety nigdy nie są przydatne, ponieważ Cię ograniczają, zwłaszcza gdy masz tendencję do używania negatywnych słów do definiowania siebie. „Zawsze byłam złym uczniem”, „Nie mam szczęścia w miłości” lub „Byłam nieśmiała od dziecka” to tylko kilka przykładów. Nie będziesz w stanie czuć się dobrze ze sobą, jeśli zdefiniujesz siebie w sposób negatywny.
Każdy popełnia jakieś błędy
Każdy ma wobec siebie oczekiwania w różnych aspektach swojego życia. Mamy tendencję do definiowania siebie na podstawie naszych osiągnięć. W rezultacie porażka w czymś ma znaczący negatywny wpływ na twoją tożsamość. Czujesz się niezdolna i niewystarczająca. Zapominasz, że twoja esencja i wewnętrzna wartość nie mają nic wspólnego z tym jak wypadniesz.
Nie daj się zdefiniować przez kolegów z klasy, którzy odrzucili cię w liceum lub twoje nieudane związki. Jesteś czymś więcej niż tą pracą, której nie dostałaś lub testem, który oblałaś. Przyjaźnie, które utraciłaś przez lata i obawy, które wciąż nosisz ze sobą, nie stanowią o tym, kim naprawdę jesteś.
Nie jesteś tym, co myślą o tobie inni, ani chwilami, w których straciłaś spokój w kłótni. Nie jesteś swoimi nieudanymi próbami ani czasami, w których zdecydowałaś się nie próbować. Głupia rzecz, którą powiedziałaś lub sposób, w jaki inni cię ranią, nie określają cię. To są lekcje, a nie dożywocie. Jesteś czymś więcej niż swoimi błędami.
Nie pozwól, aby determinowały Cię czynniki zewnętrzne
Kiedy kształtujesz swoją tożsamość i mierzysz swoją wartość na podstawie czynników zewnętrznych, rezygnujesz z władzy, którą masz nad sobą. Może twoja rodzina to twoje życie, a ty określasz siebie jako matkę i żonę. Choć wydaje się to nieszkodliwe, co jeśli pewnego dnia twoje małżeństwo się skończy? A może Twój zawód jest najważniejszy w Twoim życiu, a praca jest dla Ciebie wszystkim. Ale co się stanie, jeśli zostaniesz zwolniona?
Definiowanie siebie przez czynniki zewnętrzne, jest naprawdę niebezpieczne, ponieważ pod koniec dnia wszystko, co zewnętrzne jest poza twoją kontrolą. Jeśli opierasz swoją tożsamość wyłącznie na pracy lub rodzinie i nagle stajesz się „tym rozwiedzionym mężczyzną” lub „tę bezrobotną kobietą”, twoje poczucie porażki będzie przytłaczające. W tym kontekście bardzo trudno jest iść do przodu.
Każdy błąd to krok do sukcesu
Zdrowszą alternatywą jest pamiętanie, że Twoja wartość jest nieodłączna i bezwarunkowa. Nie zależy od czynników zewnętrznych. Jeśli potrafisz przyjąć taką postawę wobec siebie i życia, zdasz sobie sprawę, że jesteś czymś więcej niż tylko swoimi błędami. Błędy natomiast zaczniesz je postrzegać jako lekcje. Kiedy kochasz siebie, akceptujesz siebie i bezwarunkowo się cenisz, będziesz w stanie pokonać wszelkie przeszkody, które staną ci na drodze, o ile nie wpłyną one na sposób, w jaki siebie postrzegasz.
Nie ma znaczenia, czy popełnisz błędy, upadniesz, czy się boisz. Nadal jesteś sobą i się liczysz. Kiedy kochasz siebie, błędy tracą na znaczeniu. Zamiast tego stają się lekcjami, które pomagają ci się doskonalić. Każda „porażka” staje się krokiem w kierunku sukcesu, ponieważ sprawia, że stajesz się mądrzejsza i bardziej doświadczona.
Odporni ludzie z definicji są szczęśliwsi i odnoszą większe sukcesy, ponieważ są w stanie przezwyciężyć przeciwności losu i zostać pozytywnie przemienieni dzięki swoim doświadczeniom. Jedynym sposobem na osiągnięcie tego jest zrozumienie, że zmiana jest częścią podróży. W końcu błądzić jest rzeczą ludzką. Nie definiuj siebie przez swoje błędy lub osiągnięcia. Doceń siebie bezwarunkowo.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Iglesias, E. B. (2006). Resiliencia: definición, características y utilidad del concepto. Revista de psicopatología y psicología clínica, 11(3), 125-146.
- Lillo, S. G. (2003). La ocupación y su significado como factor influyente de la identidad personal. Revista Chilena de Terapia Ocupacional, (3), ág-43.